Kari Enqvistin kolumni Ylellä

Turkija Kari Enqvist on kirjoittanut kolumnin - ja hän myös esitti sen tänään aamupäivällä. Osa lienee kuullut tai lukenut. Kommentteja?
672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

On se kiva että edes joku jaksaa, viitsii, 'uskaltaa', panna jauhot suuhun kaiken maailman mäkisille ja muille piispoille sun muille papeille, jotka väittävät,että kun tiede voi selvittää vain sitä mitä tapahtuu, eikä sitä miksi viimekädessä mitään tapahtuu, niin uskonto muka sitten kertoisi miksi tapahtuu, ja mikä on kaiken tapahtumisen perimmäinen syy - jumala muka. Höpöhöpö

Ihan itsestään selviähän Enqvist sinänsä puhuu, mutta hyvä että edes hän, ja ihan julkisesti. Miksi niin yleisesti annetaan uskovaisten lätistä läpiä päähänsä sanomatta poikkipuolista sanaakaan heidän höperryksiään vastaan - se on aivan vääränlaista 'kunnioitusta'. Ei höpönhöpön hihhulipuheita ja niiden puhujia tule paapoa. Jos joku on ilmiselvästi väärässä se pitää hänelle kertoa. Heidänkin etunsa mukaista on kertoa heille totuus, ties vaikka joku heistä tulisi järkiinsä. (Fat chance). Hyvä se totuus on joka tapauksessa heillekin kertoa.

2Äänestä

Viikon vinkki. Jakoonkin.

Äänestä
  • Virikkeeksi vilosofeille.

    Äänestä

  • Jakoon vieläkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysynp kirjoitti:

Turkija Kari Enqvist on kirjoittanut kolumnin - ja hän myös esitti sen tänään aamupäivällä. Osa lienee kuullut tai lukenut. Kommentteja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu