Kuntalaiset ensin

NäinSenNäin

Lapuan sanomissa on viime viikkoina tuotu jätevesi asiassa toisen osapuolen kantoja kritiikittömästi esiin. Voisiko toimittajat joskus kysyä heiltä, seuraavatko he naapurikuntia, miten he hoitavat kuntalaisten etua?

Isokyrö perui heti, lakihelpotuksen tultua, sivukylille suunnitellut jäteputki suunnitelmat ilman mitään kitinää.
Nyt alustaviikolla Laihialla vedettiin valmiit suunnitelmat takaisin ja aloitetaan tarveharkinta uudestaan ja kartoitetaan, mitkä alueet kuuluvat lain tarkoittamaan herkkiin alueisiin ja mitkä ovat liian lähellä vesistöä. Nämä kaikki hoituu kuntalaisten etua ajatellen, ilman valituksia, miten meillä?

Samalla voisi kysyä, mitä mieltä he ovat viimeaikaisesta väkikadosta, onko kuntalaisten lain vastaisella ahdistelulla mitään tekemistä asian kanssa?

3

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuinka perut kun siitä on korkeimman oikeusasteen päätös?

    • Peräkylänpoika

      Onhan Paukun ruokalastakin korkeimman oikeusasteen päätös ja niin vaan meidän juntit jääräpäisyydessään kasvattavat peruskorjauksen kustannuksia huonolla hoidolla.

    • harjaTalonen

      Juntit???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      116
      2995
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      31
      1383
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1237
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1017
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1007
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      988
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      57
      881
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      703
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      698
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      654
    Aihe