Hänellä ei ollut terveysviranomaisten määräämiä tarvikkeita, juoksevaa vettä, käsienpesupaikkaa, pisarasuojaa eikä myöskään käytössä telttaa jonka pitäisi suojata ylhäältä ja kolmelta eri sivulta ruoanlaittopistettä.
https://mvlehti.net/2017/12/26/tappamisella-uhkaavan-kokin-katukeittio-helsingin-esplanadilla-videoita/
(Video)
https://mvlehti.net/2017/12/26/tappamisella-uhkaavan-kokin-katukeittio-helsingin-esplanadilla-videoita/
(Video)
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kesällä on sitten lokin paskat kermavaahdon seassa lisämakua antamassa. Mutta ei se mitään, suvakkilauma kiittelee reipasta yrittäjää ja ylikomisario Jari Taponen suojelee, kuten suojeli laittomien leiriäkin.
Siinäpä suvakeille oiva hiukopalan noutopaikka, vassokuu...
Poliisit ja laiton torimyyjä Kauppatorilla:
https://www.youtube.com/watch?v=h4wsTvTK-tc
Mutta kun nyt joku todennäköisesti laittomalta myyjältä (ja maassaolijalta?) lupia kysynyt saa tappouhkauksen , niin Helsingin poliisi ei korvaansa lotkauta.
Ohi ajelee ja samalla varmistaa, että bisnes saa pyöriä rauhassa.
Saa nähdä, miten tämä painetaan poliisin puolelta villaisella. Ja jokohan alpakkakopla väärentää myyntilupaa pikakaistalla, vaikkei lupaa olisi edes haettu?
Asiahan on arkipäivän ilmoitusasia, ei mikään hätänumero -asia. Ihme häiriköitä nuo suomalaiset herranketkut, 3,.5 tuntia pyörii letunpaistajan ympärillä tätä ärsyttämässä ja venäläinen vaimonsa hoonolla soomella lisää, ei siinä ihme ole, jos ihminen jo kivahtaakin häiriköille. Kyseinen herrasväki on päivityksensä mukaan nähnyt letunpaistajan ennenkin, miksei silloin jo ole tehnyt ilmoitusta viranomaislle.
Ihan sama. Senkus myy kuumia vohveleita ja hilloa. Ei niistä mitään vaaraa ole.
Ja jakelee siinä sivussa salmonellaa ja tappouhkauksia.
Kyllä siinä pitäisikin kuonoon vetää jos joku seuraa kännykän kanssa kuvaamassa ja vittuilemassa koko illan. Mikä vitun terveystarkastaja se luuli olevansa? Jos joku on niin tyhmä, että ostaa tommosesta syötävää niin se varmaan pelaa venäläistä rulettiakin.
Olikohan sillä Kirkukin paperittomalla rasiskaajahuippukokilla hygieniapassi.
Oliko edes työlupaa tai verokorttia?
Kummaa kun jotkut saavat vapaasti rikkoa lakia.
Suvakeille on ihan oikein että saavat paskatin monikulttuurimuonasta.
Teroa voi sattua leukaan kun ryhtyy leikkimään terveystarkastajaa ja poliisia.
Heh onkohan tuota roskakojua enään kohta kun pääsi julkisuuteen? Mitäs suvakki tähän?
Suvakki antaa *ersettä tuolle mielellään.
Kittilastalla letun kääntely näyttää sujuvan helposti.
Videot kuvannut henkilö facebookissa tänään:
"Lisää seuraa!
Asioita selvitelty tänään ja tiedoksi vaan kyseinen myyjä on todellakin ollut ilman lupaa myymässä Esplanadilla.
Poliisin kanssa homma on vielä kesken.
Terveysviranomaisille on lähtenyt materiaali ja heidän kanssaan käyty keskustelua aiheesta.
Helsingin kaupungin kanssa keskusteltu ja asiaa selvitellään.
Migri ja verovirasto seuraavaksi.
Tämä on muuten isompi ongelma kuin moni osaa ajatellakkaan.
Viranomaiset ovat reagoineet asiaan ja esittäneet huolensa joka siellä on ollut tiedossa ja huolenaiheena lisääntyneen kaupustelun ja kaupunkiturvallisuuden takia.
Minä vien tämän asian loppuun asti!"
Toinen kommentti hetki sitten samalta henkilöltä:
"Poliisin kommentti: "meidän on kyllä aika vaikea tavoittaa tällainen henkilö jonka olinpaikasta ja henkilöllisyydestä ei ole tietoa"
No, niin... Tässä sitä nyt ollaan taas. Poliisilla peukalo suussa!
Silloin kun poliisi paikalle soitettiin ketään ei saapunut. On tämä varsinainen pölhölä!"
Rasmuslainen facebookissa hetki sitten:
"Kävelin tänään Esplanadin puistossa koirien kanssa ja tämä myyjä oli samalla paikalla. Tosi symppis ja aurinkoinen tyyppi, paljon asiakkaita ja olisi tehnyt mieli ostaa jotain jos ei olisi ollut koirat mukana. Hieman ärsytti se että hän oli vallannut puiston penkin käyttöönsä tavaroilleen. Muuten päällisin puolin hän tuntui noudattavan Helsingin kaupungin ohjeita polkupyörä- ja kärrymyynnille. Ei mitään syytä soittaa hätänumeroon. Tällaisia yrittäjiä mieluusti lisää Helsinkiin, etenkin nyt talviaikaan, kysyntää selvästi on. Yksityisyrittäjän puolisona kannan kuitenkin huolta siitä, että kaikki noudattavat samoja sääntöjä ja ettei meille pääse syntymään harmaita markkinoita. Valvontaa tarvitaan."