Lyhyt totuus...

Kannattaa aina muistaa, että

feminismikriittisyyden vastakohta on

feminismikritiikittömyys.
3297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jyrki Tarkkonen mielipiteineen ei mahda olla kovassa huudossa feministipiireissä. Moniko feministi haluaisi olla Jyrki Tarkkonen, tai kaltaisensa? Uskon, että ne väristykset, joita feministi saa Jyrki Tarkkosesta, vastaavat tuntemuksiltaan täysin feministikriitikon saamia väristyksiä femimististä.

Ts. feministit ovat naispuoleisia jyrkitarkkosia. Sama asia, mutta peilikuvana. Hyi hemmetti mitä kaksinaismoralismia. Itse en ainakaan haluaisi toimillani peilata halveksimiani arvoja.

Kaikki pisteet kuitenkin Jyrki Tarkkoselle. Julkinen ääni feminismikritiikille on puuttunut tästä maasta, ja tarpeeseen se tulee.

Äänestä
  • Erona lienee se jyrkitarkkosia ei ole kovin montaa, mutta femakkoja riittää ja lisää syntyy joka päivä.

    Äänestä

  • Kurre_Orava kirjoitti:

    Erona lienee se jyrkitarkkosia ei ole kovin montaa, mutta femakkoja riittää ja lisää syntyy joka päivä.

    ...osaltaan synnyttävät feministejä

    a) siittämällä

    b) käyttäytymällä sikamaisesti naisia kohtaan (kohtahan tuo a ja b katsotaan samaksi asiaksi, koska halutaan taata oikeudet naiselle siihen, että jos mies on vaikka naisen myötävaikutuksellakin "luikauttanut", että sitten toisaalta tulevat feministit lähdetettäisiin... mikä lie sinänsä paradoksaalista).

    Mutta asiaan. Parasta vastalääkettä feminismin leviämiselle lie asiallinen, herrasmiesmäinen käytös.

    Toisaaltahan sen sitten ymmärtää, että jos on kovasti johonkin ismiin fanatisoitunut, niin aivoihin ja selkäytimeen polttoraudan lailla tatuoituneita liikeratoja on hankala muuttaa. Ehkäpä siksi esim. feministejä, jotka rypevät vielä historiallisissa vääryyksissä tulisi toisaalta ymmärtää - toisaalta muistaa, mitä esim. I maailmansodan vääryyksien murehtiminen sai aikaan eräässä länsimaassa, kun se jatkui jatkumistaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nari Säre kirjoitti:

Kannattaa aina muistaa, että

feminismikriittisyyden vastakohta on

feminismikritiikittömyys.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu