Jatkosodan aikana puolustusvoimia koskeva sensuuritoiminta oli keskitetty Päämajan tiedustelujaostoon kuuluvalle sensuuritoimistolle. Kenttäpostin tarkastusta varten oli Suomessa kymmenen kenttäpostikonttoria. Kysymäni henkilö palveli vuosina 1943 – 1944 kenttäpostin tarkastustoimiston päällikkönä Aunuksen kaupungissa, Matkaselässä ja Joensuussa.
1950 luvulta 1980 luvulle hänen työpaikkansa oli Lieksassa. Hän oli hyvin monipuolinen vaikuttaja arvostettu persoona muuallakin Suomessa. Muistan kun hän kerran eräässä esitelmässään 60-luvulla kysyi meiltä kuulijoita huumorin pilke silmäkulmassaan, tunnemmeko sellaista henkilöä kuin Andreas Umbra. Kukaan ei myöntänyt tuntevansa. Sitten hän jatkoi: sehän olen minä.
Hän kuoli pitkän iän saavuttaneena vuonna 2013 Joensuussa. Kuka oli Andreas Umbra?
Kysymys saattaa olla joillekin tietyn alan harrastajille helppo, mutta katsotaan…
Wanha lieksalainen, kuka tunnettu henkilö?
8
218
Vastaukset
Antti Siimes
Tehtävä taisi olla sinulle ruskisoldat helppo. Antti Siimes kertoi nimensä olevan latinaksi Andreas Umbra. Siimes oli hyvin ansioitunut latinisti muiden asiantuntemuksiensa ohella. Hän oli moniosaaja myös hyvin joukosta erottuva ihmisenä.
- muistelua
Mukavia, nämä Wanhan laatimat vihjetietokilvat. Äänestän jatkoon.
muistelua kirjoitti:
Mukavia, nämä Wanhan laatimat vihjetietokilvat. Äänestän jatkoon.
Kiitoksia kannustuksesta!
muistelua kirjoitti:
Mukavia, nämä Wanhan laatimat vihjetietokilvat. Äänestän jatkoon.
Samaa minäkin äänestän.
Wanha on tietoineen oikein piristävä tälle palstalle.
Oli hyvä kysymys!
Rehellisesti sanottuna en olisi tiennyt.
Antin tunsin erittäin hyvin, ja oli, silloin tällöin juttusilla hänen kanssaan, ei vain tullut tuo koskaan puheeksi.
Jatka Wanha samaan tyyliin, sinulla on paljon tietoa.- naarva
Wanhan jutskat on aina lukemisen arvoisia ja muidenkin rekattujen ne ei ole tyhjän pölötystä.
Wanha voisikkin 100v sitten tapahtunutta juttusarjan kehitellä,juhlavuoden kunniaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1102318
- 661435
Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html2321218Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/971155- 111118
Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos671055Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.91962IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56949Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.175948Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸43918