Paljonko teillä suvakeilla on työtuloja?

Yhteiskunnan tukia ei nyt lasketa, vain oikeat palkkatulot ja palkkiot.
16166
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Nostit esille tärkeän ja vaietun asian. Tästä pitäisi käydä laaja ja kattava kansalaiskeskustelu.

1Äänestä
  • Miten niin vaiettu kysymys? Kunnollinen suomalainen työnsä hoitava ihminen on suvaitsevainen. Jos haetaan suvakkien esikuvia, sellainen oli ainakin Jeesus.

    Äänestä

  • Suvakkilikka kirjoitti:

    Miten niin vaiettu kysymys? Kunnollinen suomalainen työnsä hoitava ihminen on suvaitsevainen. Jos haetaan suvakkien esikuvia, sellainen oli ainakin Jeesus.

    Jeesuksellakaan ei tainnut olla palkkatuloja..

    Äänestä

Tämä on todellakin kysymys, johon jokaisen suvakin tulisi vastata ase ohimolla.

1Äänestä

Mulla ei ole työtuloja ollenkaan. sitä en tiedä, olenko suvakki. mitenhän sekin määritellään.

Äänestä

Reilut 3000 euroa/kk vanhuuseläkettä, mitä sitten? Työtuloja kertyi 40 vuotta, viimeisinä vuosina reilut 4000 euroa/kk.

Äänestä
  • tuota+varten+tarvitaan+kiky+(palkkoja+alennetaan+60-80%)En+mä+saa+3000+e+edes+kahdessa+kuukaudessa++työtä+tekemällävaikka+duuniin+tarvitaan+yo+-koulutus+ja+työkokemusta.Ei+4tonnin+duuneja+saa+enää+kukaanpaitsi+MEPit+ja+vartiaisetSuurin+osa+eläkekassasta+on+maksettu+sinne+markkamääräisenä+ja+sieltä+nostetaan+täysin+järettömillä++euron+kertoimilla+(6x:na)+eläkkeitä.SIKSI+meiltä+lähtee+palkat,+koska+tässä+maassa+maksetaan+toisille+tolkuttomia+eläkkeitä+ja+matuille+vastikkeettomia+tukia.+Itis+on+täynnä+elämäntapatyöttömiä+kolmannessa+polvessa,+eikä+ne+tule+menemään+IKINÄ+palkkatyöhön,+josta+ne+maksais+veroja+eläkekassaan.Etkä+sä+saa+edes+korkeinta.+Tuolla+on+tyyppejä+jotka+vetää+sieltä+5-10+000e/+kk+ja+ylikin,+vaikkaeläkekassan+ei+ole+tarkoitus+tehdä+kenestäkään+miljonääriä.Ja+kansanedustajien+sopeutuseläkkeet+:+VOI+HELVETTI!MÄ+TAHDON+NÄHDÄ+MITEN+URPILAISELTA+OTETAAN+SOPEUTUSELÄKE+POIS!

    1Äänestä

Veronmaksajien leivissähän ne on kehdosta hautaan jossain suojatyöpaikassa. Työstä ei ole kuin haittaa. Parempi maksaa "palkka" ilman työvelvoitetta.

1Äänestä
  • Kuten opettaja, lääkäri, poliisi vai? Parempia ammatteja ne ovat kuin sossun persuasiakkaat.

    1Äänestä

  • Turhanpäiväistä hyysäystä. Vain vientiammattilainen on kunnon töissä.

    1Äänestä

  • Tuunariska kirjoitti:

    Kuten opettaja, lääkäri, poliisi vai? Parempia ammatteja ne ovat kuin sossun persuasiakkaat.

    Suvakkien suojatyöpaikoissaan harjoittama myyräntyö takaa sen, että noilla ammattiryhmillä töitä riittää tulevaisuudessa.m

    1Äänestä

Ansiotuloja pörssiyrityksestä 48tuhatta euroa vuodessa ja pääomatuloja 7tonnia. Kuinka niin?

Äänestä

Nasiman firma oli tehnyt parin mipjoonan "tilin" veronmaksajien piikkiin.

1Äänestä

Heh ei suvakki töistä tiedä mitään. Mitäs suvakki tähän?

1Äänestä
  • ei ole tuohon mitään lisättävää

    1Äänestä

Euro toi maahan superinflaation ja teollisuuskuoleman

Jos eläisimme markka-aikaa, tätä ei tarvittaisi. HINNAT ja pomojen palkat eivät olisi
koskaan nousseet tällaisiin svääreihin.

Koko hallitus pitää irtisanoa ja pitää ennenaikaiset vaalit.
Suomeen pitää saada Sveitsindemokratia -malli - jossa
yhdelläkään ministerillä ei ole enää liikaa valtaa ja
asiat valmistellaan julkisesti YHDESSÄ.

Eikä enää tällaista salailua.

Tää hallintomuoto on tullut tiensä päähän.
EU ei ole vastaus mihinkään - vaan itsenäisyys ja päättäjälle vastuuta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pistäkääs.lukuja kirjoitti:

Yhteiskunnan tukia ei nyt lasketa, vain oikeat palkkatulot ja palkkiot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu