Terve itsetunto on tervettä
https://www.satakunnankansa.fi/mielipide/lukijalta-maahanmuuttokriittisyydessa-ei-ole-kyse-vihasta-vaan-rakkaudesta-omaan-kansaan-200625158
Rakkaus myös omaan kansaan
3
230
Vastaukset
- tervettämeininkiä
Samoin kansallilmielisyys/isänmaallisuus. Kriittisyys on tervettä jos kaikken annetaan tapahtua ja ollaan hiljaa normaali vanha ja turvallinen Suomi kuihtuu pois. Jos ihminen ei pidä muslimeista tai somaleista se ei tee kenestäkään rasistia. Suomessa ei yleensä ottaen ole edes rasismia. Jos sitä haetaan Yhdysvalloissa tapahtuu kun valkoiset poliisit ampuu nuoria musti, siinä rasismia. Jos Suomessa katsellaan pitkään ja vähän mölistään se on pientä ja kuten minullekin sanottu joskus...ei saa provosoitua jos provosoidaan.
- Quatttro
Ei se Amerikassakaan ihan niin ole, koska mustat tekevät paljon enemmän rikoksia. Pikemminkin rasismia on se, jos arabit tai muut mamut halveksivat suomalaisia tai ruotsalaisia, käyttäytyen törkeästi heitä kohtaan.
- Xyxy
Vähän aihetta sivuten: kuka vihaa ja mitä vihaa… Veljeni mielestä homo- ja maahanmuuttovastaisuus on vain halua päästä alistamaan homoja ja ulkomaalaisia. Näkee kyseiset aatteet vain Kremlin kierona juonena, joilla hallita kansaa: kun massat vihaavat vähemmistöjä, se jotenkin mahdollistaa sortokoneiston vallassa olemisen.
Kyse ei mielestäni ole mistään homojen alistuksesta, jos näkee toiminnan iljettävänä ja Raamatun vastaisena sekä vääränä aivopestä lapsia ja nuoria homouteen. Millä tavalla heitä tässä vihattaisiin tai alistettaisiin? Eikä kyse ole myöskään ulkomaalaisten alistuksesta tai halusta päästä alistamaan, vaan ihan reaaliteeteistä; islamisaatio aiheuttaa monia moraalittomia asioita ja elintasoshoppareiden elättämiseen kuluu rahaa, jonka tarvitsisivat monet köyhät ja kurjat. Eihän tarkoituksena ole luoda mitään ulkomaalaisten alistettua ryhmää, jota pääsisimme potkimaan päähän. Nykyään matut ovat etuoikeutettu ryhmä.
Ja se, jos pitää pervoilua vääränä ei mielestäni ole mitään ihmisvihaa. Saa kukin tehdä omassa elämässään mitä tahansa kunhan ei vahingoita muita sillä, mutta kaikkien pakottaminen kannattamaan poikkeavuuksia kuten insestiä ja lapsiseksiä tai moniavioisuutta on eri asia. Moniavioisuudessa häviäisivät eniten naiset luulen ja joku siinä joutuu tunteellisesti riistetyksi.
Ihmisviha ja jatkuva vihasta jauhaminen on vain suvakkien ja median juoni leimata kansallismielisiä ja ylevöittää oma toimintansa; mehän vain vastustamme vihaa. Muutenkin he liittävät itseensä positiivisia abstraktioita kuten suvaitsevaisuus, moniarvoisuus, rakkaus, demokratia, vapaamielisyys, tasa-arvo jne. Vastapuoleen taas negatiivisia sanoja: viha, pelko, fobia, ahdasmielisyys, natsismi, syrjintä jne. Ei pystytä keskustelemaan argumenteilla, koska he häviäisivät. Lillutaan tällaisissa abstraktioiden pilvilinnoissa.
~~~
Mutta paljon en voi pukahtaa läheisteni kuullen; saan aina tunnin saarnan Kremlin vaikuttamisyrityksestä, mädätyksestä ja suomettumisesta ja vastaavista. Veljeni seuraa ahkerasti valtamediaa ja on omaksunut käsityksen valemedioista. Jopa perhepiirissä voi olla täysin vastakkaisia näkemyksiä. Itseäni harmittaa se, ettei minulla tunnusteta olevan oikeutta omiin mielipiteisiini, vaan katsotaan ne vain ulkoa opituksi aivopesuksi: olen vastustanut islamia jo siitä lähtien kun luin joskus 90-luvulla Valituista Paloista naisten silpomisesta. Kauan ennen WTC-iskuja ja Venäjän trolli-ilmiötä. Islamisaatiota olen vastustanut taas jo ennen Breivikkiä. Ei minuun ole vaikuttanut joku "valemedia": samat arvot minulla on ollut jo vuosikausia. Samoin ennen väitettyä Venäjän informaatiosotaa. Samoin olen seurannut monia nimimerkkejä eri paikoissa ja huomannut, että monet yhteiskunnalliset kriitikot ovat nykyään venäjämielisiä; eivät he ole mitään trolleja. Samat henkilöt, jotka ovat kyseenalaistaneet yhteiskuntamme epäkohtia, kirjoittavat nyt maahanmuutosta tai Venäjästä. Tosin Venäjästä puhuminen alkaa mennä jo trendinä ohi; trolleistakaan ei jauheta niin aktiivisesti.
Mielestäni eri aatteet ovat samanarvoisia; tai pitäisi tunnustaa, että ihmisellä on oikeus mielipiteisiinsä, ei voi sanoa, että vaikka kokoomuslaisuus olisi parempaa kuin ipulaisuus, tai Natomielisyys parempi kanta kuin -vastaisuus. Voi olla, että eri aikoina tarvitaan eri aatteita ja kansan suosion saavat pitäisi ottaa valtaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3007458Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne795812Kylillä nainen puhutaan
Että olet heilutellut peittoa yhden, toisen ja kolmannen kanssa. Pitääkö paikkansa?1583725Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1513453Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee321807Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1831796- 421414
- 221391
Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?
Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan641374En mä itke
sun perään mies. Tykkäsin kyllä. Tykkään vieläkin, mutta kyllä tä tästä. Mun sisällä kuplii kuitenkin jo ilo kesästä ja141276