https://www.youtube.com/watch?v=ZYpUmZ7ih-o Mutta miten kävikään?
Uraliin, Uraliin!
Nauruatäälläriittää
10412
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Seuraavassa sodassa Venäjällä on vastassa Nato joten mitäs luulet miten ryssähuoran käy?
Hyvin käy ja Nato saa maistaa Venäjän Karhun raateluhampaita.
Piti kuunnella koko levy....komeasti A.Aimo on aikanaan vedellyt....nyt ainakin tiedän mistä 44.Div on saanut innoituksensa....kaalimaata myöden... sota-ajan propagandasta.
44.Div on saanut täällä pahoin nenilleen ja pelkotila on kova. Venäjä on maailman suurin ja luonnorikkain maa ja uhkaa muka lilliputti Suomea:-)
Rikkoessaan hyökkäämättömyyssopimuksen ja hyökätessään Suomeen 1939 Venäjä oli nykyistä suurempi ja luonnonrikkaampi. Silti se halusi lilliputti Suomen. Mutta mites sitten kävikään?
"Valloitimme Suomesta juuri tarpeeksi maata kaatuneidemme hautaamiseen"
venäläinen sotaveteraani
Suomella+oli+100%+mahdollisuus+välttyä+talvisodalta,+mutta+Ural+oli+mielessä.+Kannatti+varmaakin+valita+sota,+eikä+rauhaa.
Stalinin arkistot osoittavat, että Stalin olisi hyökännyt joka tapauksessa pyrkimyksenään tehdä Suomesta neuvostotasavalta. Suomi ei siis olisi voinut mitenkään välttää sotaa.
Kyllä, mutta hybridisota osattiin jo silloin. Ja mikäs olisi ollut miehittäessä jos Suomi olisi luopunut Mannerheim-linjasta ihan itse ja tarjonnut tukikohdan etelärannikolta josta katkaista merellinen huoltoliikenne ja lyhyt marssi Helsinkiin!
Pötyä, sillä vaikka Suomi oli jo totaalisesti murskattu, niin Stalin ei valloittanut kuin tarvittavat alueet ja hieman korkoja tyhmiltä suomalaisilta.
Se ei valloittanut, koska se olisi tullut liian kalliiksi. Wikipedia:
"Suomalaisten menestyksellisen taistelun aiheuttama positiivinen kansainvälinen huomio häiritsi Stalinia vakavasti jo joulukuun alusta lähtien. Tiedot Ison-Britannian ja Ranskan suunnitelmista tukea Suomea talvisodassa sekä sotajoukoin että materiaalisesti asetti NL:n aivan uuden tilanteen eteen. Läntisten suurvaltojen puuttuminen sotaan uhkasi laajentaa konfliktin Neuvostoliiton kannalta epäedulliseen suuntaan. Stalin oli laskenut, että maailmansota laajenisi vuoden 1940 aikana Saksan ja länsiliittoutuneiden väliseksi, mikä olisi tarjonnut Neuvostoliitolle uusia toimintamahdollisuuksia.
Sodan venyminen yli vuodenvaihteen sekä tiedot länsivaltojen operaatiohankkeesta Suomeen, Jäämerelle ja Kaukasiaan saivat neuvostojohdon luopumaan tavoitteesta miehittää Suomi ja asettaa Suomeen neuvostohenkinen Terijoen hallitus. Se avasi mahdollisuuden kompromissirauhaan, ja neuvostojohto ilmoitti Ruotsin välityksellä Suomelle 29. tammikuuta 1940 aiemman linjansa vastaisesti Stalinin olevan valmis aseleponeuvotteluihin Risto Rytin hallituksen kanssa."