Henkilökuvaus Pier Paolo Pasolini

Uskovaiset väittävät, ettei ateisti raamattua ole lukenut. Esimerkkinä mainittakoon italialaisohjaaja Pier Paolo Pasolini (1922-1975), joka on tehnyt Jeesuksen elämästä spektaakkelin "Matteuksen evankeliumia". Pasolini oli ateisti ja marxisti.
Luultavammin Pasolinin on pitänyt melko tarkoin lukea uutta testamenttia, koska hänen teostaan pidetään hienoimpana ja hartaimpana spektaakkelina.

Lisäksi pääosaa esittää espanjalainen kommunistiaktivisti Enrique Irazoqui.

Kaikkiin näihin uskovaiset juuttuvat ateisti, marxilaisuus tai kommunisti käsitellessään "uskoansa vainoojia".

https://fi.wikipedia.org/wiki/Pier_Paolo_Pasolini

7

146

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hän onkin hurskas katolinen ateisti...

    • Nyt en ole ihan satavarma, mutta muistelisin kaverin olleen myös homoseksuaali, joka tekisi hänestä suosikin katolisten pappien kinkereissä. Ja varmaan myös kotoistemme lahkojen miesten saunailloissa.

    • voin.tämän.tietää

      Canterburyn tarinoissa on hieno kohtaus, jossa mies asettaa persereikänsä seinässä olevan reiän kohdalle, kuvitellen saavansa seksiä anaaliinsa, mutta saakin siihen tulista rautakankea (kuten kaksimielisissä puheissa luvattiinkin).

      Pasolini on niitä harvoja ateisteja, joita voin edes sietää!

      • "Pasolini on niitä harvoja ateisteja, joita voin edes sietää! "

        Yksikään uskovainen ei ole sellainen jota voisin sietää!


    • yllähän ateistit Raamattua lukevat, mutta väärällä motiivilla. He eivät lue sieltä sitä, mikä johtaisi heidät Jeesuksen tuntemiseen ja pelastukseen, vaan he lukevat Raamattua löytääkseen sieltä ristiriitoja ja epäjohdonmukaisuuksia, jotta saisivat niistä tekosyyn olla uskomatta Raamattuun ja Jumalaan.
      Se on vähän samaa kuin tutkia liikennesääntöjä, jotta löytäisi sieltä virheitä, jotta ei tarvitsisi noudattaa liikennesääntöjä.

      • Minkä yllä? Minulla ei ole koskaan vaatteita yllä kun Evankeloin Raamattua. Eikä niitä liikennesääntöjä tarvitse noudattaa, en löydä Raamatustani kehoitusta.


      • Mark5: Sä olet ainoa joka on täynnä niitä mainitsemiasi ristiriitaisuuksia ja typeryyksiä! Impesillinä oleminen on varmaan se teidän jumalanne lahja ja siksi haluaisit että muutkin olisivat täysiä impesillejä ja tolvanoita!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      254
      2134
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      1266
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      21
      1231
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      806
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      726
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      709
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      231
      681
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      54
      520
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      458
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      43
      451
    Aihe