Jumala kuulee hurskaan rukoukset, kun taas väärintekijän lahjakin on hänelle kauhistus.
Miksi te nurisette, ettei Jumala kuullut, kun itse te ette ole halunneet hänen lakejaan noudattaa?
Jumala kyllä kuulee sitä, joka on kallistanut korvansa kuulemaan häntä, sillä sellainen ihminen pyytää hänelle mieluisia asioita, kun taas väärintekijä pyytää omia himojaan, tai sitten vain vaatii että Jumalan tulisi parantaa hänet tai häne läheisensä, vaikka kumpikaan heistä ei edes palvele häntä.
Jumalan perheessä on suuret edut, mutta perheesen kuulutaan elämällä sen tavoin, ja jos eletään toisin tavoin niin silloin kuulutaan toiseen perheeseen.
Miksi te nurisette, ettei Jumala kuullut, kun itse te ette ole halunneet hänen lakejaan noudattaa?
Jumala kyllä kuulee sitä, joka on kallistanut korvansa kuulemaan häntä, sillä sellainen ihminen pyytää hänelle mieluisia asioita, kun taas väärintekijä pyytää omia himojaan, tai sitten vain vaatii että Jumalan tulisi parantaa hänet tai häne läheisensä, vaikka kumpikaan heistä ei edes palvele häntä.
Jumalan perheessä on suuret edut, mutta perheesen kuulutaan elämällä sen tavoin, ja jos eletään toisin tavoin niin silloin kuulutaan toiseen perheeseen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
MInkähän takia sitten kukaan hurskas ei rukoillut Juutalaisten ja muiden pelastamiseksi holokaustilta?
Ilmeisesti hurskaista ei asia kiinnostanut.
Tai sitten Jumalasi ei rukouksista välittänyt.
Kumpi on mielestäsi oikein?
"MInkähän takia sitten kukaan hurskas ei rukoillut Juutalaisten ja muiden pelastamiseksi holokaustilta?"
Miten todistat, ettei kukaan hurskas rukoillut heidän puolestaan?
MInkähän takia sitten kukaan hurskas ei rukoillut Juutalaisten ja muiden pelastamiseksi holokaustilta?
Ilmeisesti hurskaista ei asia kiinnostanut.
Tai sitten Jumalasi ei hurskainen rukouksista välittänyt koska ei tehnyt niiden pohjalta mitään.
Kumpi on mielestäsi oikein?
Jumala auttoi monia natsien vainoomia uhreja uskovaisten kristittyjen avustuksella. Jumala auttaa heitä jotka Hänen nimeään avuksi huutavat. Myös näitä kaasutettuja Jumala aivan varmasti auttoi, jos huutivat Hänen puoleensa Jeesuksen nimessä.
MIten Jumala auttoi kaasutettuja?
Tämän saamme tietää sitten vasta taivaan oloissa kun pelastuneet kerromme elämämme tapahtumista ja kipeistäkin hetkistä ja asioista mitä maan päällä tapahtui. Kaikkihan on kirjattu taivaan kirjoihin sana sanalta ja lause lauseelta tapahtumapaikkoineen ja tekoinemme.
Outoa että Jumalasi ei kuitenkaan auttanut näitä ihan täällä maanpäällisessä elämässä.
Ehkäpä Jumalallasi oli tärkeämpää tekemistä kun pelastaa heidät hirvittävältä kuolemalta kaasukammioissa.
Jumalan tiet ovat tutkimattomat! Amen
Niin ovat ja varsin vekkulit tiethän ne ovat.
Siellä se Jumalasi katseli kaikessa rauhassa kun miljoonat juutalaiset tapettiin, joukossa tietysti ihan viattomia pieniä lapsia. Katseli heidän kärsimystään ennen kuolemaa pakkotyössä ja kaasukammioiden hitaassa kiduttavassa kuolemassa.
Mitäs se Jumalasi oliskaan tietysti voinut tehdä, hänhän kai on vain kaikkivaltias sinunkin mielestäsi. Turhaahan sitä on kaikkivaltiuttaan käyttää muutaman miljoonan ihmisen kärsimyksen lopettamiseksi, lasten tappamisen lopettamiseksi tai juutalaisten tappamisen lopettamiseksi.
"Siellä se Jumalasi katseli kaikessa rauhassa kun miljoonat juutalaiset tapettiin, joukossa tietysti ihan viattomia pieniä lapsia."
Ei ollut rauhassa, vaan oli valmis koko ajan huolehtimaan jos Häntä aidosti avuksi huudettiin.
Väität siis että kukaan noista miljoonista ei huutanut häntä avukseen?
Millainen sen aidon avuksi huutamisen pitäisi olla siis?
Jumalasi siis katseli noiden 6000000 tappamista ja odotteli että joku "aidosti" huutaisi häntä avukseen?
Ilmeisesti kukaan noista 6000000 ei huutanut sitten tarpeeksi aidosti?
Ja Jumalasi jatkoi katselua.
Oli varmasti koukuttavaa Jumalalllasi katsella että keksiikö joku noista sen "aidon" avuksi huutmisen.
"Ei ollut rauhassa, vaan oli valmis koko ajan huolehtimaan jos Häntä aidosti avuksi huudettiin. "
Vääränlainen huuto oli siis Jumalasi mielestä sellainen että antaa tuon tyypin kuollla?
MIten vauvauikäinen voi huuttaa väärin?
Sinä näin väität!
"Jumalasi siis katseli noiden 6000000 tappamista ja odotteli että joku "aidosti" huutaisi häntä avukseen?"
Jumala odottaa että ihminen nöyrtyy, tekee parannuksen ja lopettaa toteuttamasta itseään.
Eli siis tuon perusteella Jumalasi vain odotteli että joku noista olisi nöyrtynyt mutta kun ei niin antoi sitten tappaa heidät kaikki?
Ja tappajat siis toteuttivat Jumalan tahtoa?
JOs olisivat huutaneet oikealla tavalla Jumalaa avukseen niin eikös Jumalasi olisi heidät pelastanut ?
Nyt ei pelastanut.
Jumala toimii omalla tavallaan - vasta iankaikkisuudessa saamme tietää yksityiskohdat.
Mutta juurihan väitit että tiedät miten Jumalasi toimii: "Jumala auttaa heitä jotka Hänen nimeään avuksi huutavat. "
Tuo mitä sanoit on siis valhe?
Jaak. 5:16
Tunnustakaa siis toisillenne syntinne ja rukoilkaa toistenne puolesta, että te parantuisitte; vanhurskaan rukous voi paljon, kun se on harras.
Sen olen jo uskovana käytännössä huomannut, että uskovan rukous muuttaa maailmaa ja ihmisiä ja olosuhteita. Siksi on tärkeää, että vanhurskaat emme rukoile mitään pahaa kellekään, mutta pahuuden pysäyttämistä ja silmien avautumista myös pahojen kohdalla voimme rukoilla.
Ilmeisesti kukaan uskova ei kuitenkaan sitten rukoillut holokaustien uhrien säästämiseksi koska nämä ihmiset kuitenkin tapettiin.
Tai sitten Jumalasi ei vaan välittänyt uskovien rukoukista ja antoi noiden ihmisten kuolla.
Kumpi on mielestäsi oikea vaihtoehto?
"Ilmeisesti kukaan uskova ei kuitenkaan sitten rukoillut holokaustien uhrien säästämiseksi koska nämä ihmiset kuitenkin tapettiin. "
Tätä emme voi tietää mitä asian tiedostaneet uskovat rukoilivat.
"Sen olen jo uskovana käytännössä huomannut, että uskovan rukous muuttaa maailmaa"
Jos olisivat rukoilleet niin silloinhan Jumalasi joka sinun mukaasi kuuntelee uskovien rukouksia ei niistä välittänyt?
Vaihtoehtoja on kaksi. Joko Jumalasi ei noista rukouksista välittänyt vaikka itse väität että uskovien rukous muuttaa maailmaa.
