Aina puhutaan että pienliikkeissä on halvat hinnat? No sieltä ostettaessa kuitenkin korko on suuri eli usein 5,9% plus kulut on 8-9% nykyään. Siinä sitten huomaa ettei auto rahoituskulujen jälkeen olekkaan enää halpa. No sitten mennään siihen miksi pienliikkeellä voi olla halpoja hintoja markkinoihin nähden? No se on siitä johtuva asia että he hyvittävät myös heille tulevista vaihtoautoista todella huonosti jotta voivat myydä myös halvalla. Hyvin harva pienliike perustaa liiketoiminnan siihen että myytäisi todella pienellä katteella ja kierto olis niin kova että raha tulisi sitä kautta.
Pienliikkeiden halvat hinnat
Ostajammmmyyyy
42322
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Käteisellä maksaen korko on nolla, ihan kaiken kokoisissa autoliikkeissä.
Tottakai pienempien autoliikkeitten liiketoiminta perustuu juurikin siihen, että myydään pienellä katteella, kun liiketoiminnan pienet kulut siihen antavat mahdollisuuden.
Ei ole kymmenittäin joutilaita ukkoja ja -akkoja liiketoiminnan rasitteena palkkajonossa, ei ylisuuria liiketilakuluja lasiseinistä ja marmorilattioista... kulurakenne on hyvin balanssissa ja näin ollen myös myyntituotteet voidaan hinnoitella oikein.
Ja tottakai myös marmoriliikkeisiin riittää asiakkaita, kun kaikki ei vaan uskalla ostaa oikeasti edullista autoa jos ja kun sitä ei ole tarjoiltuna lasivitriinissä marmorilattialla ja maksavat näin ollen kaikesta aina liikaa.
MOT
eli näinhän tuo tiivistetysti on:
"Kaikki ei vaan uskalla ostaa oikeasti edullista autoa jos ja kun sitä ei ole tarjoiltuna lasivitriinissä marmorilattialla ja maksavat näin ollen kaikesta aina liikaa."
Mitä "paremmasta perheestä" auton ostaja on olevinaan, niin sitä vähä-älyisemmillä perusteilla nämä tekee ostopäätöksensä. Tämä holmöläisyys oikein korostuu "tyttärelle ollaan autoa etsimässä" -haahuilijoissa. Ollaan täysin kuutamolla siitä, mitä autoon varatulla rahalla edes voi saada.
Pihaan tullaan uudella (velka tai työsuhde-leasing) autolla. Ostettavan auton ominaisuuksia sitten vähä-älyisyyksissään mittaillaan ja vertaillaan tähän, täysin uuteen autoon.
Kun ostonkohde kuitenkin on jo 5- ehkä jopa 10-vuotias ja 100000km -150000km ajettukin, nirppanokaksi kasvatetulle tyttärellehän se ei käy oikein millään. Naama ihan oikeasti nuoreksi naisen aluksi niin norsunvitulla, ettei meinaa todeksi uskoa jos ei omin silmin näkisi. Sama naama norsunvitulla ilmeily mukaan talutetulla synnyttäjällään eli äidillä, puhumattakaan merkonomi isän tyhjästä mistään mitään tietämättömyyteen katoavasta tyhjästä katseesta... siinä ne" Hoo Moilasina" pällistelee ja edelleen vertailee isin leasing uuteen autoon ja ihmettelee.
Autokauppiastahan nämä tilanteet vain hymyilyttää, osin joskus hämmästyttääkin miten voikaan olla yksinkertaisia ihmisiä, vaikka on korkeastikin kouluja käyty niin ei yksinkertaisintakaan perusmatematiikkaa osata, puhumattakaan yleisistä käytöstavoista.... näistä kun usein näkee jo naamasta miten "parempaa väkeä" ovatkaan.
Kerta kaikkiaan siis hymyilyttää koko perheen touhu ja pikkuisen myötä hävettää ja säälittääkin kohta aikuistuvan tyttärensä naama norsunvitulla tulevaisuus; se on juurikin mainittua ja jo synnyttäjänsä maidosta ja isin siittiöperimänä perittyä:
"Kaikki ei vaan uskalla ostaa oikeasti edullista autoa jos ja kun sitä ei ole tarjoiltuna lasivitriinissä marmorilattialla ja maksavat näin ollen kaikesta aina liikaa."
