Olen mielenkiinnolla seurannut Alman ympärillä roihuavaa mieletöntä hehkutusta maailmanluokan supertähteydestä jonka veroista Suomesta ei vielä ole noussut. Osoituksena jättimäisestä menestyksestä on lähinnä ulkomaisten medioitten odotukset ensivuoden läpilyöjistä joihin menneinä vuosina kuului mm. Adele (tämä on tärkeää, vertaus Adeleen, tukeva naapurintyttökin kelpaa kunhan ääni on tarpeeksi hyvä). Toiseksi Elton Johnin antamat kehut, niinkuin niillä oikeasti olisi jotain merkitystä nykymaailmassa. Kolmanneksi 150 miljoonan striimaukset mutta kertaakaan ei ole missään eritelty kuuluuko tuohon määrään myös muiden artistien kanssa tehdyt biisit (esim. Felix Jaehn - Bonfire ja Charli XCX - Out Of My Head ), veikkaampa että kuuluu. 150 miljoonaa striimausta ei muutenkaan ole vielä superjuttu, maailmantähdet saavat 1500 miljoonaa striimausta yhdestä hitistä jos vertailemaan lähdetään.
Siis Artisti jolla on facebookissa 42 tuhatta tykkääjää ja Instagramissa 78 tuhatta seuraajaa on suomalaisten musiikkitoimittajien mukaan kaikkien aikojen menestynein suomiartisti ulkomailla.
Käsitteet "kuplassa eläminen ja oman totuuden luominen" ja "totuuden jälkeinen maailma" saavat aivan uuden merkityksen.
Ilmeisesti kysymys on enemmänkin jonkin sortin sosiaalisesta tarpeesta saada Suomeen tämän sorttinen maailmantähti (mutta kun se Adele kortti on jo käytetty) kuin tosiasioihin perustuva menestyjä.
Jos minulta on jäänyt joku ratkaiseva seikka huomaamatta niin valistakaa.
ALMA ja totuuden jälkeinen maailma
12
704
Vastaukset 12
- sallinappanahka
En ole jaksanut tutustua vielä Saara Aaltoonkaan, vaikka hänen tuotantonsa tunteminen kuuluu median mukaan yleissivistykseen.
- shedyedherhairyellow
mutta Alma on julkaissut jo 17 minuuttia musiikkia...maailmantähti ja kaikkien aikojen menestynein suomiartisti
- Ainakinjoissainmaissa
Sibelius on vielä hieman edellä.
- paskanlänkytystä
samaa mieltä, joutavaa hypetystä, nyt pitäs tulla niitä näyttöjä, oikeaa myyntiä.
- nenäytöt
Hypetys puri presidenttiinkin kun Alma sai kutsun linnan juhliin. Vesku Loirilla lähes 60 vuotinen ura ja vasta nyt oli vieraana linnassa ensimmäisen kerran.
- suomenmenestynein
Ville Galle paljastaa Rapportin haastattelussa, että levy-yhtiö on tähän mennessä maksanut Alman esiintymiset ulkomailla.
"Ei se ole vielä tuonut meille niitä ”kotiutusrahoja” – eikä tätä sen takia tehdäkään, mutta siellä on paljon kaikkea vielä. Nyt kun Alma on kiertänyt tuolla Euroopassa, se on periaatteessa vielä promokiertuetta ja silloinhan se maksaa vielä levy-yhtiölle." - tämävielä
Vaikuttaisi siltä että Suomen huonotasoisella popskenellä on epätoivoinen tarve saada maailmanmenestyjä, metallin menestyshän on ollut piikki lihassa ja heillä on kova halu vaieta koko genre kokonaan pois.
- James_Randi
Suomalaisilla pop-toimittajilla on myös oma etu kyseessä. Suomalainen metalli-scene ei tarvitse enää perinteistä suomalaista mediaa ja sen pop-toimittajia vaan elää ja voi hyvin ihan omillaan.
Toimittajat haikailevat vanhoja hyviä aikoja jolloin he pystyivät nostamaan ja myös tiputtamaan nuorisosuosikkeja omien mielihalujensa mukaan. Tämä sama kulttuurihan jatkuu nykyään kaiken maailman kykykilpailuina jotka suoltavat tarpeeksi "tähtiä" joiden kanssa voi jatkaa menneiltä vuosikymmeniltä tuttua peliä. Metallimusiikkin suosio perustuu myös siihen että kuulijakunta muodostuu kaikenikäisistä ihmisistä, joista iso osa on seurannut rockia ja poppia jo vuosikymmenet, näiden fanien korvissa nykyisten pop-toimittajien mielipiteet ja mieltymykset vaikuttavat lähinnä vitsiltä ja toimittajat tietävät tämän.
Toimittajat tekevät tavallaan viisaasti kun eristävät itsensä genrestä jossa he korkeintaan pystyvät nolaamaan itsensä. - James_Randi
Eli tässähän tämä nyt sitten on
https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000005494718.html
Naurakaa kanssani
- hessu00222
Onko alma Juice Leskisen lapsi ? Ovat niin kovasti samannäköiset.
eipä adele oo kummoinen sellainen mumisija vaan, tunkkaisen oloinen.
ei tuo adela kummoinen oo aika tukkoinen, tuhisija,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3511041- 69711
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et36629- 41568
- 39532
- 63523
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht318495- 75461
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22449Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19441