USA:n maavoimien vahvuus on 475 350 ja sopimusreservi 542 550. siis noin miljoona.
Merijalkaväkeä on runsaat 200 000.
Maavoimilla on non 6 000 raskasta panssarivaunua, 5 000 kenttätykkiä ja 600 taisteluhelikopteria. Muuta sotavarustusta on riittävästi.
USA:n maavoimat ovat kaikilta osin maailman ylivoimaisesti vahvimmat.
USA on sotinut yli kuusitoista vuotta Afganistanissa lammaspaimenia ja itämaan tietäjiä vastaan, mutta valmista ei ole tullut.
USA harkitsee joukkojensa lisäämistä Afganistanissa.
Merijalkaväkeä on runsaat 200 000.
Maavoimilla on non 6 000 raskasta panssarivaunua, 5 000 kenttätykkiä ja 600 taisteluhelikopteria. Muuta sotavarustusta on riittävästi.
USA:n maavoimat ovat kaikilta osin maailman ylivoimaisesti vahvimmat.
USA on sotinut yli kuusitoista vuotta Afganistanissa lammaspaimenia ja itämaan tietäjiä vastaan, mutta valmista ei ole tullut.
USA harkitsee joukkojensa lisäämistä Afganistanissa.
Vastaukset 34
Vanhimmat
USA on päävastuussa YK:n valtuuttamassa Afganistanin kriisinhallintaoperaatiossa, jossa suojellaan maata ja kansaa terroristeilta. Mukana on edelleen kymmenkunta valtiota mm. Suomi.
Terrorismi on kyetty tiltujen harmiksi pitämään kurissa.
"Terrorismi on kyetty tiltujen harmiksi pitämään kurissa."
Terrorismia ei ole kyetty pitämään kurissa, USA lisää siihen oman terrorisminsa. Hääseurueiden pommitukset ovat mitä pahinta terrorismia.
Ilman YK:n hyväksymää operaatiota olisi Afganistan ISIS-valtio, kuten tiltut haaveilevat.
Ongelmista huolimatta siellä on laillinen hallitus vallassa ja islamistit tyytyvät hajanaisiin terroritekoihin tiltujen riemuksi.
Niillä ei maata vallata.
"Laillinen hallitus edustaa alle puolta Afganistanin väestöstä." Afgaaneja on yli puolet Afganistanilaisista.
" Ilman YK:n hyväksymää operaatiota olisi Afganistan ISIS-valtio, kuten tiltut haaveilevat."
Ilman WTC-iskun kostoa syyttömille Afganistan oilisi Afganistan. Isis on syntynyt jenkkien sotapolitiikan seurauksena, ensi Irakissa.
Natotiltu ei joko tiedä tai haluaa vain provoilla palstalla.
tiltuja se, etteivät terroristi ole saneet Afganistania haltuunsa. Kerran se jo olikin, mutta jenkit ja afgaanit löivät terroristi tiltujen harmiksi.
Pataanit eli afgaanit (talebaanit) ovat enemmistö maan väestöstä ja toiset ryhmät kuten tadžikit ovat muodostanen pohjoisen liiton, jonka kanssa Yhdysvallat on liittoutunut pataaneja vastaan.
Kaikkien täytyy tietää että täällä tiltuiksi nimetyt ovat mitä enimmässä määrin rauhaanpyrkiväi ja isänmaallisia.
Kun emme hyväksy edes asetelmia joiden turvin helposti päästään sodankäyntiin ja perustelemme sen, teette te joilla ymmärrys ei riitä meistä tiltuja.
Se nyt ei kuitenkaan toimi enää, taikka toimiihan se todistaa nimittelijät tyhmiiksi ja innokkaiksi sotaan.
USA ja muut maat tukevat laillista hallitusta.
Suomen ja länsimaiden demokratiaa ja rauhanpyrkimystä.
Innolla hurrataan terroristeille ja Venäjän tuhotoimille Syyriassa.
"Kaikkien täytyy tietää että täällä tiltuiksi nimetyt ovat mitä enimmässä määrin rauhaanpyrkiväi ja isänmaallisia."
Jokainen täysijärkinen tunnistaa tiltut maanpettureiksi ja valehtelijoiksi.
Venäjän tekemisiä ihannoidaan kuin kommunismin aikoina.
"USA ja muut maat tukevat laillista hallitusta."
Tukivat aiemmin Afganistanin johtajaa Hamid Karzaita dollarisalkuilla, muistatko, vai etkö edes tiennyt.
Jenkkien kyky taistella on nähty käytännössä....eli tässä pätee sanonta ei määrä vaan laatu.
Ja venäjän kyky on nähty syyrian siviilien tynnyripommituksissa ja siviileihin kohdistuneissa kaasuiskuissa ei se laatu vaan...
Miestä on kuin meren mutaa, mutta heillä ei ole itsemurhapommittajia.
USA on venäjän kiusaksi levittänyt läsnäolonsa ympäri maailman. Taisteluja seurataan lähinnä vierestä tai sitten harjotellaan.
Tuo oli varmaan vittuilua. USA ei olekaan panostanut maavoimiin.
Mutta ilmavoimat ja merivoimat sillä ovat täysin ylivertaisia Venäjän vastaaviin verrattuna.
Myös logistiikka USA:lla on paljon paljon kehittyneempää kuin Venäjällä. Esim. USA:n joukkojensiirtokyky on ylivoimainen Venäjän vastaavaan verrattuna. Ja juuri joukkojen siirtokyky ja -kapasiteetti on erinomaisen tärkeää sodassa
Turpaan tulee että heiluu, on kalusto millaista tahansa jos Venäjän ja Kiinan kanssa alkaisi avoin selkkaus?
Mutta tosiasiassa sapelinkalistelu on turhaa, ei Venäjä ja USA aloita sotaa keskenään....se syttyy esim. Isralin ja Lähi-Idän sekametelisopasta ja siellä olevista ristiriidoista.
Jenkit eivät kykene pitkäkestoisiin sotiin, ei vaikka tukikohtia onkin tuhatkunta ympäri ämpäri maapalloa?
USA lähti Vietnamista sisäpoliittisista syistä. Vietnamin sota oli ensimmäinen tv-sota, joka toi sodan kauheudet amerikkalaisten olohuoneisiin. Sitä jenkit eivät kestäneet, vaan alkoivat vaatia vetäytymistä Vietnamista.
Sotilaallisestihan Vietkongilla eikä P-Vietnamilla ei ollut mitään jakoa suurvalta-armeijaa vastaan.
Toki se oli televisiosota, mutta jenkit olisivat kärsineet tappion ilman sitäkin....Vitetnamin armeija oli niin kovassa kunnossa, että löivät vielä lopuksi Kiinan tukeman PolPotin, kansanmurhaajan.
Jenkkien kalusto ja miehistötarve olisi paisunut järjettömyyksiin ja huolto olisi varmasti luhuistunut....ei voimissaankaan oleva talous kestä sellaista menoa?
Sotateollisuus siitä hyötyi, kaikki muut kärsivät nöyryyttävän ja häpeällisen tappion.
"USA lähti Vietnamista sisäpoliittisista syistä. Vietnamin sota oli ensimmäinen tv-sota, joka toi sodan kauheudet amerikkalaisten olohuoneisiin. Sitä jenkit eivät kestäneet, vaan alkoivat vaatia vetäytymistä Vietnamista."
Olisitpa ollut kertomassa tuon jo etukäteen, niin ei olisi tullut Vietnamin sotaa. Entä Irak ja Afganistan?
Venäjä on kai perinteisesti enemmän näitä massiivisen maavoiman ja miehistön käyttäjiä, invaasiot, miehitykset ja vieraiden alueiden hallussapito vaatii populaa. USA:lle miehitykset ei ole mieluisia, pyrkii pois heti kun konflikti saadaan paikallisten hallintaan. Venäjälle miehitykset oli aikoinaan suoranainen intohimo, eikä tavasta ole vieläkään päästy oikein kunnolla eroon.
Kommunistisia puheita.
Tietämättömän puheita.
ovat noin 200 000 miestä, joista puolet koulutuksessa olevia varusmiehiä.
Vähänkin merkittävät sotatoimet vaativat reserviläisten käyttöä, missä on omat ongelmansa. Heitä on kyllä noin kaksi miljoonaa.
Oma lukunsa ovat sisäministeriön joukot, jotka ovat maavoimia suuremmat, mutta tarkoitettu sisäisiin tehtäviin.
USA:n aktiivipalveluksessa olevien sotilaiden määrä on suurempi, mutta reservissä vähemmän. Potentiaaliahan USA:lla on kolminkertaisesti. Sotapalvelukseen sopivia 120 miljoonaa, kun Venäjällä vain 47 miljoonaa.
https://www.globalfirepower.com/countries-comparison-detail.asp?form=form&country1=united-states-of-america&country2=russia&Submit=COMPARE
Mitä määrästä jos äijillä ole motivaatiota taistella...kuten hyökkääjiltä yleensä puuttuu?
Vietnamissa se nähtiin-500000 sotilasta ei riittänyt alkuunkaan, oli lähdettävä paniikissa?
Johnsonin esikunta arvio että voittoon tarvittaisiin 2.000000 miesvahvuus, minkäs teet?
Ydinase olisi ollut ainut mahdollisuus, mutta oli poissuljettu koko maailmantuhon pelossa?
USA ei lähtenyt Vietnamista paniikissa, vaikka vuodelta 1975 helikopterikuvasta Saigonissa voisi niin päätellä.
Presidentti Nixon päätti jo 1969 aloittaa asteittaisen vetäytymisen Vietnamista. Se toteutettiin siten, että samalla kun amerikkalaisjoukkoja vähennettiin vastuuta sotatoimista siirrettiin yhä enemmän Eelä-Vietnamin armeijalle.
Rauha solmittiin tammikuussa 1973.
Vuonna 1975 Etelä-Vietnamin armeija siis hävisi taistelun Vietkongia vastaan ja viimeiset amerikkalaiset neuvonantajat lähtivät.
Jos asiaa oikein kaunistelee, voi olla että täydellisen tappion voi ilmaista näinkin?
Tosiasiaassa jenkkisotilaat, joista nyt on kysymys, olivat ihmisraunioita kotiutuessaan,joka johtui sodan raakuudesta siviilejä kohtaan ja huumeiden käytöstä pelkoa vastaan?
Tarkoitan nyt sitä, että armeija joka taistelee ilman motiivia, ei menesty...tämä on miltei fakta ja toistuu historiassa.
Johnsonin esikunta laski että miehiä tarvitaan kaksi miljoonaa....ja totuushan on se että sota oli laajennettu äärimmilleen juuri Johnsonin kaudella?
Tuo kaksi miljoonaa olisi ollut täysin utopistinen rasite jenkkien taloudelle, joten oli nostettava "tassut pystyyn" kuten sanonta kuuluu.
Vahinkoa jenkit saivat aikaan, kuten joka paikassa missä ne sotivat...napalmia käytettiin surutta ja Laosin pommitukset olivat maailmanhistorian tuhoisimmat...että siinä hieman faktaa jenkkien touhuista...pure jenkki?
Kasvimyrkky Agent Orange on varmasti se kaikkein pahin muisto Vietnamin sodasta, joka näkyy edelleen ja vielä sukupolvien päässä Vietnamin kansassa.
Tuskin sitä olisi käytetty, jos olisi tiedetty, että miten se vaikuttaa sikiöihin.
Tosin Suomessakin oli hyönteismyrkky DDT yleisessä käytössä, joka kiellettiin 1976.
...sisäpoliittisesti enää kestä suuria tappioita sodassa. 5000 sotilasta kaatuneina ja he vetäytyvät vaikka panoksena olisi öljyrikas Irak.
edes kaatunut 5000 sotilasta.
"Ei Irakissa edes kaatunut 5000 sotilasta."
Sihti olikin siviileissä. Siviiliuhreista rekisteriä pitävä Iraq Body Count Project ilmoitti miehityksen seurauksineen vaatineen alkuvuoteen 2008 mennessä 82 349-89 867 siviiliuhria.
asiallisia kommentteja tähänkään aiheeseen.
Tiltut lykkivät valeitaan ja uskovat itse niihin.
...sivustoa ylläpitää?