Samat p@skapuheet ne on aina vaan tällä aamuyön jobbarilla, joka kärkkyy virkkuna aamu-yöllä Nettiautosta aina niitä 30 viimeisintä ilmoitusta, josko yöllä muodostuneelle tunkiolle pääsisi tonkimaan jätöksiä ensimmäisenä? Oikea Vantaan autojobbarien Kalle Päätalo ja pitää vielä itseään mukamas verbaalisesti lahjakkaana.
Katsopas pölvästi, kun se marmoritiskiltä myyty käytetty auto on parempi, mitä nämä pienkauppiailla myynnissä olevat piilovikaiset, kilometriväärennetyt paaliromut, niin totta kai se on myös kalliimpi... nii... silviisii se o... et sie uso... siehä sälli oot...
Tämä edellisestä työpaikastaan saamiensa potkujen kautta autojobbariksi päätynyt suunsoittaja osoittaa syvää katkeruutta itseään parempiosaisia ihmisiä kohtaan, mikäli (ja kun) eivät päädy romuautoa ostamaan tältä suulaalta pienkauppiaalta. No niinpä tietysti, kehtaa väittää vielä itsellään myynnissä olevia 10-vuotiaita romuja 150 000 km ajetuiksi. 100 000 km saa heittää lisää jokaisen paaliromun mittariin tämän lusmun autokalustossa, niin alkaa pitää kilometrit paikkansa.
Tämä Vantaan autojobbarien Kalle Päätalo sönköttää, että "kauppiastahan tämmöiset asiakkaat vain hymyillyttää" vaikka armoton v*tutus saamatta jääneistä kaupoista paistaa puheista läpi ja kirvoittaa hänet antamaan näistä asiakkaista kallepäätalomaisia "korkonimiä" kuten aasiakas, mäysti, norsunv*ttunaama, hölmöläinen, haahuilija, vähä-älyinen ja nirppanokka.
Miten kaikki @la-@rvoinen s@asta onkin päätynyt tässä maassa juuri pienkauppiaiksi myymään käytettyjä autoja? Siinä sitä saa Vantaan Kalle Päätalo kujeilla taas ihan kokonaisen vuoden 2018, että leivän päälle tulee muutakin, kuin karieksen riivaamat ethampaat.
Aloittajalle+aivan+sama+onko+korko+0.6+%+tai+60+%+,+ei+osta+mitään+,+kun+ei+ole+rahaa+,+ja+luottotiedot+pimeenä+.
Olen myös samaa mieltä, ettei kannata meuhkata täällä, ellei kykene ostamaan
sitä ensimmäistäkään autoa.
En ole koskaan käyttänyt autoliikkeen rahoitusta. Miksi?
Siksi, että autorahat ovat olleet valmiina tai sitten olen vain kävellyt pankkiin.
Ensimmäisen auton ostin pelkästään sillä, että palkka tuli kuukausittain ao.
pankissa olleelle tilille.
Lainapyyntö ei tuloihin nähden myöskään ollut kohtuuton.
Lainasumma+5000€,+summa+joka+näiden+uikuttajien+max.+autoon+käyttämä+raha+on+(mikäli+luottarit+kunnossa),+maksuaika+se+5v(pisin+mahdollinen),+tietysti+0-käsirahalla(käsittelykulu+ja+perustamismaksu+jätetty+laskelmasta+pois,+se+on+sama+kummassakin,+joten+ei+merkitystä+erotukseen):
Vaihtoehto+1:
Kuukausierä
90+€
Korko
3,05+%
Kokonaiskustannus
5+780+€
Vaihtoehto+2
Kuukausierä
106+€
Korko
6,50+%
Kokonaiskustannus
6+346+€
korkojen+erotus+3,45%,+viiden+vuoden+aikana+rahassa+566€,+eli+113,20€/v,+saahan+sillä+tietysti+useamman+laatikon+pirkkaolutta,+mutta+hei+oikeesti+uikuttajat....
Ostajan pitäisi olla reilu rahankäytössään ja maksaa iloisesti ylihintaa.
Mäystikauppias itse on itarampi kuin Roope Ankka. Vaikkei yhtä rikas.
Kappas, itse paaliromu-ukko yhdellä sadoista nimimerkeistään, maltoit lopettaa kiljunjuonnin kun huomasit päivystäessäsi aivopieruusi tulleen vastauksen. Mitäs sinä autonosto/rahoitus hommia mietit, kun rahaa ei ole yön vanhaa vitosta taskussasi?
Hyvä+laskelma+ja+perustuu+näemmä+kokemuksiin.+
Näitä+halpoja+muutamankin+tonnin+autoja+kun+ostetaan+usein+miten+täysin+ilman+omia+säästöjä,+koko+kauppasumma+rahoituksella+rahoittaen.+Jatketaan+siis+otsikon+mukaista+"pienliikkeiden+halvat+hinnat"+laskelmaa.
Pienen+liikkeen+rivistä+5000+saa+kulkuvälineen,+joka+marmorilattialla+maksaisi+6000-7000.+Perustuu+yllä+kerrottuun+edulliseen+hinnoitteluun.
Nyt+korko-%+on+aivan+sivuseikka+ja+pienliikkeen+korkeamman+koron+auto+tuleekin+jo+satasia,+jopa+tuhansia+halvemmaksi,+kuin+samanlainen+marmorilattialta+ostettuna.
Ja+edelleen+toisto+ylempää:+
Käteisellä+maksaen+korko+on+nolla,+ihan+kaiken+kokoisissa+autoliikkeissä.
Eli+tuo+samanlainen+pienen+liikkeen+rivistä+5000:lla,+marmorilattialta+6000-7000.
Käytetty+auto+on+aina+ollut+järkivalinta,+silti+sellaisestakaan+ei+kannata+maksaa+ylihintaa+vain+myyntitapahtuman+miljöön+vuoksi+...tottakai+myös+marmoriliikkeisiin+riittää+asiakkaita,+kun+kaikki+ei+vaan+uskalla+ostaa+oikeasti+edullista+autoa+jos+ja+kun+sitä+ei+ole+tarjoiltuna+lasivitriinissä+marmorilattialla+ja+maksavat+näin+ollen+kaikesta+aina+liikaa.+
https://www.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/naista-syista-auto-kannattaa-ostaa-kaytettyna/6709720#gs.3b2x8IU
En+nyt+tajua+tota+5000e+autohommaa?+Mulla+maksoi+kakkosauto+54900e+käytettynä.+Ykkösauto+on+70tonnia+ja+se+hankittiin+uutena.+Kummatkin+rahoituksella+ja+0%+käsirahalla.+Vaihdan+autoa+usein+ja+tällä+hetkellä+rahoituksiin+menee+omasta+pussistani+n.2000e+kuussa.+Mutta+mitä+sitten?+Onneksi+on+oma+firma+ja+iso+palkka.+Ei+näitä+muuten+haluaisi+ostaakkaan.
Niin ja kyllä tosiaan voisin sen 5 tonnin auton ostaa käteisellä mutta mielestäni alle 20 tonnilla ei saa ensimäistäkään autoa. 20 tonnia menee varusteisiin monesti.
Harvempi pienliike myy 60 tonnin autoa, ja poikkeuksetta tämän palstan itkuiikat on juurikin ostaneet sen 500-5000€ auton ja itkee tänne milloin koroista, milloin siitä kun ei tullutkaan elinikäistä takuuta.....
Tarinasi ei kyllä pidä paikkaansa, mikään liike ei myy yli 50 000€ autoa 0-käsirahalla.
