Arvoisat Kirkkonummen pummit

Julkisillamatkustava

En tiedä, miten teillä ei millään riitä rahat bussi- ja junalippuihin, vaikka mm. alkoholiin tuntuu riittävän hyvin.

Tällä viikolla todistin taas tilanteita, joissa rahaa ei ollut. Yleensä se oli pummien mielestä kuljettajan vika. Näiden pummien kannattaisi laittaa bussifirmaan palautetta, että maksaisivat työntekijöilleen isompaa palkkaa, jotta työntekijä voi maksaa enemmän veroja, joilla kustannetaan näiden pummien eläminen.

Yhdessä tilanteessa kuljettajaa haukuttiin huoraksi. Jos kuljettaja on huora, oli kyseinen pummi ihan oikeassa paikassa. Hänhän kun oli itse mulkku. Sitä paitsi huorat tekevät tärkeää työtä, kuten bussien kuljettajatkin. Ilmaiseksi työtään tekevää huoraa en ole vielä tavannut, joten tässäkin mielessä nimitys on kyllä erittäin ontuva.

Muutenkin tuntuu, että Kirkkonummella olisi tarve jonkinlaiselle julkisen liikenteen lakolle, kunnes ihmiset arvostaisivat kuljettajia enemmän. Tämä arvostuksen puute koskee kokemusteni mukaan etenkin Gesterbyssä ja Sundsbergissä kyytiin tulevia. Matkan pääasiallinen tarkoitushan on pääsy pisteestä A pisteeseen B. Jos ei ole autoa, pitäisi osata edes maksaa bussimatkastaan.

1

198

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etsilleen88

      Ehkä ne luuli, että pääsee edelleen ilmasex niknkuin viime syksyllä :). Ihmettelin kyllä löperöä maksunperimistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      617
      1633
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      877
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      487
      753
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      14
      743
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      662
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      566
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      533
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      161
      498
    Aihe