Mannerheim syytti Erkkoa Neuvostoliiton lietsomisesta Talvisotaan, mutta marski oli väärässä.
Erkko oli suomalainen näkijä: Neuvostoliitto ei ollut suurvalta, kuten ei ole Venäjäkään tänä päivänä ole suurvalta.
Neuvostoliitto olisi hyökännyt tai vallannut Suomen joka tapauksessa kuten teki Virolle Viron erehdyttyä luovuttamaan alueita Neuvostoliiton tukikohdiksi 1939.
Myöhemmin on selvinnyt, että NL oli päättänyt valloittaa Suomen jo kauan ennen Suomen kanssa käymiään teatterineuvotteluja syksyllä 1939.
Jos Erkko olisi ollut puolustusvoimien johdossa, Suomi ei olisi hötkyillyt Mannerheimin ja Rytin tahtiin vaan olisi annettu takaisin täydeltä tuutilta Saksan kanssa. Sekä Suomi että Saksa olisivat hyötyneet.
Suomi olisi osallistunut operaatio Barbarossaan ja vallannut takaisin Nevanlinnan ja Inkerinmaan Hitlerin komennossa.
Marski oli kuitenkin kantona Hitlerin kaskessa. Mannerheim oli toiminut aiemmin Venäjän armeijassa joten motivaatio ja selkäranka eivät riittäneet sodankäymiseen vanhaa kotikaupunkia vastaan.
Juuri Mannerheimin taustasta johtui miksi hän ei lähtenyt valtaamaan takaisin Nevanlinnaa josta hän oli ollut valmis taistelemaan jo 1918-1919 Venäjän valkoisten kanssa.
Mannerheim Suomen armeijan johdossa oli Suomelta megaluokan virhe.
Talvisota: Eljas Erkko oli suuri suomalainen
7
<50
Vastaukset
- marski.ei.suomalainen
Mannerheim on konkreettinen osoitus siitä miten monikulttuurisuus on tuhonnut ja myynyt suomalaisuutta ja Suomea historian saatossa.
- marskin.aika.ohi
Suomalaisten pitää nostaa hattua veteraanien saavutuksille Talvi- ja jatkosodissa eikä millekään tekosuomalaiselle marskille.
Sotasankari oli nimenomaan Suomen monokulttuurinen kansa!
- Ai_takaisin
"Vallannut takaisin Nevanlinnan ja Inkerinmaan?"
Koska ne alueet Suomi on menettänyt?- nimenomaan-takaisin
Venäjä valtasi Nevanlinnan suomalaisilta 1703.
Kaupunki joka oli Suomenlahden tärkein satamakaupunki poltettiin ja ryöstettiin ja ihmiset ajettiin evakkoon juuri kuten kävi Viipurissa 1939.
Mannerheim kaveerasi natsien kanssa!
- pelkkää.teatteria
Ei kaveerannut riittävästikään !
Jos olis kaveerannut kunnolla, sodan lopputulos olisi voinut olla toinen.
- Lataamoon.mars
Histuuriaa on seonnut natsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod224024- 183056
Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3892179Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2391919- 271871
- 311747
- 321629
- 141387
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai681240- 121201