Kyllä+muuten+myy.+Itse+olen+ostanut+56900e+maksaneen+mustangin+0+käsirahalla+ja+pienellä+alle+2%+korolla.+Luojan+kiitos+että+pääsin+siitä+autosta+hyvällä+hinnalla+eroon.+Auto+ei+ollut+ihan+uusi+vaan+edellisvuotinen+ja+ajettu+12000km.+Ajoin+6000km.+Autolla+oli+18t+ajettu+kun+sen+vaihdoin+ja+hyvitys+minulle+oli+55500e.+Vaihdoin+ihan+vähän+kalliimpaan.+Liike+myi+mustangin+jotakuinkin+47000e+puolisen+vuotta+myöhemmin:)+ihan+kiva+kauppa;)+viimeisin+auto+meni+tonnin+käsirahalla+ja+sekin+oli+yli+50e+auto..tämä+tosin+oli+jo+4+vuotta+vanha.
Niin muuten se mustangi makso mulle 56300e lopulta tinkaamisen jälkeen. Aika hyvin kun 6000km ajoin ja hävisin vaan 800e:)
"Aika hyvin kun 6000km ajoin ja hävisin vaan 800e:)"
Niinhän sä luulet, tyypillinen vaihtohyvityksen metsästäjä, sait paperilla 55tonnii, luultavasti muualta samanlaisen vaihdokin, mitä vaihdoit kymppitonnin pienemmällä välirahalla, vaikka pienempi olis ollu paperilla vaihtohyvitys... Ans kun arvaan, vaihdoit samasta liikkeestä kuin olit mustangin ostanu...
Mitäs ammattilaisena arvelet tuon 6 000 km Mustang-kokeilun oikeasti asiakkaalle maksaneen?
Minä luulen että ainakin 5 000 euroa.
Pienliikkeissä on ainakin myynnissä kaikista huonoimmat autot.
Heh... ja tämän totesitte yhteen ääneen koko ABC:n parlamentin voimin, mistään mitään tietämättömyyksiinne mielipiteenne perustaen, jokainen omaa autoanne maailman parhaana helmenä kehuskellen ja samalla harmitellen, kun siitä ei "oikein mitään" saa vaihdossa, oikein ja edullisesti hinnoittelevissa pienliikkeissä. Ja marmorilattioilla koristeltuun lasipalatsiin ette kehtaa edes tarjota, kun eivät sitä 15-vuotiasta linttaanne ota ollenkaan vaihdossa.
Ostin n.70 tonnin vw konsernin tuotteen. Ja ihan totta on että 55500e oli hyvitys mustangista jolla ajoin 6000km ja maksoin 56300e siitä. Samassa liikkeessä en kauppoja tehnyt mistä mustangin ostin. Itseasiassa tämä mustang liike ei halunnut mustangia ottaa vaihdossa ollenkaan, eivät missään nimessä. Korko oli 1,9. Autoliike myi mustangin isolla tappiolla kun seurasin tuota myyntiä nettiautosta 5-6kk:) siiten se mustangi meni ja viimesin pyynti oli 47900...voi olla että se myytiin sitten 47 ulos? Mutta joo autokauppaa on kiva tehdä
Juu, ja samanlaisen vw konsernin tuotteen muut liikkeet myi 58900,-, ei tosin olisi hyvittänyt mustangista 55 tonnia... Ihan oikeesti, luuletteko te hyvityksen metsästäjät, että autokaupat tekee hyväntekeväisyyttä?
Tulee mieleen, kun yks tuttu vaihto vuoden ikästä mitsu asx, uuteen ford edgeen, soitti tohkeissaan miten naapuri kaupungista olivat hyvittäneet asx saman kun uutena, kun kotikaupungista olisvat hyvittäneen 5-6000€ vähemmä, kyselin tästä uudesta edgestä, niin selvis et 5000km ajettu esittelyauto, hinta oli ollu 78 000€, kattelin et täysin vastaava, samat varusteet, ajomäärä, ym... Netistä vilkuilin hintoja 65900-68900€.. No, mut saipa kaveri hyvän hyvityksen, pääsee naapurille kehuun mite hyvä kauppamies on, ja voi ihan kauppakirjasta näyttää mitä sai hyvitystä...
Rahamiehet ei osta pienliikkeen piilovikaisia. Eikä osta ensi vuonna enää pitkällä pätkällä ne pienliikkeen vakioasiakkaatkaan, eli paikalliset sossun pummit. Ensi vuonna raha sijoitetaan edulliseen Original lonkeroon. Pienkauppias saa jatkaa yksinään jalasmökissään sitä taskubiljardin peluuta, mitä on pelannut tähänkin saakka.
Pienliikkeet myy paskaa, eli ei ne autot mitään halpoja ole.
samapa tuo , mitä myy , pää-asia että kauppa käy .
Edelleen peräänkuulutan pienkauppiaita levittämään portilta punaisen maton jalasmökille valmiiksi joka päivä, kun asiantuntevat ja viisaat autonvaihtajat saapuvat esim. vm. 2003 mallisen Meganen kanssa (sekin vielä Sedan) autokaupoille taskut sossusta saatua rahaa pullistellen. Asiakasta pitää palvella hyvin. Pienkauppiaan mahdollisesti epäkurantin ajokin hinta pitää olla tietysti Suomen halvin, mutta Meganesta pitää maksaa kunnon asiakkaalle huippuhyvitys (about semmoinen 2500 €) vaihdossa pienkauppiaalla myynnissä olevaan 3200 € maksavaan alle 150 000 km ajettuun vm. 2010 C-sarjan diesel-Mersun farmariin. Mersusta pitää löytyä täysin aukoton täydellinen huoltokirja ja täydellinen ruostesuojaus on tehty siihen tietysti jo heti uutena ja uusintakäsittelyt sen jälkeen säntillisesti kahden vuoden välein. Meganesta menee leima vanhaksi viikon päästä, mutta pienkauppiaan auton pitää olla juuri katsastettu, tehty suurin mahdollinen huolto aivan hiljattain, automaattivaihdelaatikkoon tehty tietysti öljyn huuhteluvaihto, sekä pienkauppiaan pitää vielä myöntää käytetylle 3200 € farmari-Mersulle 1 vuoden täystakuu. Mikäli pienkauppiaalta ostettuun autoon tulee vuoden sisällä jotain vikaa, saa asiakas viedä auton Veholle merkkiliikkeen huoltoon ja pienkauppias maksaa korjauslaskun alkuperäisine varaosineen viimeistä centtiä myöten. Tämä jos mikä, on hyvää asiakaspalvelua. Ottakaa tästä opiksenne muutkin isojen liikkeiden epäkurantteja piilovikaisia kilometriväärennettyjä romuja myyvät pienkauppiaat.
Pienkauppias voi nähdä ainoastaan märkiä päiväunia rahakkaista auton ostajista. Todellisuudessa sellaiset rahamiehet eivät tuhlaa aikaansa pienkauppiaan romutarhassa.
Tosiasiassa niitä " rahamiehiä" on oikeassa elämässä niin vähän, että liiketoimintaan se ei riitä.
Onneksi tällä nettipalstalla kirjoittavilla on asiat toisin: jokaisella on rahaa enemmän kuin pankkitilille mahtuu ja rouvana huippumalli/missi.
Paaliromu-ukko on vaan kateellinen , tyhjäkäynnillä pyörivä , ehkäpä joku hänen tuttu on kauppias , kauppias myy 1 kpl auton = paaliromu-ukon kuukausi-palkka , vituttaahan se .
paaliromu-ukon kk-palkka=työttömyyskorvaus, onko se nykys viisatasen luokkaa kuussa, eihän kukaan kauppias niin huonolla katteella kauppaa tee. Paaliromu-ukkoa ahdistaa erityisen paljon nyt, kun uusi työttömien aktivointimalli tulee ens vuonna käyttöön.
Heh, olet nyt pahasti hakoteillä Paaliromu-Ukon iästä ja muustakin elämäntilanteesta. Paaliromu-Ukko täytti hiljattain jo 65 vuotta ja on siis jo turvallisesti hyvällä eläkkeellä. Eläkekertymä on hyvä, koska Paaliromu-Ukko hitsasi 70-luvun alusta lähtien 5:n hitsisaumaa 30 vuotta, mistä ei edes röntgenkuvauksella huokosia löytynyt. Viimeiset 15 vuotta röntgenkuvasi sitten nuorempien miesten tekemiä hitsisaumoja. Loviisan atomivoimalassa paineet hönkäilee vieläkin Paaliromu-Ukon hitsaamissa putkissa. Vaan en minä töitä kaipaa... edes niitä aktivointitöitä. Tehköön köyhät työnsä, niin kuin piilovikaisia kilometriväärennettyjä paaliromuja kauppaavat jobbaritkin joutuvat tekemään.