Tai sitten se että kukaan uskova ei noiden kauheuksien lopettamiseksi rukoillut.
KUmpi vaihtoehto on mielestäsi totta?
Niin, että jos vaikka rukoilee parantumista syövästä ja ei parannu, niin vika onkin rukoilijassa.
No voihan tämän asian tavallaan nähdä juuri tuolla tavalla "savolaisittain" (heilläkin tosin vastuu siirtyy kuulijalle) tässä tapauksessa tosin homma toimii siis käänteisenä.
MIkko A opettaa Paavalin mainitsemaa "toista evankeliumia" paitsi ettei Mikko opeta lainkaan evankeliumia koska hän opettaa töiden vanhurskautta, että tekemällä Jumalalle mieluisia töitä ansaitaan siunauksia ja palkkaa Jumalalle.
Tässä Mikon mallissa Jumalasta tehdään Mikolle velkapää korvaamaan ja maksamaan Mikon suurta hengellistä kyvykkyyttä ja hyviätöitä. Mikko sanoo Jumalan perheeseen kuuluttavan "elämällä perheen tavoin" eli siis töiden kautta.
Minä todistan turvaavani Kristukseen että minä joka päivä ajatuksilla, sanoilla, kätten töillä ja laiminlyönneillä vihoitan Jumalan ja rikon kaikki käskyt. Syntiö tehdessäni en pelkää Jumalaa sillä jos pelkäisin, en toki tekisi syntiä. Kaiken tämän joudun joka ilta suurella surulla tunnustamaan Jumalan ja itseni edessä.
Kuulunkin Jumaölan perheväkeen, -en töitteni kautta (nehän ovat kauttaaltaan pahoja) vaan uskon kautta Jumalan armoon jonka Hän Pojassaan valmisti kaikkien syntisten varalle niin että jokainen joka tahtoo, saa uskoa kaikki syntinsä anteeksi lahjaksi, armosta ja ilman edelläkäyviä, jäljestäkäyviä tai nykyisiä töitä.
Kas, missä me silloin olimme "töinemme" ja parannuksinemme kun Kristus ylennettiin ristinpuuhun ja Hän huusi: "Se on täytetty!"
Mistä hurskas tietää että jumala kuulee, vastaako hän että ping kun viesti on perillä, hersyvää naurua..
No sen huomaa sitten jossain vaiheessa - joskus menee kymmeniä vuosia ennenkuin huomaa että koko elämä on ollut yhtä suurta Jumalan johdatusta.
Ei siinä tarvita pingiä, kun asia on tältä puolen aivan seklvä:
Viesti on perillä heti paikalla ja siitä saa olla ihan satavarma. Hänkö ei kuulisi joka on korvan luonut?
Tietääpä Jumala jo ennen rukoustammekin mitä tarvitsemme.
Nyt epäuskoiset pilkkaajat kysyvätmiksi sitten pitää rukoilla? Niinpä niin! Kysymyksillä ei ole loppua...
Onko se pilkkaa jos ystävällisesti kysyy että miksi rukoukseen ei vastata? Kautta aikojen ihmiset ovat rukoilleet kuka mistäkin syystä ja usein suuressa hädässään, nälänhätä, sodat ja vainot, vastausta ei vain kuulu. Aivan kuin tuuleen huutaisi. Tämä sinun jumalasi on välipitämätön. On ollut täydellisen välinpitämätön alusta saakka. Luulisi sakeaverisenkin henkilön epäilysten jo heräävän.
Nyt tuli eteen vaikeudet. Kuka nykypäivien ihmisistä voisi olla hurskas ? Omahyväiset huutavat heti, MINÄ, MINÄ OLEN HURSKAS. Hurskas ei asu näillä sivuilla, missä harrastetaan ainoastaan kaikenlaista haureutta. Jokainen mainostaa omaa "lahkoaan oikeaksi uskoksi". Turhaa ajanhaaskoahan tämä vain on.