Remmiahtoa Atlantin takaa

Puhtia.pyttyyn

Onkohan mahdollista saada edes rekisteröityä n. kymmenvuotiasta tuontiautoa johon on lisätty remmiahdin jälkikäteen? Tehonlisäystä on kolmanneksen hujakoilla.
En ole jaksanut painia trafin tms sivuilta osviittaa virittämissäännöksistä, mutta ilm. näissä "vähäpäästöisissä" on nykyeurostoliittolaiseen tapaan byrokratisia haasteita.

6

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtoehto.karkille

      Nimimerkki "Puhtia.pyttyyn ", haluaisit käsitykseni mukaan liikennekäyttöön melkoisen vikkelästi kiihtyvän ja huiman huippunopeuden saavan menopelin.
      Omaan liikennekäyttäytymiseeni vuodesta 1972 autoilleena on muodostunut näkemys, että joka päivä tiellä on poikia ja tyttöjä ensimmäistä kertaa ajamassa tuoreella kortilla, myös sieltä moottoritien rampista tulossa.

      Samoin joka päivä on tiellä autoilijoita, vanhoja pappoja ja mummoja jotka ajavat ehkä viimeisiä päiviä ennen kuin kortti lähtee, puolisokeina ja kuuroina. On myöskin kuljettajia, joilla takana loistava kolariton ja sakoton ajoura, nopea neliveto alla. Liikenteessä on monenlaista kulkijaa, turvallista matkaa tänäänkin erityisesti niille pienille, uusille ja vanhoille liikkujille.

      • aivokääpiöt

        Kyllä minun puolesta sopii kaupunki kuvaan jenkki sporttia?


      • Puhtia.pyttyyn

        Näin on, arvoisa nimimerkki vaihtoehto.karkille, tarkoitus olisi ollut hankkia harrasteajoneuvoksi vähän ajettu kymmenvuotias amerikkalainen kesäpirssi, mutta koska ao. ajoneuvoon on ruuvattu remmiahdin jälkikäteen - ihan suomalaisen maahantuontia valvovan virkamiehen iloksi - projekti saaneekin uuden käänteen.
        Täytyy vielä lähestyä jotakuta arvovaltaista katsastusaseman asiantuntijaa, mutta täytynee kyllä jo tässä vaiheessa asennoitua siihen, että moinen huikentelevaisuus moottoriahtimien parissa ei täällä kekkosslovakian jälkimainingeissa tulle menemään läpi.

        Nyanssina kerrottakoon vielä, että vaikka oma kokemukseni erilaisten moottorikäyttöisten ajoneuvojen kuljettamisesta tieliikenteessä ihan laillisestikin rajoittuu alkaneeksi vasta 80-luvun alusta, katson kuitenkin olevani ihan kohtuullisen kykenevä kuljettamaan tuollaista hiukan Nissan Quashqaitakin vahvempaa ajoneuvoa.
        Kyseessä ei siis olisi kilpa-autoilutarkoituksiin saatikka maanteillä pöhköilyyn hankittava laite, vaan mukava ja ennenkaikkea pitkään harkinnassa ollut harrasteajoneuvohaave kesäkäyttöön.


    • vikkelästi.eteenpäin

      Kommentti "vaihtoehto.karkille", olet vanha pappa, kohta tulee autoja jotka kiihtyvät sähköisesti nollasta sataan noin 2-3 sekunttia.
      Kun olet vanha, mies tai nainen, ja jäät jalkoihin liikenteessä ja muussa elämässä, anna periksi.
      Jää kotiin, myy auto ja tilaa taksi. Moottoritie Tampereelta Helsinkiin on tarkoitettu niille jotka osaavat ajaa 100-160km/t ja joilla on asianmukaiset autot käytössä.
      Toivottavasti tälle Tampere-Helsinki moottoritievälille ei koskaan tule näitä järjettömiä kameratunnistumia, siis siitä toivo.

      • Opettele.ajamaan

        "...Moottoritie Tampereelta Helsinkiin on tarkoitettu niille ..."

        Toivottavasti tuollaisilta idiooteilta poistetaan ajokortit kokonaan. Moottoriteillä on rajoitukset. 120km/h kesällä, ja 100km/h. talvella. Jotka niitä ei osaa noudattaa, eivät ansaitse ajokorttiakaan.


    • eiköhän.sen.saa.leimattu

      Kyllä sen saa muutoskatsastettua jos vaan päästöistä menee läpi. Ja päästöjä voi koittaa madaltaa lisäämällä alkoholipitoista E85 refuelia bensan sekaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      87
      1486
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      10
      1370
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1135
    4. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      113
      1076
    5. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      65
      1044
    6. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      67
      908
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      251
      867
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      64
      854
    9. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      32
      777
    10. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      12
      701
    Aihe