Ikuisuusaiheena on ollut uskonnottomien suhde jouluun.
Sehän on yksilöllinen niin kuin uskonnottomat muutenkin.
Päivitystä?
Sehän on yksilöllinen niin kuin uskonnottomat muutenkin.
Päivitystä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tässä virikkeeksi viiden vuoden takainen VA-lehden teemanumero: http://vanhat.vapaa-ajattelijat.fi/node/230
Erityisesti tässä on jouluasiaa, monelle toki tuttua: http://vanhat.vapaa-ajattelijat.fi/node/233
Taannoin kirjoitin porkkanalaatikosta ja Jeesuksesta: https://blogiarkisto.kotimaa24.fi/43d0638bc06d/blogit/vanhat/article/?bid=131&id=13059
Jaahas, ja tähän ketjuun ei sitten vastata linkillä, päätti s24. Gnääh.
Helsingin VAbaarissa kävi eilen joulupukki!! Oli samalla hyvä ja paha pukki. Paha suustaan. Toi silti lahjoja.
Eipähän joulu vallan uskonnolinen ole ollut aikoihin. Ei ollut alun alkaenkaan, sitten kristityt yrittivät kaapata sen ja vähän olivat onnistuvinaankin, nyt taas ollaan aika maallisessa juhlassa.
Tänä vuonna Yle soittanut myös uskonnotonta joulumusaa. Jeesus-lapsi ei ole tullut uudestaan ja uudestaan koko ajan. Mutta vielähän tässä on aikaa.
Toiset taas eivät vietä: https://www.lansivayla.fi/artikkeli/592226-veikko-laineen-74-kotona-ei-ole-merkkiakaan-joulusta-kylla-sita-ihmetellaankin
"Joulu vaan on sijoitettu".
Pitäisi olla "kristillinen joulu, Kristuksen, Jeesuksen väitetty syntymä on sijoitettu".
Hmm, nykyään joulu taitaa unohtua Loppiaisen aikoihin, ja muistuu mieleen joskus, kun alkaa lunta satamaan syystalvella.
Ajatus siitä, että minut palkittaisiin hyvistä teoista, on itsessään niin suloinen, kuin ensimmäinen lämmin päivä kesällä, mutta sään vaihtuessa sateeksi se ainakin uskonnottomalta valuu kuuron mukana pois.
Jos niin mitään uunna vuonna soisin tapahtuvan tässä maassa, niin sellaisen kampanjan, että meillä Suomessa ei jätettäisi kaveria, kuten uutisista ihan liian usein saa kuulla käyneen.
Miten se voi presidentin vaalien alla tapahtua, kas siinäpä vasta meillä pulma,
joten ei muuta kuin kaikki edes kylästelemään päiväkahviseuroille.
https://youtu.be/EIyixC9NsLI