Oliko ennen Jeesusta

Kristinuskoa???
13120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Oli, koska oli usko ja tieto VT:n kirjoituksissa, että Kristus Messias on tulossa maailman hallitsijaksi.

1Äänestä
  • Kuka silloin oli kristinuskon johtohahmona?

    Äänestä

  • VT? Vartiotornilehti

    Äänestä

  • mikätoi kirjoitti:

    VT? Vartiotornilehti

    Arvaas‼️

    Äänestä

  • Oliko esim. Jesaja johtotähtenä?

    Äänestä

  • voikaisitäainakysyä kirjoitti:

    Oliko esim. Jesaja johtotähtenä?

    Miski kaipaat johtotähteä❓

    Äänestä

  • usko.vainen kirjoitti:

    Miski kaipaat johtotähteä❓

    No eikös Jeesus ja Jumala ole tällaisia?

    Äänestä

  • Kailaumallaonjohtajansa kirjoitti:

    No eikös Jeesus ja Jumala ole tällaisia?

    Johtotähti on todellakn outo sana Heistä.

    Äänestä

  • usko.vainen kirjoitti:

    Johtotähti on todellakn outo sana Heistä.

    No mitä sun mielestä he ovat sitten jos ei kuninkaita ns. johtotähtiä?

    Äänestä

Ei , koska Kristi tulee Risti nimestä.

Äänestä
  • Onko minut johdettu nyt harhaan?

    Äänestä

  • On.
    Lupaukset Jeesuksesta on Vanhassa Testamentissa, mutta täyttymys lupauksiin Jeesuksessa Kristuksessa. KRISTUS= tarkoittaa voideltua
    Kristinusko syntyy uskosta Jeesukseen Kristukseen ja hänen sovitustyöhön ristillä. KRISTITTY= tarkoittaa Kristuksen omaa,
    Ja vaikka ristillä on ratkaiseva merkitys uskossa, sana Kristi viittaa Kristukseen eli voideltuun valittuun Messiaanseen, joka oli lupausten mukaan tuleva. Kristinusko siis uskoa siihen mitä Jeesus on ja mitä Hän teki puolestamme , sekä hänestä kertovaan Raamattuun sekä VT että UT mukaan.
    Juutalaisuus on VT usko, Kristinusko syntyy vasta UT;saa Kristuksen täytettyä ristillä sovitus ja noustua ylös kuolleista, sillä ensiksi piti odottaa Pyhän
    Hengen laskeutumista ja vasta sen jälkeen tuli lähetyskäsky.

    1Äänestä

  • Lisäys : Täyttymys UT: in aikaan. Jeesuksen syntymässä täyttyi yli 30 profetian esim, .

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Voihansitäainakysyä kirjoitti:

Kristinuskoa???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu