Kokemuksia Nexen C-nastarenkaista pakuun

Movano

Tarttis pakuun uutta nastapyörää koossa 225/65R16, kuormaluku 110. Enkä kehtais laittaa Nokialaisiin tai Contiin sitä 700 ekee. No en halua siten mitään Kiinan ihmeitäkään alle laittaa.

Onko kokemusta Nexen WinSpiken nastarenkaista pakuihin, siis sillä C-merkinnällä. Löysin tällaiset:
https://ostarenkaat.com/16-tuumaa/216110308-nexen-winspike-lt-225-65r16-112-110r.html

Kierros noita ois kohtuullisempi kuin merkkirinkulat. Rengas vissiin koreasta, ehkä kuitenkin siitä eteläisemmästä. Onko kokemuksia? Pärjääkö noilla talvessa?

3

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sunnykitkat

      Katohan tuolta vannetukun sivuilta kunnon kumit pakuun!

    • NokiaRussia

      Kerroppas minulle kuin varmaan monille muillekkin miksi Kiinalaiset renkaat olisivat sen huonommat jo lähtökohtaisesti kuin vaikka Koreassa,Indonesiassa,Espanjassa tai vaikka Suomessa valmistetut?
      Kumipuu kasvaa siellä missä kasvaa ja samaa kumiraaka-ainetta tai vaikka kierrätettyäkin käyttävät rengastehtaat eikä niiden maantieteellisellä sijainnilla mitään merkitystä ole,suunnittelu vaikuttaa ehkä enempikin kuin kumimassan seokset ja koska nekin tuntuvat muuttuvan eri erien välillä niin mikä on lopputulos?
      Testeissä on huomioitava että ko renkaat on sen erän kumimassasta ja siihen autoon passelia kokoa olevat(eri kokoiset ja eri merkkisessä autossa ei välttämättä käyttäydy samoin),puhumattakaan että keliolosuhteet oltava identtiset testiajankohtaan ja kuskina ammattilainen joka tietää etukäteen testaavansa renkaita eli hän valmistautuu suoritukseensa ja voi uusia niitä jolloin paras tulos huomioidaan.
      Voiko normaaliliikenteessä tehdä näin,ei voi.
      Tehdäänhän autojakin ympäri maailman ja saman merkkisiäkin kasataan monissa kokoonpanotehtaissa eikä asiakas tiedä missä se on tehty vaikka merkki olisi Saksalainen niin auto saatettu tehdä vaikka Turkissa,niin se toimii rengaspuolellakin jossa tunnettu merkki voi olla tehty jos missä ja samalla linjalla kuin monet muutkin vähempi ja enempi tunnetut merkit.
      Itsellä ollut "testivoittajia"ja niitä hengenvaarallisiksi julistettuja,on ollut uutta alla-puolikuntoista ja vaihtokunnossa olevaa eri merkkistä mitä milloinkin autossa kiinni ollut mutta kaikilla olen pärjännyt kun ajan järkevin nopeuksin ennakoiden ja enempi ohjeena pitäisin että kun pintaa piisaa ja nastarenkaissa nastoja niin hyvin menee.
      Esimerkkinä Kiinalaiset Sunnyt oli minusta todella hyvät tai sitten aiemmat renkaani olivat vielä kurjempia mutta tykkäsin kumminkin,ei pompottaneet,hiljaiset ja järeä kuvio hyvin nastoin.
      Muotopuolet eli pompottavat kumit eri juttu mutta niitä on hinnasta riippuen sattumanvaraisesti valitettavasti yhäkin sillointällöin.
      Toisiin malleihin sopii ajettavuuden kannalta toiset paremmin,esim urakäyttäytyminen mutta menee jo hifistelyksi kokeilla eri renkaita eestaas vaihdellen jolloin ostat hinnan ja saatavuuden perusteella ellei pakko olla testivoittaja ..joka voi tietty vaihdella eri lehtien välillä saati seuraavana talvena jolloin sinun kumit voikin olla jo keskikastissa...

    • Gislavedmies

      Justiinsa noin kuin tuo edellinen kirjoittaa.
      Itellä ollut kans jos jonninmoista kumia,yhteinen nimittäjä ollut musta ja pyöreä muoto,kaikilla pärjännyt kun tiedostanut olosuhteet ja ettei maailman parhaat kumit ehkä alla.
      Jokainen voittajarengas on muutaman tankillisen jälkeen jo käytetty,ominaisuudet samaten.
      Luonnollisesti jos rahaa on tai joku muu maksaa niin siitä vaan,kalleimmat merkkirenkaat alle niin takuulla pärjää oivasti.
      Testivoittajat todellakin muuttuu vuosittain jolloin moisilla jos haluaa aina ajaa joutuu kumit vaihtaa joka vuosi mutta sehän ei minun ongelma ja TM kehoittaakin vaihtamaan pikkasenkin kuluneet hetikohta uusiin,ominaisuudet on kuulemma kadonneet jo puoliuusissakin.
      Saattaapi olla myynninedistystäkin ilmassa mutta taatusti ei kestävää kehitystä moinen touhu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      146
      7841
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      100
      7310
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7202
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      6828
    5. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      2
      6376
    6. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      75
      6374
    7. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      23
      6084
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6002
    9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      47
      5478
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5380
    Aihe