Mitäpä sitä aikansa kuluksi hyvällä eläkkeellä ja tuossa nykyisin Highlandin karjaa kasvattavalla naapurilla vuokralla olevien peltojen takana 100-vuotiaana huojuvan 60 hehtaarin kuusimetsän omistajana tekisi, kuin tökkisi keskustelupalstoilla aikansa kuluksi terävällä tikulla piilovikaisia, kilometriväärennettyjä paaliromuja kauppaavia jobbareita. Ei kuule Paaliromu-Ukko jobbarien autonromuja kaipaa. Tiedättekös pölvästit, mitä sillä rahalla saa, kun pyyhkäistään 60 hehtaaria 100-vuotiasta kuusimetsää päätehakkuuseen? Oikein... sillä saa juuri sen, mitä piilovikaisia, kilometriväärennettyjä paaliromuja kaupittelevat pienkauppiaat eivät koskaan saa.
Olet saanut säteilyä siellä atomivoimalassa .
Hintavertailu on helppoa jo myyntisivustolla vertaillen samanlaisiin ja nyt on tämä:
https://www.autouncle.fi/
Vallan mainio sivusto jossa voi verrata koko Suomen samanlaisiin ja antaa vielä sivuston laskelmien mukaan arvion onko oikeasti edullinen verraten samanlaisiin ja kuinka paljon keskimäärin edullisempi euroissa ja prosenteissa.
Kyllä ne vaan pienliikkeet on edullisempia.
Täytyy pienliikkeissä halvemmat hinnat ollakin, koska siellä on myös huonommat autot myynnissä. Merkkiliikkeet on dumpanneet ulos omista vaihtoautohalleistaan kaiken epäkurantiin autokaluston huonompaan autokalustoon tyytyville pienliikkeille. Yksinkertaista.
Höpö-ukko .
Kun vertaa keskenään merkkiliikkeiden ja pienliikkeiden myynnissä olevia käytettyjä autoja, niin se on niin kuin kurria ja täysmaitoa vertailisi keskenään. Pienliikkeet myy sitä halpaa kurria ja merkkiliikkeet taas myyvät sitä täysmaitoon verrattavaa laatutuotetta.
...eli pienliikkeestä saa terveellisempiä tuotteita?
Juuri näin.
Pienliike: Halvemmat hinnat - huonompi vaihtohyvitys - selkeästi huonommat autot
Merkkiliike: Kalliimmat hinnat - parempi vaihtohyvitys - paremmat autot - tyytyväinen asiakas
Totuus kuitenkin on:
Jotkut eivät osaa ostaa edullista tuotetta, eivät edes käytettyä autoa, joka on edullisesti hinnoiteltu.
(Siinä on heidän mielestään PAKKO OLLA jotain vikaa, kun se on halvempi kuin Laakkosella tai Vehossa.)
Noh, toiset kuitenkin osaa ja aina on tuotteet myyty. Tyytyväisille asiakkaille, edullisesti.
Kuluneella viikolla heti vuoden alkuun autokauppiaalle parasta mannaa ja erinomaisen hyvä esimerkki "pakko olla vikaa kun halpa" asiakkaasta, joka kuitenkin uskaltautui ostoksille.
Olipa tuo käynyt samanlaisen kokeilemassa ja tutkimassa Vehossa ja parissa muussakin merkkiliikkeessä. Näissä oli ollut hintaa 1000-2500 enemmän kuin tässä, jota nyt kuitenkin uskaltautui "pienliikkeeseen" kokeilemaan ja kertoi suoraan jo ennen koeajoa: "Ihan vaan mielenkiinnosta vertailen, tuskin olen tätä yksilöä kuitenkaan ostamassa."
Tutki todellakin tarkkaan tuotteen, käyttipä ihan autotohtorillakin kun ei itse löytänyt mitään selitystä (siis vikaa) edulliselle hinnalle. Eipä löytänyt autotohtorikaan ja kappas: Mehän käteltiin kaupat, vaikka ei pitänyt kuin mielenkiinnosta vertailla.
