On outoa, että helluntailaisten tulisi hyväksyä synti ja kaikenlainen saasta lähimmäisen rakkauteen vedottaessa. Lähimmäisen rakkaus on aivan muuta kuin synnin hyväksymistä. Rakasta Herraa sinun Jumalaasi kaikesta sydämestä tarkoittaa sitä, että pidät Jumalan sanasta kiinni. Nämä vastustajat ja harhaopettajat väärentävät Jumalan sanaa omien himojensa perässä juoksemalla. Sanovat Raamattua vanhan aikaiseksi kulttuuriin sidonnaiseksi ja Jumalaakin syylliseksi. TÖRKEÄÄ! Nämä eksyttäjät pitäisi laittaa riviin!
Susi liikkuu keskellämme!
sudenloukku
13667
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Synnin kanssa ei lekitä!
Joka syntiä tekevät om kuoltava!
Siunaan jokaista eroon synneistä! (minä)
Eli tästä edes naisten turvat tukkoon seurakunnissa!!Joka muuta opettaa on eksyttäjä ja opettaa raamatun sanaa vastaan!
Jos vaikka lihan puolesta mies luulee olevansa, ei se anna opettamisen puheoikeutta seurakunnassa. Jumala katsoo miehisyyden ja naisellisuuden mielen turmeltumattomuuden tai turmeltuneisuuden mukaan, ei lihan mukaan. (2.Kor.11:3).
"Tyhmyys on nainen, levoton ja yksinkertainen, eikä hän mistään mitään tiedä." Monet miehetkin saattavat mieleltään olla tuon kaltaisia, mitä Snl.9:13 -> tyhmyydestä sanoo, sillä siinä ei sanota naista tyhmäksi, vaan tyhmyyttä naiseksi!
kyllähän sitä raamattua juuri noin voi vääntää ja tulkita mielensä mukaan vaikka maailman tappiin asti. toiset vääntää toiseen suuntaan ja toiset toiseen suuntaan ja valmista ei tule.
ketään meistä lihan mukaan, olemmeko juutalaisia, kreikkalaisia tai mitä rotua tahansa, ei miestä eikä naista. Tämä ei ole Raamatun vääntämistä, vaan Jumalan sanan totena pitämistä!
mihin tuo perustuu ja miksi Paavali sitten näkee asian toisin?
Ex hellarina sanon heti, että syntiä ei tule hyväksyä tai suosia missään muotoa. Mutta syntistä ihmistä meidän tulee rakastaa Jumalallisella rakkaudella!
Mielestäni Raamatun arvovallan kyseenalaisteminen on nykypäivänä hyvin yleistä. Olen törmännyt myös tällä palstalla ajatuksiin, jossa Paavalin sanotaan erehtyneen ja hänen opetuksensa olevan vain hänen omaa aikaansa varten. Mielestäni tämä on susimaista toimintaa kun synnille yritetään saada Raamattua selittämällä tukea.
"TÖRKEÄÄ! Nämä eksyttäjät pitäisi laittaa riviin!"
Jo vain. Sillähän se maailma pelastuu.
Tappamalla päästään sudenloukuista ja rakastetaan oikein olan takaa.
Minusta näyttää, että synnin käsite on hiukkasen "hukassa" etten sanoisi suorastaan loukussa.
Evankeliumi on sitä, että julistetaan syntien anteeksiantamusta Jeesuksen kautta. Niin äärettömän yksinkertaista, mutta niin sanomattoman vaikeaa, huomaan.
Paavali kertoi arvojärjestyksen joka on voimassa Eedenistä lähtien ja jota ei ole muutettu.Joka
muuta puhuu tekee sen omissa nimissään.Jumalan säätämän järjestyksen muuttaminen ilman lupaa
on väärin.Kristus on seurakunnan pää.Perheen pää on
mies.Seuraavana perheessä on äiti.Esikoinen pojista
perii isältään oikeuden jne
Arvojärjestys pysyy ellei tehdä jotain sellaista
millä sen voi menettää.Jokaisen tulee pitää
omaa asemaansa Jumalan lahjana ja käyttää sitä senmukaisesti kaikkien parhaaksi.Noudatettaessa
Jumalan säätämystä Jumala siunaa sanansa mukaan.
Jumala lunastaa vain omat lupauksensa ehtojensa
noudattamisen kautta.Niin minäkin tekisin.
Eihän tuomariksikaan pääse ryhtymällä.
Nykyinen tilanne meidän aikanamme johtuu
pelkästään luopumuksesta Jumalan tahdon noudattamisessa.
Paavali kertoo seurakunnan järjestyksen jolla
on Jumalan siunaus. Joka toista opettaa ei tiedä
muustakaan mitään ja tulos on näkyvissä.
Oli se melkoinen huuliveikkokin se teidän "melkein jumala" Paavalinne! Tuommoisia ohjeita ei tosiaankaan kukaan REVE ihminen kehtaa edes toistella nykymaailmassa, Ihmisten välillä tulee olla tasa-arvo, sanoipa sovinistinen ja homofobinen Paavali 2000 vuotta sitten ihan mitä tahansa. Taitaa tämä olla sitä "naista Raamatulla päähän" -oppia.
Näyttää siltä, että olet vastannut viestiini asian vierestä. Mitä tekemistä Paavalin naisen asemaa ja seurakuntajärjestystä koskevilla lausunnoilla on edellisen viestini kanssa?
No, ihminen on erehtyväinen ja Jumala armahtavainen.
Jumala kyllä laittaa meidät itsekunkin riviin aikanaan. Hän ei kylläkään lähettänyt Poikaansakaan tuomitsemaan maailmaa, vaan sitä varten, että maailma Hänen kauttansa pelastuisi. Siksi meillä kaikilla on toivo. Se toivo on meille sielun ankkuri.
Ettekö tiedä, että tuomio on laupeudeton niille, jotka eivät ole laupeutta tehneet.
Me erehdymme, hairahdumme, lankeamme ja teemme paljon syntiä ajatuksilla, sanoilla ja teoilla. Jumala on kuitenkin Rakkaus ja antaa kaikki synnit anteeksi Poikansa tähden.
Emme me helluntailaiset syntiä hyväksy mihinkään vedoten, mutta iloitsemme, että synnit ovat meille anteeksiannetut. Siinä on selkeä ero.
Korkea moraali on hyvä asia ja lain noudattaminenkin on hyvä, jos siihen pystyy.
Itse iloitsen, että Jeesus ei tullut lakia kumoamaan, vaan täyttämään sen. Niinpä minäkin, pystymättä alkuunkaan noudattamaan Jumalan lakia,joka vaatii täydellisyyttä, voin luottaa siihen, että:
"SE ON TÄYTETTY"!
P.S En usko, että moralismi on yhtään ihmistä saanut kääntymään Jumalan, Jeesuksen, puoleen. Kyllä se on evankeliumin ihana sanoma:
"Niin on Jumala maailmaa rakastanut, että Hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka Häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä."