ABS-maximinopeus

Pitääkö paikkansa,etta jos pakussa ei ole ABS,niin suurin sallittu ajoneuvokohtainen nopeus on 80km/h
3594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos pakettiautossa on kuljettajan tyrvatyyny ja ABS jarrut ( oitää olla molemmat) saa ajaa sataa. Muuten 80.

Äänestä
  • taitaapi riippua pakettiautosi painosta, itsellä -02 hiace jossa ei 80 ongelmaa ei ABSia. Kaverilla 4 veto sama auto jossa oli tämä 80 rajoitus, muutoskatsastamalla 100n auto, siinä on ABS. Olisko laki muuttunut v 2003.

    Äänestä

  • Peter kirjoitti:

    taitaapi riippua pakettiautosi painosta, itsellä -02 hiace jossa ei 80 ongelmaa ei ABSia. Kaverilla 4 veto sama auto jossa oli tämä 80 rajoitus, muutoskatsastamalla 100n auto, siinä on ABS. Olisko laki muuttunut v 2003.

    abs airbag vaatimus koskee vain yli 1800 jotain kymmeniä kiloja päälle olevia pakuja, siis niitä joita ei aikanaan vapautettu 80 rajoituksesta. Kevyemmissä ei tartte olla. Kuten edell kerrottiin esim hiacessa nelivedot on niin painavia, että niissä pitää olla abs airbag.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


täysin yllättynyt kirjoitti:

Pitääkö paikkansa,etta jos pakussa ei ole ABS,niin suurin sallittu ajoneuvokohtainen nopeus on 80km/h

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu