Ulkolinja: kirkko ja mafia

Tulee juuri TV:stä.

Kovin hurskaita ovat olleet mafiosot. Veikkaanpa että Mark5 viihtyy taivaassaan oikein mainiosti noiden veikkosten kanssa.
970
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Lisäyksenä vielä, ihan kiva, jos edes yksi kristillinen kanava, kun YLEkin on voimakkaan paatoksellinen teistikommunistikanava (Josta Mark5 pitää), jossa tuntuu olevan vivahteita jopa saatanan palvontaan ja sen edistämiseen. Sääli, että YLE saa verorahoja, muuten se ehkä voisi kuihtua pois kokonaan saastuttamasta ihmisten mieliä.

Huomattavaa on ettei esim. SamiA:ta näy enää täällä, liekö saanut telkusta kaverin? typerän evengeiloimisen sijaan?

1Äänestä
Aloittaja

Mark5:hän se kirjoitti ettei hyvät teot pelasta, vaan usko. Noilla mafiosoilla sitä uskoa vaikutti olevan. Mutta varmaan ovat myös tiputtaneet kolehtihaaviin useammankin roposen kiristystuloistaan.

Äänestä

Pidätetyt mafiapomot ovat yleensä pyytäneet selleihinsä raamattuja, krusifiksejä ja Neitsyt Marian patsaita. Koska ovat kaikki hartaita uskovia kristittyjä. Mutta aivan kuten Mark5 on meille jo monesti todistanut, niin kristinuskossa teot eivät merkitset yhtään mitään, vaan ainoastaan usko. Joten taivaspaikat ne odottavat siis noita mafiapomojakin.

Tämäkin kuvastaa niin erinomaisesti uskovien kristittyjen moraalia:
"Mooren vankimmat kannattajat olivat osavaltion evankelisia kristittyjä, joista moni oli valmis sivuuttamaan epäilyt teinityttöjen ahdistelusta."

Helsingin sanomien uutisesta, jossa kerrottiin kuinka Roy Moore hävisi Alabaman senaattivaalin demokraattien ehdokkaalle. Mutta koska kristinuskossa teoilla ei ole mitään väliä, niin tietenkin hartaat uskovat evankeliset kristityt vähät välittivät siitä mitä Moore oli tehnyt. Eihän uskovissa piireissä muutenkaan ole pidetty lasten ja sukulaistyttöjen hyväksikäyttöä juuri minään, kuten vanhoillispedofiilien tekemisistä niin hyvin tiedämme. Jos heidän mielestään jotain pitäisi tehdä, niin korkeintaan hyväksikäytettyjen pitää rukoilla hyväksikäyttäjän puolesta ja aina antaa tälle anteeksi ja asia on sillä kuitattu. Ei siis puhettakaan että selkeät törkeät rikokset ilmoitettaisiin viranomaisille, koska eihän kristinuskossa teoilla ole mitään merkitystä, vain uskolla.

Äänestä
  • Kristillisyyteen kuuluu anteeksipyytäminen jä hyvittäminen niile, joita kohtaan on tehnyt väärin...jos se on käytännönsyistä mahdollista. Joskus väärinkohdeltu on esim. ehtinyt kuolla tai muuten ei vain kaikilta pysty jostakin syystä pyytämään anteeksi. "Oman nahan" pelastaminen ei ole tällainen syy.

    Äänestä

  • toimioikein kirjoitti:

    Kristillisyyteen kuuluu anteeksipyytäminen jä hyvittäminen niile, joita kohtaan on tehnyt väärin...jos se on käytännönsyistä mahdollista. Joskus väärinkohdeltu on esim. ehtinyt kuolla tai muuten ei vain kaikilta pysty jostakin syystä pyytämään anteeksi. "Oman nahan" pelastaminen ei ole tällainen syy.

    Kukaan kristitty ei ole ikinä pyytänyt minulta kertaakaan anteksi, vaikka kymmenet ovat toimineet minua kohtaan törkeästi väärin. Pelkkää tyhjää puhetta, teot eivät koskaan vastaa oikeita tekoja. Kristillisissä piireissä vaärintekijät eivät koskaan pyytele tekojaan anteeksi, vaan päin vastoin vaativat anteeksipyyntöjä niiltä joita ovat kohdelleet väärin.

    Mutta eihän niille teoilla olekaan mitään merkitystä, aivan kuten Mark5 on meille lukuisia kertoja todistanut. Hänhän sanoi että mikään teko ei voi viedä uskovalta pelastusta, koska usko pelastaa aina teoista riippumatta. Jolloin millään teoilla ei ole mitään merkitystä.

    Äänestä

  • Aloittaja

    toimioikein kirjoitti:

    Kristillisyyteen kuuluu anteeksipyytäminen jä hyvittäminen niile, joita kohtaan on tehnyt väärin...jos se on käytännönsyistä mahdollista. Joskus väärinkohdeltu on esim. ehtinyt kuolla tai muuten ei vain kaikilta pysty jostakin syystä pyytämään anteeksi. "Oman nahan" pelastaminen ei ole tällainen syy.

    Onhan se mahdollista, että on vaikeaa pyytää anteeksi sellaiselta, joka on kidutettu hengiltä ja liotettu happovannassa.

    Erittäinkin mahdollista.

    Äänestä

Katolinen kirkko tulisi lakkauttaa rikollisjärjestönä. Ihan järkyttävää kamaa tuossa ohjelmassa mafian ja katolisen kirkon liitosta. Taas nähtiin, kuinka uskovaisille raha ja valta menee kaiken muun edelle

Tänään uutisoitiin myös tutkimuksista Australian tuhansista pedofiilitapauksista, joista puolet, vai mahtoiko olla yli puolet, ovat kytköksissä katolisen kirkkoon.

Äänestä

Ilmestyskirjan 22:14, 15 kertoo osaltaan, ketkä pääsevät taivaaseen. Valitettavasti kaikki itseään uskoviksi nimittävätkään eivät kuulu tähän ryhmään. Myös itse en ole aina elänyt Jumalan tahdon mukaista elämää erehtyen pitämään itseäni "oikeana uskovana". Tässä on ainakin omalla kohdallani tapahtunut muutosta.

Äänestä
  • Kilvoittelijan lisäys: Yksi merkki siitä, että olen/olet mennyt harhaan on, että valehtelet itsellesi, Jumalalle ja kanssaihmisillesi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kekek-kekek kirjoitti:

Tulee juuri TV:stä.

Kovin hurskaita ovat olleet mafiosot. Veikkaanpa että Mark5 viihtyy taivaassaan oikein mainiosti noiden veikkosten kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu