Map kirkon omat linkit eivät kerro temppelitoimituksista mitään. Minusta Jumalan sana
ja Jumalan palveleminen pitäisivät olla julkista asiaa, mitä se ei valitettavasti ole kirkossamme.
http://www.mormonismi.net/temppeli/temppeli1.shtml
ja Jumalan palveleminen pitäisivät olla julkista asiaa, mitä se ei valitettavasti ole kirkossamme.
http://www.mormonismi.net/temppeli/temppeli1.shtml
Vastaukset 77
Vanhimmat
opetuslapsia silloin tällöin puhumasta siitä, mitä hän heille kertoi. Esim. kirkastusvuoren tapahtumasta on hyvin vähän Raamatussa. Puhutaan myös jumalisuuden salaisuuksista.
Temppelitoimitukset eivät ole salaisia, vaan pyhiä. Kuka tahansa kelvollinen jäsen voi päästä temppeliin, kun on iältään siihen sopiva.
"Temppelitoimitukset eivät ole salaisia, vaan pyhiä. Kuka tahansa kelvollinen jäsen voi päästä temppeliin, kun on iältään siihen sopiva."
Kuka sen kelvollisuuden määrittelee, ihminen vai Jumala.
Jumalanhan se PITÄISI tehdä ja temppelipressan pitäisi saada ilmoitus jos joku kelvoton yrittää temppeliin mennä.
Todellisuus on tarua ihmeellisempi tosin!
Tiedän että yksi jäsen on saanut temppelisuosituksen vaikka oli juuri ryypiskellyt (kertoi itse minulle).
Kelvottomana olen itsekin siellä ollut eikä kukaan heittänyt pellolle...
Pyhyyteen aina vedotaan mutta muista käyttää järkeäsi! Pyhyys tarkoittaa suoraan salaista...
Kirkastusvuorella ei kaiketi tapahtunut sellaista mihin jokaisen joskus pitäisi osallistua rituaalein?
Pitääkö siis osata tietyt kädenpuristukset ja omata uusi nimi että pääsee isän luo?
Omasta mielestäni EI...
temppelisuosituksen pyytäjää. On tyhmää valehdella. Miksi edes mennä temppeliin, jos ei ole oikealla mielellä ja saa suosituksen vilpillisesti! Sieltä ei saa silloin kerrassaan mitään - paitsi teidän antimormonien pilkka-aineksia.
Mitä sieltä muutenkaan saa? Alusvaatteet, joilla väitetään olevan maagisia ominaisuuksia?
Sanoille annetaan toisia merkityksiä kuin niillä aivan yleisesti on.
Tapanikin tietää järjellään tämän aivan hyvin, ja onhan hän kuulemma opiskellut psykologiaa ja tutkinut filosofiaakin. Hänelle on vain muodostunut tuollainen praktinen järki, jolla voi selittää mitä tahansa outouksia parhain päin. Siitä voi sitten kehitellä syitä pysyä lahkossa.
vain aivan tavalliset alusvaaatteet, eivät vaan aivan nykymuotia. Tarkoituksena on muistuttaa jäseniä hyvistä tavoista ja säädyllisyyden rajoista.
Temmpelistä saa paljon. Esimerkiksi siellä saavutettua sisäistä rauhaa ei voi mikään voittaa. Mahdollisuus tutkiskeluun on suuri, sekä itse tutkiskelun että pyhien kirjoitusten tutkiskeluun.
Temmpelimatkalla tapaa myös uusia ja vanhoja ystäviä. Onnen tunne siitä että on ehkä auttanut jotakuta esi-isää pääsemään kehityksessään etenpäin on sanoin kuvaamaton. Tietenkin jokaisen omaksi tehtäväksi jää sijaistyön huoliminen tai sen hylkääminen, mutta minä ainakin olen tehnyt osani.
Temppeli on rauhan tyyssija.
että Jumala ei ole täällä maanpäällä tällähetkellä joten hänen edustajansa täällä tekevät tämän päätöksen. Ikävä kyllä joukossamme on susia jotka ovat pukeutuneet lammasten vaatteisin.
Jos garmentti on mielestäsi ihan tavallinen alusvaate, niin miksi
- siinä on ommeltuna ne merkit, joita kuvaavia tunnuksia ei ole koskaan lupa ilmaista kenellekään, vaan ennemmin kuin niin tekisi, antaisi ottaa henkensä?
- sitä ei saa näyttää kirkon ulkopuolisille ihmisille?
- se pitää hävittää polttamalla tai ainakin ennen hävittämistä saksia merkit pois?
siinä vastaus sinulle!
ratkaisseesi hengellisyyteni sisällön? Kovin ovat suuret luulosi! Tuvaudut puoskarimaiseen psykologismiin, kun et taida muuta keksiä.
Ei kai siinä sen ihmeellisempää vaikutinta ihminen tarvitse!
Vaikka miten yrittäisit väännellä ja käännellä mormonismia, niin se on silti vain yksi uskonlahko lukemattomien muiden joukossa.
"Kirkastusvuorella ei kaiketi tapahtunut sellaista mihin jokaisen joskus pitäisi osallistua rituaalein? "
nimenomaan, mistä tiedät, koska Kristushan käski heidän olla hilajaa siellä puhutusta / tapahtuneesta?
sillä se ei ole eronnut mistään muusta kirkosta tai suunnasta. Jos pidät lahkolaisuutta yksinkertaisena totuutena, niin sehän pitäisi voida yksinkertaisesti osoittaa, mutta sitä et voi tehdä. Joudut vetoamaan pelkastään ennakoluuloihin.
"kelvollisuudestanne". Kuitenkin tiedätte ihan hyvin että kuka tahansa mormoni, tuollainen puhuttelijakin, saattaa tehdä mitä kauheimpia tekoja varsinkin ellei kukaan nää. Silti vaan teeskennellään että tyypit on Kaikkivaltiaan edustajia!!! Himmeetä.
eihän se nimitys asiaa miksikään muuta. Voit sanoa lapiota haravaksi mutta lapio se silti on.
Tyypillistä että takerrut johonkin sanaan tuolla tavoin.
on se, että koetetaan leimata tuolla lahko -sanalla, vaikka se ei ole lainkaan asiaan kuuluva, kun on kysymys MAP-kirkosta. Se ei ole eronnut tai lohjennut mistään muusta kirkosta.
joka tapauksessa, sanotte sitä miksi tykkäätte. Ei muuta asiaa.
koska se on alkuperäiseen evankeliumiin kuuluva palautettu kirkko eikä lahko.
Jatketaanko tähän juupas - eipäs tyliin?
Entä sitten?
keksitty satu joka tapauksessa, sanotte sitä miksi tykkäätte. Ei muuta asiaa.
ossakko englantia?
Tässä yksi linkki:
http://www.utlm.org/onlineresources/masonicsymbolsandtheldstemple.htm
Muutenkin www.utlm.org -sivusto on aika hyvä... Entisten jäseten kamaa josta tietysti aktiivit huutaa että kauheeta soopaa, -älä välitä käytä omia aivojasi =)
Jokainen tehkööt omat johtopäätökset!
Sakarallaan seisova viisisakarainen tähti on vanha paholaisen merkki. Jos viisisakarainen tähti seisoo kahdella sakaralla, silloin se olisi ihmisen merkki, mutta mormonit näkyvät käyttävän jostain syystä tuota ensin mainittua.
http://www.funet.fi/~magi/metsola/arkisto/symbolit/pentagrammi.html
http://www.suol.fi/raamattunet/satan_sp.html
mikähän ihmelinkki sitä suoltaa??
...alaspäin osoittava kärki kuvaa maallisuuden voittoa henkimaailmasta... Vieläpä tuo alakärki on joskus hyvin korostettu.
Amerikkalaiset suuntaukset ovat usein varsin maallisia, eivät syvähenkisiä, vaikka hengellisyydestä puhuvatkin.
Tarkastelepa ihan avomesti asiaa omalta kohdaltasi. Piirrä paperille pentagrammi oikein päin (kärki ylöspäin) ja tarkastele sitä hyvän aikaa. Kokeile sitten samaa kärki alaspäin. Millaisia TUNTEMUKSIA ne sinussa herättävät?
En halua johdatella, mutta toinen voi antaa tunteen uudelleen syntyneestä ihmisestä ja kirkkaudesta, toinen vastakohdasta...
jos ja kun joskus ihan oikeasti syvennyt symboliikaan niin ymmärrät että kuka tahansa saa käyttää mitä tahansa symbolia omiin tarkoituksiinsa...
Jos haluat itse niihin jotakin hyväöä tai pahaa liittää se on oma asiasi... EIKÄ se anna sinulle oikeutta tulla moittimaan toisten ihmisten tietyn symboolin kayttö...
Enhän minä ole kieltänyt teitä käyttämästä mitään symbolia. Mutta jos satanisti käyttävät ylösalaisin käännettyä ristiä ja ylösalaisin käännettyä pentagrammia, se kertoo siitä, mitä he haluavat viestiä näkemyksistään.
Mormonit eivät käytä ylösalaisin käännettyä ristiä, eivät ristiä ollenkaan. He käyttävät mm. ylösalaisin käännettyä alkukristittyjen käyttämää pentagrammia. Haluavatko he viestittää sillä jotain vai käyttävätkö ihan muuten vain? Sen voi jokainen itse päätellä.
Kysyn vielä, että mitä mielikuvia sakara alaspäin oleva viisisakarainen tähti tuo mieleen? Kaksi sarvea, korvat, pukinparta...
Entä sakara ylöspäin oleva? Uljas ihminen, kirkkaus...
Nuo olivat minun tuntemuksiani. Entä teidän tuntemuksenne?
Eihän mormonien paholainen mikään sarvipää pukunparta ole. Se on se temppelifilmin komein mies.
http://akas.imdb.com/title/tt0064697/
Bryce Chamberlain .... Jehovah
Ron Frederickson .... Lucifer
Gordon Jump .... The Apostle Peter
Hank Kester .... Adam
Charles Metten .... The Apostle James
R. LeRoi Nelson .... The Apostle John
Spencer Palmer .... Minister
Robert Peterson .... Jehovah (voice)
Lena Tulaunen Rogers .... Eve
Glen Shaw .... Narrator
Jesse Stay .... Elohim
Lael Woodbury .... Elohim (voice)
Plot Summary for Mormon Temple Film (1969)
A montage of scenes depicting the creation of the world is followed by a dramatization of the travails of Adam and Eve, as they are tempted by Lucifer, ejected from the Garden of Eden, and taught by Peter, James, and John the secret tokens that will one day admit them to God's Celestial Kingdom. Audience members make the same covenants as Adam and Eve during the course of the film.
William Shunn
- Ei tosin löydy hiiren näpäytyksen alta, kun ovat vanhanaikaisia kirjoja, ja ovat nimeltään:
"Toisenlainen evankeliumi", kirj. Hannu Nyman. Kirjassa on selvitetty myös Jehovan Todistajien oppeja.
Toinen on: "Pääsin irti mormoneista", kirj. Pentti Maljanen. Täällä puhutaan myös temppelipalveluksen saloista - jos ne nyt sellaisia kellekään edes ovat.
Siihen Maljasen valetta täynnä olevaan kirjaan on tullut selityskirja.
"KÄSITTELYSSÄ PÄÄSIN IRTI MORMONEISTA" Kim Östman.
Suosittelen lämpimästi.
Johan alkaa tosisalaisuudet aueta !!
toikin ettei tuu yksipuolista tietoo.
on kirjotettu apologeettisessa tarkoituksessa sellaisille jotka jo ovat mormoneita.
"tietää", vaikka ei ole edes nähnyt tuota hienoa kirjaa. Minulla se on.
Kim Östmanin kirjan kappaleita on kirjastoissa kaikkien luettavissa. Luuletko etten ole nähnyt? Luulet väärin.
että tarkoitit "Lehi in the Wilderness" kirjaa. Siitä täällä on kiistelty.
niitä varten, joita Maljasen kirja on johtanut harhaan.
Ei se muuta sitä tosiasiaa ettei se opus uppoa muihin kuin sellaisiin jotka jo ovat mormoneja ja haluavat mormoneina pysyä riippumatta siitä onko se totta vai tarua.
sellaisen käsitystä, joka on päättänyt ennakkoluuloisesti, että kaikki vääristelykin on totta. Tutkiminen vaatii muuta kuin ennalta lukkoon lyötyjä käsityksiä. K.Ö. oikaisee korrektisti noita vääristelyjä.
Itse olet vakaasti päättänyt että mormonismi on totta, etkä suostu tutkimaan mitään muuta ja olet jo ennakkoon päättänyt, että kirkon "vastustajat" ovat väärässä ja paholaisen kynsissä.
Olet itse siis ihan yhtä ennakkoluuloinen.
huolelliseen tukimiseen ja Pyhän Hengen kautta saamaani totuuden tuntuun, jota en millään perusteilla voi kieltää. On turha rinnastaa käsitystäni sellaisten mielipiteisiin, jotka eivät kunnolla ja vilpittömästi ole edes tutkineet.
Minusta taas tuossa uudessa aloituksessa venäläisen tutkijan tuloksista on enemmän totuudentuntua kuin mormonismissa. Tosin en ole vielä ehtinyt tutkia sitä perusteellisesti. Lähdetkö mukaan todentamaan hänen bulgarialaislähteitään? Oli pojat mielenkiintoista kuulla niistä ikoneista ja kirjoituksista.
Tarina olisi hauskempikin kuin mormonismi, joten siihen olisi mukavampi uskoa.
Ajattele nyt, konkreettisia raketteja, television ihmeellinen valo joka valaisi Jeesuksen kasvot kun hän puhui taivaallisen Isänsä kanssa, ja kaikkea sellaista jännää. Lyö liahonat ja sukellusveneet. Taidanpa päättää, että olen siinä löytänyt totuuden ja koska se on mielestäni totta, niin eihän minun kannata mitään muuta enää tutkiakaan. Jee.
"Temppelityöntekijät auttavat sitten osanottajaa pukeutumaan garmentiin, valkoiseen ohueen kaksiosaiseen alusasuun. Joku työntekijöistä antaa samalla ohjeita garmentin käytöstä 24 tuntia vuorokaudessa koko elämäsi ajan."
on mielenkiintoista zzzzzzzzzzzzzzzzzz
Eikö ole mielenkiintoista jos toiset AUTTAVAT PUKEUTUMAAN alusvaatteisiin...??????
Saavatko miehet auttaa naisia ja päinvastoin? Entä homot ja lesbot?
ja naiset naisia. Kaikki tapahtuu säädyllisesti tosi hyvässä hengessä.
kun vielä salissakin jaetaan sukupuolen mukaan. Aviopari ei esimerkiksi voi istua siellä yhdessä. En ole koskaan kuullut mitään hyvää selitystä asialle. Voitko kertoa?
istun armaani vieressä jos vain on tilaa. Syy miksi ei pääse istumaan armaansa viereen voi olla yksinkertaisesti se, että paikka on niin täynnä, että ei ole enää paikkoja vierekkäin.
miehet oikealle ja naiset vasemmalle. Onko sekin muuttunut viime aikoina?
Eivätkö ihmiset saa edes pukea alusvaatteita itse? No minusta ei sitten ainakaan koskaan tule kirkkonne jäsentä. Jos saisin valita pukijoiksi nuoret naiset, voisin kuitenkin harkita.
... näkyy selvästi ko. viestistäsi :-)
eipä tarvitse enää viestejäsi lukeea... Nytkun tänne vaan saataisiin sellainen juttu että kenen tahansa henkilön viestit voisi poistaa näkyvistä, niin alkaisi olla suomi24-ryhmällä mukava systeemi kasassa.
No onko sulla suhteita tonne ylläpitoon päin, sullahan niitä oli sinne kirkon talousosastollekin? Eiköhän se siitä sitten rupee järjestyyn että saadaan tää pelkästään mormonien mainostuspalstaksi.
... enkä käyttäsi mitään sellaisia keinoja...
Tarkoitin sitä että kukin meistä voisi itse pitää omaa listaa "ei-haluttujen-henkilöiden-tms-muita-kriteereitä" listää (suodatusta), jonka avulla esim. alkupeisten "uutisryhmämien" lukuohjelmissa on, eli kukin meistä voisi suodattaa mitä erillaisimmilla tavoilla näkemäämme viestit.. jolloinka niitä ei tarvitse edes näkyä...
ei sinua kukaan pakoita lukemaan avauksiani tai kommenttejani, kyllä sinä teet sen täysin vapaasta tahdostasi, mutta se uteliaisuus...
määräävät miten istutaan. Se liittyy myös istunnon kulkuun. Olen minäkin istunut vaimoni vieressä ja joskus muunkin naispuolisen vieressä, jos tilan käyttö niin on vaatinut.
mitä sillä on sukupuolen kanssa tekemistä?
triviaalinpaa! Tietenkin yksi vie yhden tilan ellei istuta sylikkäin ja niin ei temppelissä istuta. Kun ihmiset istuvat yksinään, niin vierustoverina voi olla mies tai nainen. - Mitähän ajat takaa tuolla edellisellä?
En minä sitä kielläkään...
Ja tulen varmasti jatkossakin lukemaan, ennenkuin tänne saa henk.koht. käyttöön ko. suotimia...
Silloin kiusaus katoaa lähes täydellisesti ...
koska ihmisenä, jos ei sekoiteta näitä uskonasioita, olet varmasti ihan hyvä jätkä.
Ja taidat sinäkin olla hyvä jätkä.
että
a) miehet istuvat naisista erillään
b) porukka istuu sekaisin sikin sokin riippumatta sukupuolesta
Haluaisin tietää millaisissa tapauksissa toimitaan kohdan a) ja milloin kohdan b) mukaisesti.
Istunnon eri vaiheissa nainen palvelee naisia ja mies miehiä. Jo ajan käytön kannalta olisi haitaksi istua sikin sokin. Temppelissä on hyvä järjestys.
Eihän siellä endaumenttisalissa alasti olla joten on aivan sama palveleeko joskus mies naista ja päinvastoin, ette te siitä pahennu.
myös ajankäyttökysymnys. Kun olisit joskus mukana, niin huomaisit, että noin se parhaiten sujuu.
Mulla on vain ajalleni parempaa käyttöä kuin istua jatkuvasti tyhjänpäiväisissä kokouksissa kappeleilla ja temppeleissä.
Täällä käyn huvikseni silloin tällöin kun joskus on pakko odotella netin ääressä jotakin. Ihan hauskaa ajankulua, te olette kyllä ihan maanmainiota viihdykettä.
jotenkin, eikö vain? Mikä muu on tärkeämpää kuin totuus!
Onneksi täälläkin on joku, joka sitä totuutta osaa tuoda julki.
Tässä sinulle ja muille kiinnostuneille jotakin siitä mitä temppelit on ja mitä niissä tapahtuu:
OLKAA HYVÄ:
Temppeleissä voidaan vihkiä maan lakien mukaiseen avioliittoon, mutta sillä erolla , että siellä solmittu avioliitto voi kestää iankaikkisuuden , eikä vain ”kunnes kuolema teidät erottaa.”
Samalla tavalla voidaan jo aiemmin solmittu avioliitto vahvistaa ja ”sinetöidä ” kestämään iankaikkisuuden, sekä perheen lapset liittää vanhempiinsa samalla tavalla.
Eläviä ei koskaan vihitä kuolleiden kanssa ja vain voimassaoleva liitto voidaan vahvistaa.
Temppeleissä voidaan myös kastaa. Mutta kaikki siellä tehtävät kastetoimitukset ovat ns. sijaiskasteita, joissa toisen puolesta tehdään kaste tätä kuitenkaan mitenkään siihen sitomatta. Sijaiskastetoimitukset tehdään samalla lailla kuin elävillekin, mutta ne tehdään kuolleen puolesta.
Sijaistyö ei millään tavoin muuta vainajien kunnioitusta. Ketään ei pakoteta ottamaan vastaan kastetta , mutta heille annetaan mahdollisuus siihen. Se on vähän samanlainen kuin passi jonka saa , mutta sen voi jättää käyttämättä tai käyttää oman halunsa ja tarpeidensa mukaan.
Tietenkään sijaistoimituksilla ei ole mitään merkitystä niille, jotka eivät usko kuoleman jälkeiseen elämään, eikä se vaikuta mitään heidän elämäänsä.
Map-kirkossa ajatellaan, että elämä on ikuista; toiset elävät tällä puolella
ja toiset toisella puolella ”verhoa” kuoleman jälkeen.
Taivaassakin voidaan vielä oppia, ajatella, toimia ja valita oman vapaan tahdon mukaisesti. Paavali kirjoitti: Me uskomme niin ,että kuolema on siirtyminen uuteen vaiheeseen ihmisen elämässä, ei kaiken loppu.
Kaikilla täytyy olla samanlainen oikeus pelastaviin toimituksiin kuten kasteeseen.
Olisi hyvin epäoikeudenmukaista, jos vain ne ihmiset, jotka ovat eläessään kuulleet evankeliumista tai kuuluneet johonkin määrättyyn kirkkoon voisivat pelastua.
Maailmassa on ollut ja on miljardeja ihmisiä , joilla ei ole ollut mahdollisuutta mennä kasteelle tai edes kuulla Jeesuksesta Kristuksesta.
Siksi on sijaistoimitukset myös kuolleille, joita suoritetaan vain pyhissä temppeleissä.
Raamatussa puhutaan asiasta 1 Korinttolaiskirjeessä
” Mitä varten sitten jotkut antavat kastaa itsensä kuolleiden puolesta?
Ellei kuolleita lainkaan heräteä, miksi he kastattavat itsensä näiden puolesta?”
Tämä kohta on saanut aikojen kuluessa monia tulkintoja ja ollut useasti kristillisten kirkkojen huomion kohteena. Se on kuitenkin yksi olennainen kohta Raamatussa, eikä sitä voi jättää huomiotta.
Meidän Vapahtajamme Jeesus Kristus sovitti koko ihmiskunnan synnit sijaistyönä.
Kristityt kautta maailman ovat hyvin kiitollisia tästä suurenmoisesta rakkauden työstä.
Evankeliumi on mahdollista ottaa vastaan henkimailmassa vielä kuoleman jälkeenkin - mikäli olemme toimitettuja.
"Tietenkään sijaistoimituksilla ei ole mitään merkitystä niille, jotka eivät usko kuoleman jälkeiseen elämään, eikä se vaikuta mitään heidän elämäänsä."
Rakas Josefina olen iloinen että osasin korjata ajatusvirheesi.
Terveisin Turust!
Kuolema merkitsee ajallisen elämän päättymistä. Kristillisen käsityksen mukaan kuolema on seurausta synnistä, synnin palkka. Ajallista kuolemaa pahempi ja syvempi on iankaikkinen kuolema, joka merkitsee eroa Jumalasta. Ihminen voi olla hengellisesti kuollut jo tässä elämässä, mutta iankaikkinen kuolema merkitsee lopullista eroa Jumalasta eli kadotusta.
Katekismuksessa todetaan, että joudumme kuoleman hetkellä luopumaan Jumalan meille antamasta ajallisesta elämästä. Pahan tuhovoimat tuntuvat voittavan meidät. Ruumiimme hajoaa, mutta sielu odottaa ylösnousemuksen päivää, jolloin elävät ja kuolleet kootaan Jumalan eteen tuomiolle.
Kristukseen uskovalle kuolema on portti tulevaan elämään. Voimme jättäytyä turvallisesti taivaallisen Isämme käsiin, sillä Kristus on jo voittanut kuoleman. Jumalan Poika on noussut kuolleista ennen meitä. Mekin saamme uuden, kuolemattoman ruumiin, jonka esikuva on Jeesuksen ylösnousemusruumis. Näin Jumalan alkuperäinen luomistahto toteutuu meissä.
Mitä haluat tuolla esittää? - Olemme korostaneet, että temppelitoimitukset eivät ole salaisia, vaan pyhiä. Siksi niistä ei keskustella muualla kuin temppelissä. Kristuskin kielsi opetuslapsiaan sanomasta muille kaikkea sitä, mitä hän heille kertoi. Mm. kirkastusvuoren tapahtumat olivat sellaisia.
Temppelitoimitukset ovat vain niitä varten, jotka ovat osoittaneet uskollisuutensa, mutta silti temnppelissä käynytkin voi luopua kuten voit todeta noista nettisivuista.
Raamatusta onkin väärä tai ainakin väärin käännetty?
"Kristuskin kielsi opetuslapsiaan sanomasta muille kaikkea sitä, mitä hän heille kertoi."
Jotkut asiat ovat selvempiä kuin toiset.
joiden kohdalla on jo etukäteen päättänyt uskoa tietyllä tavalla.
ei ole syntynyt ennakkokäsitysten vaan totuuden rakkauden tuloksena. Olen ns. käännynnäinen, jonka oli voitettava aikamoinen tukku ennakkoluuloja ja entisiä käsityksiäni. En ole mistään löytänyt selkeämpiä uskonnollisia periaatteita, jotka voi tuntea tosiksi: Kristus perusti kirkon, 12 apostolin johto, valtuus, luopumus, palautus, Mormonin kirja ym.
mutta minusta alkaa tuntua että olet alkoholismisi lisäksi Aspergerin syndrooman uhri.