Suurinosa työttömistä on maahanmuuttajia !

MamujenTyöllisyys

59

788

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • wqwqww

        Mitähän Suomessa mahtaisi tapahtua, jos YLE kertoisi tosiasiat, mitä maahanmuutto on tullut suomalaisille maksamaan ja tulee tulevaisuudessakin maksamaan ?


      • Tilastotkuntoon

        Ylen ja Hesarin (ja monen muun lehden) ideologiassa turvapaikanhakuun ja pakolaisuuteen liittyvä maahanmuutto ei voi maksaa mitään, se voi ainoastaan rikastuttaa. Siksi maahanmuuttajien työttömyyteen ja rikollisuuteen liittyvissä uutisissa niputetaan yhteen hyöty- ja haittamaahanmuutto niputetaan aina yhteen ja ulkomaalaistaustaiset kansalaisuuden saaneet ovat samassa nipussa kantaväestön kanssa.


    • Vuoriston.Työkkäri

      "Mamujen työllisyysaste oli pari vuotta sitten 50%. "
      Lämmittelet pari vuotta vanhaa soosia, mutta viis siitä. Olet nyt kerrankin oikealla asialla.

      Jos olisit malttanut lukea artikkelia hieman pidempään, vastaasi oli tullut tämä lause: "...kaikkien Suomen työikäisten työllisyysaste on 67%...". Tähän verraten maahanmuuttajien työllisyysaste on jo kohtuullisen korkea.Vallankin, kun tiedämme, että osa työikäisistä on aina työmarkkinoiden ulkopuolella. Ei tässä tarvitse kovin kummoista nousukautta, kun maahanmuuttajienkin työllisyysaste paranee merkittävästi.

      Kiitos, että otit asian esille. ;)))

      • PAHUUSZ

        Paitsi kehitysmaalaisten työllisyysaste on onneton. Virolaisten ja englantilaisten maahanmuutolla lemmikkien tilastojen valkopeseminen on suvakkien vakiotemppu, mikä ei mene läpi kuin lapsille.

        Mitäpä, jos otettaisiin niitä mamuja tarpeeseen sitten nousukaudella, eikä säilöttäisi vuosikymmeniksi Kontulaan odottamaan aivan kohta alkavaa nousukautta?

        Toisekseen mamujen työllisyysaste paranee, koska heissä ei vielä ole juuri vanhuksia, mutta tämä asiahan kyllä korjaantuu aikaa myöten ja entisestään heikentää mamujen työllisyysastetta.


      • PAHUUSZ

        Lisään vielä, ettei pelkkä työllisyysaste kerro kaikkea. Kehitysmaalaisten palkat ovat pienempiä, joten samalla työllisyysasteellakaan he eivät tuo yhteiskunnalle määräänsä suhteessa verotuloja.

        Ja edelleen suuri osa kehitysmaalaisista työskentelee verorahoin mamubisneksessä mm. tulkkeina eli ovat pelkkä kuluerä verrattuna siihen, että mamutus olisi alunperinkin jätetty väliin.


      • monta_muuttujaa

        Maahanmuuttajiakin on monenlaisia. Miten on tilastot 2015-vuodesta tähän päivään?


    • selvä.ero

      Natsien työttömyys aste on 100%

      • PAHUUSZ

        Ja sinun koulusi jäivät peruskouluun.

        Julkisuudessa natseiksi leimatuilla on mm. oma tavarataloketju, eduskuntapuolue ja paljon muita työpaikkoja.


      • boykottia
        PAHUUSZ kirjoitti:

        Ja sinun koulusi jäivät peruskouluun.

        Julkisuudessa natseiksi leimatuilla on mm. oma tavarataloketju, eduskuntapuolue ja paljon muita työpaikkoja.

        Olet oikeassa vain natsit menevät Kärkkäiselle töihin.


      • hehehehehehe

        Samoin teidän kommarien.


    • Vuoriston.Työkkäri

      ”...ei mene läpi kuin lapsille.”
      Tätä se on taas. Rassukka kyllä öyhöttää posket pullollaan, mutta kun asiapohja pettää, tekstinä syntyy vain koomista söpötystä.