Rahaa se on tonni varakkaammallekin, kun vaan uskalsi pienempään liikkeeseen astua, kokea ja hämmästyä miten helppoa tuhannen euron säästäminen onkaan!
Se nyt vaan on tyhmää maksaa aina ja kaikesta liikaa.
Ostiko+auton+rahoituksella?+Ja+kuten+tiedämme+pienliikkeiden+korko+on+tod.vuosikorko+jotain+5-8%+useimmiten.+Siinä+tulee+äkkiä+useampi+tonni+jo+turpaan+jos+olisi+vaikka+ostanutkin+sen+kalliimman+pienellä+korolla.+Tietysti+tässä+puhutaan+varmaan+romuautoista+eli+n.10+tonnin+vehkeistä+niin+toki+niitä+ostetaan+ihan+käteiselläkin+tietysti.+Itse+olen+aina+ostanut+autoja+eli+10+tonnia+on+lähinä+lisävarusteisiin+menevä+summa.
Heh, heh... mites kauppa käy näin alkuvuodesta pienkauppiaan apinahäkissä räntä- ja vesisateessa? Marmoritiskillä sen sijaan kansa tungeksii uusien autojen perässä hyvässä valaistuksessa, miellyttävässä ympäristössä sivistyneiden ja hyvin pukeutuneiden myyjien palvellessa heitä ja saaden kunnon hyvityksiä lähes romuautoistakin vaihdossa uuteen. Ne romuthan päätyy kuitenkin lopulta marmoritiskiltä pienkauppiaitten riesaksi lopulta sinne räntäsateeseen apinahäkkiin lintalleen epätoivoisesti odottamaan ostajaa itselleen.
Hienoa olla täällä marmoritiskillä hommissa. Pienkauppiaatkin voisivat näin vuoden vaihtumisen kunniaksi käydä ostamassa Pelastusarmeijan kirpputorilta uuden vaateparren ylleen. Se 40 vuotta vanha rasvainen ja kulunut nahkatakki ei ole enää edustavan näköinen edes jalasmökissä kyräilevän pienkauppiaan niskassa. Taivalkosken Kalle Päätalolla oli "kessäytyneitä särkiä" mutta autokauppaa harjoittava Vantaan Kalle Päätalo myy "kessäytyneitä autonromuja".
Voit olla tiskillä , mutta tuskin marmoritiskillä , olisitko sossun tiskillä ? mennyt tentusta ilmansuunnat sekaisin .
Kysyjälle vastataan.
"Heh, heh... mites kauppa käy näin alkuvuodesta pienkauppiaan apinahäkissä räntä- ja vesisateessa?"
=> Kiitos kysymästä, oikein hyvin on vuosi alkanut. Kauppa käy hyvin.
"Ne romuthan päätyy kuitenkin lopulta marmoritiskiltä pienkauppiaitten riesaksi..."
=> Sitä en tiedä minne ja kenen riesaksi vaihdossa ottamanne romut päätyy, meille niitä ei ainakaan osteta eikä itsekään omiin myyntiautoihin vaihdossakaan oteta.
Manneille kai niitä sieltä teidän takaovelta "annas vähän myyjälle rintataskuun pimeitä satasia" filunki kaupoilla jaatte?
"Hienoa olla täällä marmoritiskillä hommissa."
=> Onneksi olkoon, se on aina hyvä jos omaan työhönsä on tyytyväinen ja romujakin vaihdossa ottamalla, niitä edelleen hämäräkaupoilla bulvaaneille myyskentelemällä saa vielä palkkaakin.
Yksityinen+luottamus+2000+€:+sta+500+000+€:+iin,+vuosikorko+2%
Hyödynnä+lainatarjoustasi+rahoittamaan+toiveesi!+Tarvitsetko+lisätietoja?+Lähetä+meille+viesti+ja+pyyntösi+käsitellään+mahdollisimman+pian.+Vastaamme+yksilöllisesti+sähköpostitse.
Sähköpostini:[email protected]
Sähköpostini:[email protected]