Onko nää uskon asiat niin henkilökohtaisia et menee liian herkille vesille jos lähtee sovittamaan saman katon alle kahta toiveikasta särkynyttä elämään yhdessä?
Kuvittele itsesi samaan tilanteeseen. Mitä tekisit? Miä oikeesti tykkään tästä tytöstä mut jos meidän katsomukset hankaa liikaa niin on kai pakko vesittää homma.
Kuvittele itsesi samaan tilanteeseen. Mitä tekisit? Miä oikeesti tykkään tästä tytöstä mut jos meidän katsomukset hankaa liikaa niin on kai pakko vesittää homma.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Niin pitäis varmaan mainita et vielä ei oo kukaan muuttamassa saman katon alle koska me ollaan tunnettu niin vähän aikaa. Mut halusin selventää.
Eikä sitä saman katon alle voi muuttaakaan ennen avioliittoa, jos haluaa seurakunnan jäsenenä pysyä. Onhan näitä todistajan ja ulkopuolisen seurustelusuhteita ja avioitumisia jonkin verran. Suhdetta paheksutaan, mutta se ei johda seurakunnasta erottamiseen, kunhan seksihommista pidättäydytään ennen avioliittoa (tai ei ainakaan jäädä kiinni).
Suhteen toimivuus varmaan riippuu siitäkin, miten syvällä on Jehovan todistajien ajatusmaailmassa mukana. Jotkut ovat hyvinkin fanaattisia, toiset vähän rennompia, jotkut mukana lähinnä kulissin vuoksi. Jonkinlaista kitkaa uskonto luultavasti joka tapauksessa tuo, tosin ehkä vähemmän kuin esim. kristityn ja muslimin välillä.
Hei. Olen cristialinen
Käytännössä jehovantodistajuuden mukana suhteessa on aina kolmantena osapuolena Vt-seura siitäkin huolimatta vaikka suhteen osapuolista vain toinen olisi jehovantodistaja.
Miten perustelet, että olet kristitty, mutta todistaja ei ole?
Voi rassua! Olet lirissä;-D En tosiaan suosittele sitä yhdistelmää!
Olen nähnyt sellaisia suhteita. Jos samaan uskoon kuuluvat saavat ponnistella, niin eri näkemyksiin kuuluvat saavat taistella suhteen onnistumiseksi.
Jos tytti uskoo todella, kuten seura opettaa ja hänellä on sukulaisia mukana, niin
ensin on aina JHVH ja se on vaikeaa miehelle, joka haluaa olla tarkein naiselleen.
Mutta jos voit soittaa toista viulua, niin mikäs siinä. Sukulaiset vetävät yhteen suuntaan.
Muutama sellainen suhde vei avioliittoon, joka kesti muutaman vuoden.
Ovathan ne aina kokemuksia, mutta paljon se oppi tulee maksamaan!
En itse haluaisi maksaa niin korkeaa hintaa ja menettää vuosia.
Mutta jos tytti haluaa pitää sinua apuna poistumiseen seuran riennoista, niin silloin olet se ensi viulun soittaja - ainakin aluksi. Tiedän sellaisenkin tapauksen, että tytti meni naimisiin rotestantin kanssa ja muutti toiseen maahankin. Mutta hän ei ollut käynyt kasteella.
Huokasi varmasti helpotuksesta, kun ääsi vaaille ulapoille.
Toivottavasti tervehdyt pikku "hikastasi", ennenkuin tulee pitkä parku.
Miksi tytittely? Eikös asia ole ollut keskustelupalstoilla lehdistössä.
Onko "tytti" kielletty sana nykyisin? Saako "tyttöä" käyttää?
Tällä palstalla kun on se sanavarasto hyvin matalalla tasolla kenenkään muihin puuttumatta.
Minä rassukka kun en ehdi käymään päivittäin läpi kaikkia keskustelupalstoja.
Luulen sinun ärsyyntyneen aivan muusta asiasta kommentistani kuin "tytistä".
"Tytti" on minulle kuvaileva sana naivista naisesta, joka ei ole tunneperäisesti ja älyllisesti kehiittynyt edes "tytön" tasolle. Minä kun tunnen näitä aikuisia naisia, jotka ovat kasvatettu "autuaassa tietämättömyydessä", silmälaput päässä, kontrolloivien miesten käskyvallassa.
Kestää kauan, ennenkuin tämä nk. nainen on todellisuudessa elävä vastuullinen aikuinen.
Vaikka kuten kirjoitin, riippuu tarkoituksesta; haluaako miehen auttavan hänet itsenäisyyteen?
Aikoinaan joku kirjoitti että hänen todistaja-puolisonsa, kun tuli perheasioista puhe, vastasi hänelle lukemalla katkelman vartiotorniseuran kirjasta.
Eikö se spesifi termi ollut tähän tilanteeseen "jakaantunut huonekunta" jos muutetaan yhteen.
a) Aivan ensiksi sinun tulisi perustella nuo kristittynä olemisen perustukset, millä kriteereillä näin itsellesi ja toisille vakuuttelet.
Sitten ne alkukristillisyyteen nähden jälkikäteiset lahtaaja-kirkon laajamittaisella verenvuodatuksella ja vainolla pakottamat uskontunnustukset eivät ole valideja perusteita.
b) Mitä siten itsensä "kristityksi" tuntevan, eli ilmeisen fundiksen ja Jehovan todistajan mahdolliseen avioliittoon tulee, niin todistajalla menee arvoasteikossa ensimmäiseksi Vartiotorniseuran kulloinenkin dogmiikka ainoana ja oikeana totuutena. Kyse on elämäntavasta, jota on haastavaa edes koettaa sovittaa yhteen ei-todistajan kanssa uskomusmaailmastaan tai sen puutteesta riippumatta.
Ps. Entäs miten navigoidaan tilanteessa jossa tulisi kysymykseen todistajalle tai yhteiselle lapselle tilanne jossa on otettava potentiaalisti elämän pelastava verensiirto tai kuoltava. Todistajilla on vain yksi optio, elämän potentiaalisesti pelastavasta avusta kieltäytyminen ja ennenaikainen kuolema.
Tai jos unohtui ehkäisyvälineiden käyttö ja "uskomaton" puoli laskee,
että eurot ei riitä kattamaan mm. tulevia vaippakuluja - tee abortti!
"Uskovalla" on rippeitä elämän kunnioittamisesta, eikä suostu tapamaan lasta.
Vaikka kudokseksihan se sikiö vielä kohdussa lasketaan!
Suora vastaus otsikkoosi aloittaja! Ei voi normaalisti seurustella.
Esiliina pitää olla, eli vähintään kolmas pyörä näköetäisyydellä tai tulee puheita ja saatat joutua hihhulivanhinten silmätikuksi. Oon itte kokenu. Turha vängätä vastakarvaan millään muotoa. tiedän mistä puhun.
Jehovan todistajilla on vaikeuksia myöntää tämä asia suoraan kakistelematta kiinnostuneille, tai täällä keskustelupalstalla, mutta kastetuille jäsenille homma tehdään pläkkiselväksi.
Näin ne kahdet punnukset näkyy käytössä.
Hävetkää jiiteet! Valehtelunne vuoksi. Vain saadaksenne maksavia jäseniä!
Entäs pedofiilien piilottelu sitten?
Kumpi vakavampaa?
4 tonnia sakkoa päivässä piilottelusta vai.....tämä aloitus?