Poliisi ilmoitti pidättäneensä anarkistiksi itsensä tunnustavan Jari Laineen jo 5.12, ennen itsenäisyyspäivää. Jari Laine on hyökännyt kahtena edellisenä vuotena rauhallisten marssijoiden kimppuun, ja alkanut pahoinpidellä ihmisiä.
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201712062200585547_u0.shtml
Laine tunnetaan myös lempinimellä "kumisilmä", joka viittaa edellisten vuosien tapahtumiin, jolloin poliisi ampui Lainetta paineilmapyssyllä päähän.
Anarkisti Jari LAine putkaan jo ennen juhlia
12
809
Vastaukset
- realismi____
ei tuollainen toiminta voi olla laillista?
- Ja_yhteiskunnan
tulee kuitenkin siivota tuon "sankarin" sotkut samaan rahaan vuodesta toiseen? Pitäskö tuolle antaa joku anarkistien vapaudenristi uroteoistaan yhteiskunnan eteen, silittää kaljua ja sitten halata koivuja joukolla? Sääli koivuja.
Kerättäisiin sen verran enempi veroja, että voitaisiin ylläpitää kaveria valtion muonissa ja majoituksessa läpi vuoden. Turhan tiukka limiitti jos kaveri otetaan hyllylle päivä ennen bileitä.
- miten-kehtaavat
Telia 5G Areenan virallinen kävijämääräluku 5000 . Minusta näytti että se on max 50.
Taitaa tuo valemedia olla ihan oma tarinankeksijä geeni. - hyvin.lohkaistu
"poliisi ampui Lainetta paineilmapyssyllä päähän."
-
Äh-häh-häh-hää :D- Kumisilmäinen-härikkö
Ennaltaehkäisevä "kumiluodilla päähän " -ratkaisu poliislta.
- Nappia-luuhun
Ensi vuonan kannattaa tarjota Laineella vaihtoehdoiksi pulttipyssyllä päähän, tai viikoksi putkaan. Epäilen että Laine saattaa ainakin harkita pulttipyssyn laakia, sillä teurastamoilla käytetään sellaista onnistuneesti joka päivä.
- nyrkiIIätapettavat
Joku oli laskenut että pari sataa, ja niistäkin suurin osa aikuisia.. Kukahan kertoisi näille valemedian kusipäiIIe, että kyseisen areenan kentälle ei edes mahtusi 5000 ihmistä??
- Suomenarvottakaisin
Laitontahan tuommonen ennakkoon putkaan laitto on. Tässä
tapauksessa hyväksyn laittomuuden täysin.
Luultavasti poliisi pelasti kumipään hengen, toistaiseksi!- Tuomarioikeus
Tuohan on ongelmien minimoimista myös auvinen ja nasima pakkopaitaan happinaamarit päähän ja venäjänjunaan.
- Poliisilaki
Ei se laitonta ole, lue Poliisilain 2 luvun 10§.
Tosin kuulemma poliisi oli Kumisilmä-Jarin ottanut kiinni vasta 6.12. aamupäivällä eikä 5.12., ettei tarvinnut päästää kopista kesken bileiden. - Hesarin_mukaan
Hesarin haastatteleman Laineen mukaan hänet oli otettu kiinni keskiviikkona puolen päivän aikaan, eli vasta itsenäisyyspäivänä.
- hyvin.toimittu
Hyvä. En näe mitään laitonta tässä. Täysin oikeudenmukaisesti toimittu poliisilta. Seuraavaksi jo viikkoa ennen talteen pahimmat anarkistit. Parashan olisi tietysti jos nämä kerättäisiin ja laitettaisiin yhteiskunnan toimesta pakkohoitoon lopullisesti loppuiäkseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 233378
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402702Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122241Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521481- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621211Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951184