      ”...sitten nousukaudella...”
      Jos olisit osannut seurata uutisia, tietäisit, että olemme juuri nousukauden kynnyksellä. Tässä mielessä 2015 pakolaistulva sattui ajallisesti vallan nappiin. Nyt on ehditty myöntää oleskeluluvat ja hieman kotouttaakin. Siitä se työura alkaa.

      ”...koska heissä ei vielä ole juuri vanhuksia..”
      Voi poikarukkaa. Työllisyysaste lasketaan suhteessa työikäisen väestön määrään. Lapset tai vanhukset eivät vaikuta asiaan.

      Opi, opiskele ja öyhötä vasta sitten, jookos? ;)))

      • PAHUUSZ

        Eipä alkanut työura edellisilläkään nousukausilla sen enempää Suomessa kuin muissakaan maissa, kun siis puhe kehitysmaalaisista suvakkien lemmikeistä.
        Kahden vuoden pötköttely on jo tehnyt tuhoa työhaluille ja kyvyille, on kotoutettu lähinnä taikaseinälle. Suoraan töihin se työvoima on värvättävä, jos sille tarvetta on. Niin tehtiin suomalaisille Ruotsissa aikoinaan, niin tehtiin turkkilaisille Saksassa vuosikymmeniä sitten ja tulokset olivat alkuun positiivisia, ongelmaksi vaan Saksassakin koitui, etteivät vieraat lähteneetkään töiden jälkeen takaisin kotiinsa, joten gastarbeitereidenkin positiivinen alkuperäinen vaikutus on sittemmin jo syöty ja käännytty negatiivisen puolelle.

        Kahden vuoden pötköttely hakemuspyörittelyineen kun on jo maksanut luokkaa 50 000e Suomelle, niin kovasti ja pitkään saavatkin töitä tehdä, jotta edes tuon maksavat takaisin. Kun huomioi muut työntekijän aiheuttamat kustannukset elinaikanaan, niin eipä taida pienipalkkainen saada tuota alkuinvestointia maksettua koskaan takaisin eli vaikka unelma toteutuisi ja työura tästä urkenisi eläkkeelle saakka, niin plussalle ei Suomi pääse siltikään. Siitä nyt puhumattakaan, että todellisuudessa työllisyysasteet jäävät vaatimattomiksi ja suuri osa on vieläpä käännytetty maasta tuon alkuinvestoinnin päätteeksi. Yhdelle matalapalkkatöihin pääsevälle jää siis kontolleen useamman turviksen alkuinvestoinnin kuoletus plus taikaseinän kustantaminen loppuelämäksi ainakin yhdelle kaverilleen, jos 50% unelmoitu työllisyysaste toteutuisi. Tekemätön paikka.

        Työllisyysasteesta olet kerrankin oikeassa, varmaan ensimmäistä kertaa sokea unelmoija löysi puolikkaan jyvän. Tosin lähempänä eläkeikää olevien työllisyys jo alkaa laskemaan, joten näkyy se ikärakenne tuossakin.


      • fact

        Virallinen työllisyysaste lasketaan työllisten osuutena 15−64-vuotiaasta väestöstä,


      • fact

    • MamujenTyöllisyys

      ...Lisään vielä että suurin osa maahanmuuttajista on miehiä. joka on ongelma.!

      Sukupuolijakauma vääristyy suomessa, ja väkivalta lisääntyy, jos tänne ei saada myös naisia. Sitä ei voi suvakitkaan kieltää !!!!

      • miehillemme.naisia

        Ja nimenomaan naisia , joilla mahdollisuus avioitua meidän suomalaisten poikamiesten kanssa.
        Tasa-arvo pitää arvopohjassakin olla.


    • Vuoriston.Työkkäri

      "Työllisyysasteesta olet kerrankin oikeassa..."

      Yleensä minä olen oikeassa. ;)))

      • Hurja.tilanne

        Ylläolevista poistettu maininta Vuoriston.Työkkärin luonteenpiirteistä.


      • Vuoriston.Työkkäri
        Hurja.tilanne kirjoitti:

        Ylläolevista poistettu maininta Vuoriston.Työkkärin luonteenpiirteistä.

        Tietysti on erittäin ystävällistä, että tekin yrititte luonnehtia minua. Kuitenkin katson riittäväksi sen, että itse mainitsen olevani sivistynyt ja erittäin asiantunteva isänmaallinen kansalainen.

        Vaatimattomuus kaunistaa. ;)))


      • Valehtelet.aina
        Vuoriston.Työkkäri kirjoitti:

        Tietysti on erittäin ystävällistä, että tekin yrititte luonnehtia minua. Kuitenkin katson riittäväksi sen, että itse mainitsen olevani sivistynyt ja erittäin asiantunteva isänmaallinen kansalainen.

        Vaatimattomuus kaunistaa. ;)))

        Mädättäjä olet etkä isänmaallisuudesta tajua mitään.


      • trolli.naurattaa
        Vuoriston.Työkkäri kirjoitti:

        Tietysti on erittäin ystävällistä, että tekin yrititte luonnehtia minua. Kuitenkin katson riittäväksi sen, että itse mainitsen olevani sivistynyt ja erittäin asiantunteva isänmaallinen kansalainen.

        Vaatimattomuus kaunistaa. ;)))

        Asiantunteva ISÄNMAALLINEN??? Jopas nyt vuosikymmenen vitsin murjaisit. Et taida tajutakaan miten monelta sait suut hymyyn.Kiitos siitä :)


      • Anonyymi

        Vitut.


    • UteliasUunooo

      "Jos olisit osannut seurata uutisia, tietäisit, että olemme juuri nousukauden kynnyksellä. Tässä mielessä 2015 pakolaistulva sattui ajallisesti vallan nappiin. Nyt on ehditty myöntää oleskeluluvat ja hieman kotouttaakin. Siitä se työura alkaa"

      - Olisiko mitään kättä pidempää , muuta kuin omat satuhöpinät, tälle kauniille ajatuskulullesi vuoden 2015 tulvan mukanaan tuomien työllistymisodotuksille tähän nousukauteen? Mihin mahtaa perustua oletuksesi?

      Muistutuksena vuoristoon , että tulijat olivat tuolloin pääsääntöisesti Irakista,Somaliasta ja Afganistanista.

    • Vuoriston.Työkkäri

      "Olisiko mitään kättä pidempää"

      http://findikaattori.fi/fi/41
      Tilastokeskuksen tiedoista näkyy, että työllisyysaste on lähtenyt rapsakkaan nousuun 2017 aikana. Tämä tarkoittaa sitä, että työvoiman kysyntä kasvaa kaikilla aloilla.

      http://findikaattori.fi/fi/14
      Väestön ikäjakautuma on tässä. On hyvin selvää, että meidän ikäjakautuma on sellainen, että eläkeläisten määrä kasvaa ja työikäisten määrä vähenee. Tämä avaa lisää työpaikkoja.

      https://yle.fi/uutiset/3-7975330
      Monilla aloilla alkaa olla jo käytännössä työvoimapula. Kun rakennusalalla on työvoimapula, se ei tarkoita, että kysyntää on vain huippuammattilaisille. Tarvetta on myös apumiehistä ja rakennussiivoojista.

      Maahanmuuttajien työllisyysaste on jo nyt Suomessa yli 50% ts. työmarkkinat kyllä imevät myös maahanmuuttajataustaista työvoimaa.

      Siinäpä niitä faktoja on ensi alkuun. Loput pitäisi osasta itsekin ajatella.;)))

      • PAHUUSZ

        Ai miten niin tarkoittaa?

        Kysymys oli nimenomaan kehitysmaalaisista, ei työvoimasta yleisesti, eikä edes maahanmuuttajista yleisesti.
        Mutta oletettavaa on, että kehareidenkin työllisyysaste nousee, muttei se reilullakaan nousulla niin korkeaksi pääse, että unelma muuttuisi Suomelle taloudellisesti kannattavaksi. Tai ainakin kyseessä olisi historiallinen tapahtuma, joka ei ole aiemmin toteutunut missään Suomea vastaavassa maassa.


      • 63r4tetg

        Ajatustyö johtaa vain yhteen oleelliseen johtopäätökseen:

        SUOMI ISLAMISOITUU, KOSKA MAATAMME TÄYTETÄÄN MAMUILLA JA MATUILLA SEKÄ LAILLISESTI ETTÄ LAITTOMASTI KAIKKI KEINOT HYÖDYNTÄEN!


      • Vuoriston.Työkkäri
        PAHUUSZ kirjoitti:

        Ai miten niin tarkoittaa?

        Kysymys oli nimenomaan kehitysmaalaisista, ei työvoimasta yleisesti, eikä edes maahanmuuttajista yleisesti.
        Mutta oletettavaa on, että kehareidenkin työllisyysaste nousee, muttei se reilullakaan nousulla niin korkeaksi pääse, että unelma muuttuisi Suomelle taloudellisesti kannattavaksi. Tai ainakin kyseessä olisi historiallinen tapahtuma, joka ei ole aiemmin toteutunut missään Suomea vastaavassa maassa.

        ”Kysymys oli nimenomaan...”
        Ei ollut, äläpä rassu yritä tuoda omia sääntöjäsi keskusteluun.

        ”….kyseessä olisi historiallinen tapahtuma...”
        Ei nyt sentään kovin historiallinen. Saksan taloudellinen nousu on osittain pohjautunut turkkilaisten kovalle työlle. Monta muutakin esimerkkiä on, jossa maa on menestynyt muualta muuttaneen tai muualta tuodun väestön turvin. Australia rakennettiin muualta tuotujen rosvojen, huorien ja irtolaisten työllä. ;)))


      • PAHUUSZ
        Vuoriston.Työkkäri kirjoitti:

        ”Kysymys oli nimenomaan...”
        Ei ollut, äläpä rassu yritä tuoda omia sääntöjäsi keskusteluun.

        ”….kyseessä olisi historiallinen tapahtuma...”
        Ei nyt sentään kovin historiallinen. Saksan taloudellinen nousu on osittain pohjautunut turkkilaisten kovalle työlle. Monta muutakin esimerkkiä on, jossa maa on menestynyt muualta muuttaneen tai muualta tuodun väestön turvin. Australia rakennettiin muualta tuotujen rosvojen, huorien ja irtolaisten työllä. ;)))

        Käsittämätön röyhkeys, vaikka kaikki viestit on yltä tarkistettavissa.

        1. Ketjun otsikko.
        2. Viesti, johon vastasit ja joka siis täsmensi sitä kenestä oli kyse:
        ”Olisiko mitään kättä pidempää , muuta kuin omat satuhöpinät, tälle kauniille ajatuskulullesi vuoden 2015 tulvan mukanaan tuomien työllistymisodotuksille tähän nousukauteen? Mihin mahtaa perustua oletuksesi?

        Muistutuksena vuoristoon , että tulijat olivat tuolloin pääsääntöisesti Irakista,Somaliasta ja Afganistanista.”

        Ei tuolla valehtelulla luulisi ainakaan sen näennäistä tavoitetta saavuttavan. Täytyy siis olettaa, että aito tavoite on päinvastainen eli suvakkien tekeminen naurunalaisiksi. Olemme siis oikeastaan samalla puolella, mutta minusta olisi parempi pitäytyä totuudessa hämäysesitysten sijaan.

        Turkkilaiset eivät tulleet Saksaan pakolaisina, vaan vierastyöläisinä 60-70-luvuilla. Tuolloin Saksassa ei juuri ollut taikaseiniäkään, mutta oli paljon teollisuuden työpaikkoja. Heidän vaikutuksensa on kuitenkin jo kääntynyt miinukselle, kun eivät lähteneet kotiinsa töiden loputtua. Yhtymäkohtia Suomeen ja turvapaikanhakijoihin ei juurikaan. Välissä 50 vuotta, tulijoiden muuton syy ja taustat erilaiset, Suomessa ei ole aukeamassa miljoonia suurteollisuuden työpaikkoja. Ja loppuviimeksi kannattaa muistaa, ettei lopputulos ollut Saksallekaan positiivinen, vaikka alkuun siltä näyttikin. Meillä ei edes alkuun.
        Australian rakensivat suurimmalta osin ihan vaan työn perässä muuttaneet valkoihoiset kristityt. Sosiaalimuslimit hekin nykyään laittavat kaukaisille saarille, vaikka maan taloudella menee erinomaisesti ja työttömyysaste alhainen.


      • Vuoriston.Työkkäri
        PAHUUSZ kirjoitti:

        Käsittämätön röyhkeys, vaikka kaikki viestit on yltä tarkistettavissa.

        1. Ketjun otsikko.
        2. Viesti, johon vastasit ja joka siis täsmensi sitä kenestä oli kyse:
        ”Olisiko mitään kättä pidempää , muuta kuin omat satuhöpinät, tälle kauniille ajatuskulullesi vuoden 2015 tulvan mukanaan tuomien työllistymisodotuksille tähän nousukauteen? Mihin mahtaa perustua oletuksesi?

        Muistutuksena vuoristoon , että tulijat olivat tuolloin pääsääntöisesti Irakista,Somaliasta ja Afganistanista.”

        Ei tuolla valehtelulla luulisi ainakaan sen näennäistä tavoitetta saavuttavan. Täytyy siis olettaa, että aito tavoite on päinvastainen eli suvakkien tekeminen naurunalaisiksi. Olemme siis oikeastaan samalla puolella, mutta minusta olisi parempi pitäytyä totuudessa hämäysesitysten sijaan.

        Turkkilaiset eivät tulleet Saksaan pakolaisina, vaan vierastyöläisinä 60-70-luvuilla. Tuolloin Saksassa ei juuri ollut taikaseiniäkään, mutta oli paljon teollisuuden työpaikkoja. Heidän vaikutuksensa on kuitenkin jo kääntynyt miinukselle, kun eivät lähteneet kotiinsa töiden loputtua. Yhtymäkohtia Suomeen ja turvapaikanhakijoihin ei juurikaan. Välissä 50 vuotta, tulijoiden muuton syy ja taustat erilaiset, Suomessa ei ole aukeamassa miljoonia suurteollisuuden työpaikkoja. Ja loppuviimeksi kannattaa muistaa, ettei lopputulos ollut Saksallekaan positiivinen, vaikka alkuun siltä näyttikin. Meillä ei edes alkuun.
        Australian rakensivat suurimmalta osin ihan vaan työn perässä muuttaneet valkoihoiset kristityt. Sosiaalimuslimit hekin nykyään laittavat kaukaisille saarille, vaikka maan taloudella menee erinomaisesti ja työttömyysaste alhainen.

        ”...kaikki viestit on yltä tarkistettavissa.”
        Leikitkö sinä tyhmää vai ihanko oikeasti olet tyhmä?

        1. Tämän ketjun aloittaja avaa ketjun näin: ”Suurinosa työttömistä on maahanmuuttajia !”
        Minä kirjoitan maahanmuuttajien työllisyysnäkymistä.
        Nimimerkki ”PAHUUSZ ” ryntää mukaan keskusteleen, kas näin: ”Kysymys oli nimenomaan kehitysmaalaisista, ei työvoimasta yleisesti, eikä edes maahanmuuttajista yleisesti.”

        Älä sotke, älä soosaa – opettele lukemaan.

        2. Nimimerkki ”UteliasUunooo” kysyy minulata täsmennystä näillä sanoilla:
        ” Olisiko mitään kättä pidempää , muuta kuin omat satuhöpinät, tälle kauniille ajatuskulullesi vuoden 2015 tulvan mukanaan tuomien työllistymisodotuksille tähän nousukauteen? ”
        Nimimerkki kysyy siis vuoden 2015 maahanmuuttajia. Hänkään ei täsmennä, että nyt pitäisi puhua vain kehitysmaalaisista. 2015 – kuten muinakin vuosina – maahanmuuttajia tuli monesta suunnasta.

        Jos nimimerkillä ”UteliasUunooo” on asiaan valittamista, hän osanneet itsekin kommentoida. Millä valtakirjalla nimimerkki ”PAHUUSZ ” yrittää toimia palstan muiden kirjoittajien puhemiehenä?

        Toistan neuvoni: äläpä rassu yritä tuoda omia sääntöjäsi keskusteluun. ;)))


      • diktaattorille
        Vuoriston.Työkkäri kirjoitti:

        ”...kaikki viestit on yltä tarkistettavissa.”
        Leikitkö sinä tyhmää vai ihanko oikeasti olet tyhmä?

        1. Tämän ketjun aloittaja avaa ketjun näin: ”Suurinosa työttömistä on maahanmuuttajia !”
        Minä kirjoitan maahanmuuttajien työllisyysnäkymistä.
        Nimimerkki ”PAHUUSZ ” ryntää mukaan keskusteleen, kas näin: ”Kysymys oli nimenomaan kehitysmaalaisista, ei työvoimasta yleisesti, eikä edes maahanmuuttajista yleisesti.”

        Älä sotke, älä soosaa – opettele lukemaan.

        2. Nimimerkki ”UteliasUunooo” kysyy minulata täsmennystä näillä sanoilla:
        ” Olisiko mitään kättä pidempää , muuta kuin omat satuhöpinät, tälle kauniille ajatuskulullesi vuoden 2015 tulvan mukanaan tuomien työllistymisodotuksille tähän nousukauteen? ”
        Nimimerkki kysyy siis vuoden 2015 maahanmuuttajia. Hänkään ei täsmennä, että nyt pitäisi puhua vain kehitysmaalaisista. 2015 – kuten muinakin vuosina – maahanmuuttajia tuli monesta suunnasta.

        Jos nimimerkillä ”UteliasUunooo” on asiaan valittamista, hän osanneet itsekin kommentoida. Millä valtakirjalla nimimerkki ”PAHUUSZ ” yrittää toimia palstan muiden kirjoittajien puhemiehenä?

        Toistan neuvoni: äläpä rassu yritä tuoda omia sääntöjäsi keskusteluun. ;)))

        Keskustelussa nyt ei vaan noudateta ainoastaan pelkästään trolli Vuoriston. (keksijatkoa) omia punapäisenä öyhöttämiään sääntöjä.


      • Pahuusz
        Vuoriston.Työkkäri kirjoitti:

        ”...kaikki viestit on yltä tarkistettavissa.”
        Leikitkö sinä tyhmää vai ihanko oikeasti olet tyhmä?

        1. Tämän ketjun aloittaja avaa ketjun näin: ”Suurinosa työttömistä on maahanmuuttajia !”
        Minä kirjoitan maahanmuuttajien työllisyysnäkymistä.
        Nimimerkki ”PAHUUSZ ” ryntää mukaan keskusteleen, kas näin: ”Kysymys oli nimenomaan kehitysmaalaisista, ei työvoimasta yleisesti, eikä edes maahanmuuttajista yleisesti.”

        Älä sotke, älä soosaa – opettele lukemaan.

        2. Nimimerkki ”UteliasUunooo” kysyy minulata täsmennystä näillä sanoilla:
        ” Olisiko mitään kättä pidempää , muuta kuin omat satuhöpinät, tälle kauniille ajatuskulullesi vuoden 2015 tulvan mukanaan tuomien työllistymisodotuksille tähän nousukauteen? ”
        Nimimerkki kysyy siis vuoden 2015 maahanmuuttajia. Hänkään ei täsmennä, että nyt pitäisi puhua vain kehitysmaalaisista. 2015 – kuten muinakin vuosina – maahanmuuttajia tuli monesta suunnasta.

        Jos nimimerkillä ”UteliasUunooo” on asiaan valittamista, hän osanneet itsekin kommentoida. Millä valtakirjalla nimimerkki ”PAHUUSZ ” yrittää toimia palstan muiden kirjoittajien puhemiehenä?

        Toistan neuvoni: äläpä rassu yritä tuoda omia sääntöjäsi keskusteluun. ;)))

        Sinähän tässä niitä sääntöjäsi tuot, kuten mm. yrität esittää teillä olleen meneillään yksityiskeskustelun. Menkää kaappiin, jos yksityisyyttä kaipaatte.

        Uuno kysyi kättä pidempää koskien vuoden 2015 tulvaa ja eritellen siitä kolme kehitysmaalaisryhmää.

        Sinä vastasit kertomalla yleisen työllisyysasteen noususta. Et siis vastannut kysymykseen.
        Lisäksi toistit maahanmuuttajien yleisen työllisyysasteen. Et siis vastannut kysymykseen.

        Tuon jälkeen olet keskittynyt väittämään harhaisia keskustelunkulusta, jonka kaikki voivat yltä tarkastaa.


    • Iines5778

      "Maahanmuuttajien työllisyysaste on jo nyt Suomessa yli 50% ts. työmarkkinat kyllä imevät myös maahanmuuttajataustaista työvoimaa"

      -Ihanaa! Onnex sä tiedätsätiedät nää jutut! Ihanaa! Mä ihan olin että mitä! Ku kaikki nää kauheet tilastot tääl Suomes näyttää vähä että nää somali,irakilaiset ja afgaanit ei niin ku ,tajuutsä, niin ku duunais niin ku mitää tääl?

      Mun mielest sun pitäs niin ku duunata nää tilastot kaikki tänne Suomeen. Ne olis varmaan ihan ihanii numeroit ne kaikki? Yhtäkkii niin ku tilastos oliski että kaikki mohamedit ja alit oliski niin ku duunis. Kyl siin rasisti repei.

      • 8u8u8u8u

        Kannattaa työllistää mamuja ja matuja mahdollisimman paljon, jottei suomalaisten työttömien tarvitse tehdä töitä. Siksi kannattaa antaa kaikkien maailman ihmisten tulla Suomeen. Eiks' vaan.


    • Mamut

      Omasta mielestäni mamut saisi heittää helvettiin ja laittaa rajat kiinni... Orpo ja Sipilä kusi homman alkukättelyssä koska heidän ei olisi tarvinnut ottaa mamuja ruotsista... Mutta ei otetaan ja ollaan rahanahneita... HUOM!! Oma mielipide!!!

    • Vuoriston.Vastaaja

      ”...kaikki viestit on yltä tarkistettavissa.”
      Tarkistetaan yhdessä. ;)))

      1. Ketjun otsikko
      Avaaja käytti otsikkoa: ”Suurinosa työttömistä on maahanmuuttajia !”
      Hän kirjoitti siis maahanmuuttajista, niin tein minäkin.

      2. Nimimerkin ”UteliasUunooo” kysymys minulle: ”...vuoden 2015 tulvan mukanaan tuomien työllistymisodotuksille...”
      Nimimerkki kysyy vuoden 2015 aikana tulleista maahanmuuttajista, heitä tuli vuonna 2015 muitakin kuin vain turvapaikkaa hakeneita.

      Täsmennät itse näin: ”Kysymys oli nimenomaan kehitysmaalaisista ...”.
      Ei ollut.
      Myöskään nimimerkki ”UteliasUunooo” ei puutu vastaukseeni. Mikä yleisvaltakirja sinulla on reklamoida muiden kirjoittajien puolesta?

      Kiinnitän vastaukseni: äläpä yritä tuoda omia sääntöjäsi keskusteluun. ;)))

      • PAHUUSZ

        1. Ja sitten kirjoitit yleisestä työllisyysasteesta ja kiistit minulle puheena olleen maahanmuuttajien.

        ”2015 tulva”tarkoittaa nimenomaan turviksia, minkä tiedät varsin mainiosti, kunhan nyt yrität hätäpaskoa tiesi ulos, ettei egosi sortuisi. Ja turvikset taas tulivat kehitysmaiksi laskettavista.

        Totta kai minulla on oikeus julkisessa nettikeskustelussa puuttua ihan mihin päättömyyksiin haluan. Uunosta en tiedä, vastatkoon tai olkoon vastaamatta minun puolestani. Hienoa kuitenkin, että tällaisella palstalla kuka tahansa saa ampua päättömyytesi alas, eikä tarvitse odotella esimerkiksi Uunoa, että valehtelusi saadaan torpattua.


      • Hfghjfghhhhf
        PAHUUSZ kirjoitti:

        1. Ja sitten kirjoitit yleisestä työllisyysasteesta ja kiistit minulle puheena olleen maahanmuuttajien.

        ”2015 tulva”tarkoittaa nimenomaan turviksia, minkä tiedät varsin mainiosti, kunhan nyt yrität hätäpaskoa tiesi ulos, ettei egosi sortuisi. Ja turvikset taas tulivat kehitysmaiksi laskettavista.

        Totta kai minulla on oikeus julkisessa nettikeskustelussa puuttua ihan mihin päättömyyksiin haluan. Uunosta en tiedä, vastatkoon tai olkoon vastaamatta minun puolestani. Hienoa kuitenkin, että tällaisella palstalla kuka tahansa saa ampua päättömyytesi alas, eikä tarvitse odotella esimerkiksi Uunoa, että valehtelusi saadaan torpattua.

        Hävisit jo 6-0. Vuoristoheebo niputti sut.


      • slangilaku
        Hfghjfghhhhf kirjoitti:

        Hävisit jo 6-0. Vuoristoheebo niputti sut.

        No hyihyi maailmanmattiVuorten.mikämilloinkin...nythän vallankin öyhötät irtonikilläsi.


    • MitäOnMaksanut

      Mm . somalien työllisyysaste , siis työssäolevia KAIKISTA somaleista , on tutkimusten mukaan n. 12%.
      Vaikka ensimmäiset somalilaumat tulivat Venäjältä jo -90-luvun alkupuolella, on somaleista töissä vain noin joka kymmenes, loput sossun elättejä.

      Ja hekin, jotka ovat töissä, ovat yleensä töissä oman väkensä tulkki- ja tukipalveluissa.

    • MäähänMuuttaja_

      Taitaa "maahanmuuttajien" työttömyys vain kasvaa. Kohta työttömyystilastoissa on luku- ja kirjoitustaidottomia henkilöitä tuhansia lisää.

    • Vuoriston.Vastaaja

      ”Niin, otsikossa puhuttiin maahanmuuttajista. ”
      Hyvä, että myönsit virheesi. Keskustelunaiheena oli siis maahanmuuttajat. Palaan tähän vielä veistini lopussa.

      ”Sinä vastasit yleisellä työllisyysasteella.”
      Käytin yleistä työllisyysastetta perustellakseni tämän väitteeni:
      - maahanmuuttajien työllisyysaste on jo kohtuullisen korkea...
      Avaaja siis puhuu maahanmuuttajista ja minä puhun maahanmuuttajista. Miksi yrität sumuttaa?

      Uuno kysyi lisäperusteita ja minä kerroin.

      Uuno käytti kysymyksessään käsitettä ”….vuoden 2015 tulvan mukanaan tuomien...”. Tämä viitannee vuoden 2015 aikan tapahtuneeseen ulkomaalaisten suureen maahantuloon. Tämä on kovin epämääräinen käsite, koska koska sen voidaan ymmärtää tarkoittavan vuoden 2015 tapahtunutta yhteistä maahanmuuttajien määrää, olipa maahantulon syy sitten mikä tahansa.

      Oleellista kuitenkin on, että käsitettä käytti nimimerkki ””UteliasUunooo” . Nyt sinä selität posket punaisena, että Uunon käyttämä käsite tarkoittaa sitä tai tätä. Mikä Uunon turpaservo sinä kuvittelet olevasi?

      Myönsit jo, että keskustelunaiheena oli maahanmuuttajat. Eikö olisi loogista myöntää sekin, että sinun huutelusi ”kehareista” ei kuulunut lainkaan keskustelun aihepiiriin.

      Tulit siis huutelemaan sivusta omia järjettömiä juttujasi – hyi sentään.;)))

      • PAHUUSZ

        Blaablaablaa.


      • Vuoriston.Vastaaja

        Tulkitsen niin, että rassukoilta loppui asia.

        Hyvä näin, olinhan jälleen kerran oikeassa. ;)))


      • säälittävää.osaltasi

      • PAHUUSZ
        Vuoriston.Vastaaja kirjoitti:

        Tulkitsen niin, että rassukoilta loppui asia.

        Hyvä näin, olinhan jälleen kerran oikeassa. ;)))

        Ei vaan päivänselvä asia on väännetty erittäin paksusta ratakiskosta nyt kahteen kertaan, joten kyllä se tuo narsismi tai tarkoituksellinen keskustelun sabotointi ovat ne löytyneet motiivit, mutta niiden tarkempi analyysi ei nyt minua kiinnosta.


    • tuplaleuka

      " Palaan tähän vielä veistini lopussa."
      Siinähän veistelet.

    • Cgynmo

      Nyt pannaan mamut töihin.

    • AktiivimalliKäytäntöön

      Sittenhän aktiivimallissa ei ole mitään moittimista?

    • Anonyymi

      ruotsissa sama hih

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      461
      3927
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1672
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1398
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1286
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1069
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1057
    Aihe