Onneksi puhumme Ruotsia en ole Suomalainen Juntti.

Kaksikielinen perhe kuitenkin valitsemme Ruotsin puhekieleksi.
Ehdottomasti nostaa ihmisten arvostusta kun on luonnollinen kaksikielinen,ei Savolaiskansaedustajan Ruotsin mongerus.
Opetelkaa jo lapsena puhumaan Ruotsia niinkuin kuninkaalliset naapurimme,Englannin oppii huonompikin.
22281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Puhun sujuvaa ruotsia ja kannatan vihervasemmistolaisia arvoja.Suomessa on liikaa rasismia
ja isänmaallisuutta.Kuva viime puoluekokouksestamme https://g.rrrather.com/img/q/79286b.jpg
Älykästä keskusteluseuraa kaivaten.

Äänestä
  • kaiva sinä vaan pesetä. Minä en kaltaistasi suomiperkelettä huolisi edes saunaan, sytykkees.

    Äänestä

  • TinaKirkkonummi kirjoitti:

    kaiva sinä vaan pesetä. Minä en kaltaistasi suomiperkelettä huolisi edes saunaan, sytykkees.

    Tahdothan ;)
    Rakastuit palavasti potrettiini niin ettet kykyne vastustamaan vihervasemmistolaista miestenmiehen charmiani.Ymmärrän että vetovoimani on väkevä.Koeta silti hillitä kiihkeää rakkaudentunnustustesi tulvaa jotta palstatilaa jäisi muillekin rakastuneille.

    Äänestä

språga sönkkis!

Äänestä

suomalainen kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella

jos puhuu ruotsia = on parempaa väkeä
on aika kapea ja rajoittunut näkemys

Suomessa opiskellaan ruotsia ja toiset opiskelee, toiset eivät
toiset opiskelee mieluummin ranskaa, saksaa, italiaa, venäjää tai jotain muuta.
Mitä sitten?

Ruotsin kuninkaalliset ovat kansan elättejä, diplomaattisia maiden mainoskasvoja.
Ei niillä ole mitään sen ihmeempää paremman väen mallikuvaa - kuten "suru- suomijuntti"
haluaa nähdä asian.

Bernadoten suku ei edes ole mitään siniverisiä - ja miten ihmisiä muka arvotetaan
paremmiksi? joo suomalaiset kokkareetkin kuvittelee "johtavansa" suurvaltaa ja
ne vaikka teloittaa suomalaiset jotta unioni ei antais suomelle sakkoja itsepäisyydestä
ja jotta työttömille poliitikoille saatais ylipalkatut turhavirat.

suomalainen poliitikko on opetettu kumartamaan ei ajattelemaan.

Äänestä

Aloittaja voisi harjoitella ainakin kirjoittamista, kuten Johan.Knullmankin.

Äänestä
  • Olen suomalainen juntti, ruotsinkielentaitoni on peruskoulutasoa ja sekin unohdettu. Osaan kyllä sujuvasti venäjää ja saksaa, mutta niillä ei suomessa suomalainen pärjää. Tarpeettomia kieliä, eikä edes englannilla höpöttäjä selviä. Ruotsia pitää oppia enempi, ainakin kansainväliselle tasolle. Lisätkää ruotsin pakkotunteja kunnolla, niin suhteen esm. Kanadaan ja Uuteen Seelantiin sujuu paremmin!

    Äänestä

  • Kuinka niin? Mitä vikaa kirjoituksessani oli?

    Äänestä

  • Johan.Knullman kirjoitti:

    Kuinka niin? Mitä vikaa kirjoituksessani oli?

    Pisteen jälkeen tulee välilyönti. Siis näin.

    Äänestä

  • en.ole.robotti kirjoitti:

    Pisteen jälkeen tulee välilyönti. Siis näin.

    Robotti et kenties ole. Pisteennussija kylläkin. Ihmekös tuo vehkeesi koon huomioon ottaen. Taattua rasmuslaatua. :D

    Äänestä

  • Sivuhuomautus kirjoitti:

    Robotti et kenties ole. Pisteennussija kylläkin. Ihmekös tuo vehkeesi koon huomioon ottaen. Taattua rasmuslaatua. :D

    Ottaako tyhjäntoimittajamulkvistia noin pattiin. Ou jee.

    Äänestä

  • en.ole.robotti kirjoitti:

    Ottaako tyhjäntoimittajamulkvistia noin pattiin. Ou jee.

    Itseäsi kiukuttaa herpeksesi.

    Äänestä

  • Vaimosi.ei.tiedä kirjoitti:

    Itseäsi kiukuttaa herpeksesi.

    Ou jee.

    Äänestä

Puhutaan savoa ja heitellään parvekkeelta paskapusseja pihalle. Kämpässä käryää rappukäytävään saakka ja kakarat huutaa aamusta alkaen iltamyöhään. Sossusta haetaan rahaa ja kun ne loppuu huudetaan sossuvirkailijalla. Lelujaan lapset ei pihalta kerää. Sitä varten on ruotsinkieliset, koska viikingit raiskasi ja tappoi.

Äänestä
  • Ruotsi on niin kansainvälinen kieli, että sillä selviää Kiinassa ja Koreassakin, jopa Kuubassakin selviää ruotsilla! Joten lisää vaan ruotsin pakkotunteja päiväkodista lähtien!

    Äänestä

Suomiperkele ei osaa ruotsia ja joutuu kela elätti. Oneksi suomalaisen hölmö lapset joutuu oppimaan meidän kauns ruotsin kieli. Kyllä tuo suomalaine olla tyhmä.

Äänestä
  • Vihervassari on junttiakin tyhmempi.

    Äänestä

  • mitä tarkoita?

    Äänestä

Surkea provo! Vain juntit opiskelevat ruotsia. Kukaan älykäs ei moista mongerrusta tarvitse. Vajaamieliset voivat tarvita sitä etsiessään seuraa kaltaistensa parista degeneroituneesta rantavähemmistöstä, joka ei kykene oppimaan suomen kieltä. Ruotsin kieli on riittävän helppo oppia ja juntit pärjäävät niillä muutamalla kirosanalla, joista tämä kieli koostuu.

Äänestä
  • Sinå Olet PAHA sivistymötön ihiminen!!!!!!!!!!!

    Äänestä

Jåå-å! Tuolla pärjäsi Team Ahma Hangossa. Helppo kieli on ruotsi, on se. Pakko myöntää, että myötähävetti ankarasti Sampo Terhon möläytys anteeksipyynnöstä. Meillä on siis kulttuuriministeri, joka ei ymmärtänyt Finlandia-voittajan puheenvuoron tyylilajia, rakennetta ja asiayhteyttä. Jos olisi ymmärtänyt, ei olisi möläyttänyt. Ai niin, ex-persuna Sampo on varmaan vielä näköistaiteen vaikutuksen alainen. Sen takia tuo ei-näköispuhe pääsi ehkä yllättämään. Mutta ei ruotsia ilman venäjää. Venäjän kielen osaajista on Itä-Suomessa ja lännemmässäkin huutava pula. Bisnes kärsii. Miksi edes se ei hellytä hallitustamme, mitä? Esikoulun Erkkikin tajuaa, että venäjän pitäisi olla ensimmäinen vieras kieli rajaseutumme kuntien peruskouluissa. Sitten vielä lopuksi: suomalaisia juntteja ne ovat nuo rannikkoruotsia puhuvat kansalaisemmekin. Samat ovat elkeet kuin muillakin jullikoilla, juhannussalkoa ja muutamaa muuta hullutusta lukuun ottamatta. Nå nyssåmmårå!

Äänestä

Kokoomuksen ruusuja..

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


TinaKirkkonummi kirjoitti:

Kaksikielinen perhe kuitenkin valitsemme Ruotsin puhekieleksi.
Ehdottomasti nostaa ihmisten arvostusta kun on luonnollinen kaksikielinen,ei Savolaiskansaedustajan Ruotsin mongerus.
Opetelkaa jo lapsena puhumaan Ruotsia niinkuin kuninkaalliset naapurimme,Englannin oppii huonompikin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu