Eilen kerrottiin, että suomessa on lapsettomia miehiä 25% (siis ohittaneet ”normaalin” isäksi tulemisen iän). Enemmän kuin missään muualla maailmassa tai ainakaan Euroopassa ja luku vain kasvaa tulevaiduusessa kun naiset tykkää matkustella ja miehen pitää olla koulutettu, komea ja varakas vaikka nainen itse olisi vanha ja ruma nolla. Läheskään kaikki miehet eivät ole valinneet lapsettomuuttaan vapaaehtoisesti. Mitä tämä kertoo yhteiskunnastamme?
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005490573.html
Saapa nähdä ovatko koulutetut, hyvätuloiset, suomalaiset lumihiutaleet tai toisaalta taas maahanmuuttajat valmiita maksamaan korkeita veroja harmaahapsien eläkkeiden kustantamiseksi vai siirtyvätkö alemman verotuksen ja kivemman ilmaston maihin töihin. Meistä lapsettomista keski-ikäisistä miehistä kun moni tulee jättämään työnteon ja muun vastuunkannon vähemmälle tulevaiduusessa kun yksin joudumme olemaan joka tapauksessa.
Suomessa on eniten lapsettomia miehiä
20
170
Vastaukset
- sinkkunainenn
Suomessa on lapsettomia naisia yli 35 vuotiasta 27%. Kuka mistäkin syystä. Moni siitäkin syystä ettei luotettavaa miestä löydy.
- tyjhytjk
Siis yli-ikäiselle marisijalle ei löydy komeaa, koulutettua ja varakasta miestä.
- Totuus-
Siitä syystä että miehet on liian rumia rumille naisille. Luotettavuus tuskin on syy koska naiset naivat jännämiehiä jotka jättää naisen heti tiukan paikan tullen ja joka kolmas nainen kokee parisuhdeväkivaltaa. Sanokaa vaan jännämiehiä luotettavaksi.
- sinkkunainenn
tyjhytjk kirjoitti:
Siis yli-ikäiselle marisijalle ei löydy komeaa, koulutettua ja varakasta miestä.
Ei löydy luotettavaa miestä.
Eikö lapsettomalle miehelle löydy nuorta missiä kun ei tavisnaiset kelpaa? - sinkkunainenn
Totuus- kirjoitti:
Siitä syystä että miehet on liian rumia rumille naisille. Luotettavuus tuskin on syy koska naiset naivat jännämiehiä jotka jättää naisen heti tiukan paikan tullen ja joka kolmas nainen kokee parisuhdeväkivaltaa. Sanokaa vaan jännämiehiä luotettavaksi.
Ehkä tuo 27% on niitä jotka ei niitä jännämiehiä huoli. He eivät löydä luotettavaa miestä. Jos jännämiehen nainen on saanut miehen ja lapsia niin turha niitä on tähän vetää. Tuosta näkee että suurin osa miehistä on jännämiehiä.
- lkdfsjkg
sinkkunainenn kirjoitti:
Ei löydy luotettavaa miestä.
Eikö lapsettomalle miehelle löydy nuorta missiä kun ei tavisnaiset kelpaa?Naisen pitää olla hoikka ja pukeutua kauniisti. On vain normaalia, sivistynyttä käytöstä että pidät huolta terveydestäsi ja huomioit myös muut ihmiset pukeutumisellasi.
- sinkkunainenn
lkdfsjkg kirjoitti:
Naisen pitää olla hoikka ja pukeutua kauniisti. On vain normaalia, sivistynyttä käytöstä että pidät huolta terveydestäsi ja huomioit myös muut ihmiset pukeutumisellasi.
Kaikki ei ole hoikkia. Ei miehistäkään.
Kyse oli luotettavuudesta.
- Ikisinkkumies
Naisille ei kelpaa tavis mies. Joku saakelin liimatukka pelle kelpaa koska koska sillä on pettäjämiehen maine.
- nähtytämäkin
Miehille ei kelpaa tavisnainen. Pitää etsiä parempaa ja parempaa. Jospa kuitenkin tulisi vastaan vielä parempi jne. Ei kemiaa koska pitää pitää vielä vähän valkata ehdokkaita.
- näinsemenee-
nähtytämäkin kirjoitti:
Miehille ei kelpaa tavisnainen. Pitää etsiä parempaa ja parempaa. Jospa kuitenkin tulisi vastaan vielä parempi jne. Ei kemiaa koska pitää pitää vielä vähän valkata ehdokkaita.
Puhut nyt lähes jokaisesta naisesta ja joistakin miehistä.
Ei ätmi ole tavallinen mies. Muutoinhan tavallalliset miehet olisivat ätmejä..Ok, tuo oli kehäpäätelmä...Mutta kyllä kaikki tietää miten outoja nämä ovat, eiväthän nuo huoli edes kaverikseen toista ätmiä, yksinään ovat ja siitä syyttävät naisia..
Ätmin pitäisi miettiä, että jos hän olisi nainen, niin huolisiko itsensä kaltaisen miehen!Wwuwuw kirjoitti:
Ei ätmi ole tavallinen mies. Muutoinhan tavallalliset miehet olisivat ätmejä..Ok, tuo oli kehäpäätelmä...Mutta kyllä kaikki tietää miten outoja nämä ovat, eiväthän nuo huoli edes kaverikseen toista ätmiä, yksinään ovat ja siitä syyttävät naisia..
Ätmin pitäisi miettiä, että jos hän olisi nainen, niin huolisiko itsensä kaltaisen miehen!"Ätmin pitäisi miettiä, että jos hän olisi nainen, niin huolisiko itsensä kaltaisen miehen!"
Ottaisinko naisen, jolla on treenattu kroppa, helvetin hyvä musiikkimaku, hyvät tavat ja on hieman ujo sekä pirun mukava. No totta hitossa!wlfwd kirjoitti:
"Ätmin pitäisi miettiä, että jos hän olisi nainen, niin huolisiko itsensä kaltaisen miehen!"
Ottaisinko naisen, jolla on treenattu kroppa, helvetin hyvä musiikkimaku, hyvät tavat ja on hieman ujo sekä pirun mukava. No totta hitossa!Onko se mahdotonta miehen kuvitella olevansa oikeasti nainen?
Tähän asti olen lukenut ( täällä) vain sellaisia viestejä, joissa ilmoitetaan, että jos olisin nainen, niin antaisin pillua itselleni ja muille ätmeille ja sitten samaan hengenvetoon nimitellään naisia lutkiksi..Onko siis niin, että ätmi haluaisi olla lutka? Haluaisi kalifiksi kalifin paikalle. Nythän on prostituutioon tullut mukaan paljon transuja...että siitä vain kokeilemaan.
- crux
Ehkä me ollaan siirrytty vähän liian nopeasti peltotöistä tähän ideointiyhteiskuntaan jossa fiilis on tärkein ja positiivisuus ainoa sallittu asenne. Jopa sana "ongelma" on muutettu "haasteeksi". Täytyy olla vähän oman tiensä kulkija jos tässä maailmassa säilyttää terveen järjen ja jalat maassa. Naisilla tuntuu olevan tässä asiassa vähän "haasteita". Normaalina ihmisenä ja tolkun miehenä tuntuu melko levottomalta tämä nykyajan nuori ja nuorehko naisväki.
- koskeeko
Ei tule raskaaksi vaikka kuinka takos. Kenessähän se vika onkaan?
- entiedäen
Voi olla miehessä tai naisessa jos on kyse parisuhteesta.
- jokumies83
Tähän julmaan maailmaan en lapsia halua itsekään. Niin kauan kuin kylmät arvot ovat voimissaan esim. työmarkkinoilla ym. niin lapsia en halua.
- Kaisanoasaa
Vittu mä haluun lapsen. Mitä se lapsi maksaa?
- Eiäänestän
Hullua haluta lasta missään iässä. Voi mennä vaikka tuonne parisuhde tms. palstalle lukemaan miten riidellään siitä ja tästä, ja toinen on aina vääränlainen, eikä se hoida lapsiakaan koskaan eikä ikinä päästä mihinkään. Parempi on matkustella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1275251Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss1072022- 1381423
- 1061272
- 951252
Priden osallistujamäärä suuri pettymys!
Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate1871111Huono grilli kokemus
Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll271049- 471042
Joku kysyy
Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g651010IS Viikonloppu 28.-29.6.2025
3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit57861