"Eikö menora ole juutalaisuuteen kuuluva esine?"

lomalehmä

Luterilaisuus-palstalla varsin metka keskustelu yllä olevan otsikon alla kristityn ja parin juutalaisen välillä. Luulisin joitakin adventistejakin kiinnostavan!

4

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerrotaan.se.taas

      Lähtökohta on se, että Jumalalla on yksi kansa. Aikain alusta- sen loppuun.

      Juutalaisuus edustaa- Jumalan viestikapulana tietoa ja tuolle kansalle Jumala antoi MALLIN Ilmestysmajasta taivaasta. Eli mallinnus on taivallinen ja ko. edustaa tietoa Jumalan kansalle kaikkiin aikoihin.

      Kristityt, kun he ovat perustaneet Baabeli- Katolis- luterilaisuuden - eli meillä muotomenoisen uskonnollisen perinnäisopin, ei heille kuulu Jumalan sana, koska he eivät tunne kirjoituksia, eivät halua kuulla, niin teille on Jumala sallinut eksytyksen.

      Mutta, meidänkin keskuudessa on uskollisia, jotka haluavat sisäistää elämänsä Jumalan tahdon Henkeen, samanmielisyyteen ja voimaan, niin meille asiat on ok.
      Meille on oppia, neuvoa, ohjetta, jota Henki kuljettaen opettaa, erottaa maailmasta, muotouskonnollisuudesta, erinäköisistä kirkkoisistä jne. Meille kirjoitukset ovat IN.

      Sydämessä Herra laittaa Uudessa Liitossa tahtonsa ja siksi opimme, sekä uskomme Sanaan.

      Mutta, pitäkäähän te perinnäisoppinne kunniassa, ettei vain sattuisi tulemaan parannuksen paikkaa mieleen ja voisitte näin jatkaa mantraamissa, kuka nyt missäkin muotomenokirkoissanne haluatte mantrata.
      Helluntalaiset omassaan, Eenokki omassaan, hieman kiristellen hampaita jne. jne. jne.

      Kyllä paikkoja teille riittää, onhan hyväntiedon puulla monennäköistä hedelmää, jolla nostetaan muotouskonnolliuuden jakkarat Jumalan rinnalle, tosin Herra kirjoituksissa muistuttaa, että siellä loppurumeamassa Hän ei tunne "kaikkia", vaikka niin kovin Herraa kehutte palvellen ja merkkejä täytellen, ja perinnepappeja palvellen.
      Tosin loppusijoituspaikka oli se tuli, pitihän tämä kenttä puhdistaa ongelmista.

      Muotouskonnollisuus ei mene perille, se on varmaa, vaikka nyt tasajalkaa kuinka hyppäätte ja mittaatte toinen toistanne.

    • Jotkut luulevat, että menora kuuluu juutalaisille. Ei kuulu. Se kuuluu kristityille aivan yhtä kaikki. Muutenhan voisimme sanoa, että koko Raamattu kuuluu juutalaisille, se on alusta lopppuun juutalaisten kirjoittama kirja. Kymmenen käskyä annettiin vain Israelille. Miksi kristityt kuvittelevat, että kymmenen käskyä muka koskisi heitä? Jeesus oli juutalaisten Messias, millä oikeudella kristityt ovat omineet Jeesuksen itselleen?

    • Menora kuuluu yhtä lailla kristityille kuin juutalaisillekin. Sen sijaan luulisin, että 9-haarainen hanukkia-kynttelikkö on juutalainen (meillä on kylläkin hanukkia-kynttilänjalka).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3583
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2214
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1865
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1609
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1558
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      15
      1555
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1407
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1277
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      80
      1263
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1212
    Aihe