tulee? Jos ei osallistu jokaiseen kyselytuntiin niin 1500e leikataan pois ja karenssiuhka päälle.
Milloinkas se kansanedustajien aktiivimalli
nyt.leikataan
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Niin ja taas lomaillaan kuukausi tolkulla vastikkeetta, ja kansan verorahoista maksetaan joutoajalla täysi palkka. Vaan eipä saaneet poistetuksi myöskään sopeutuseläkettä, eivätkä veroparatiisi veronkiertoa, kun pipilän bisnekset urpon kanssa siellä kesken.
Kansalaisaloite.fi ssä voi allekirjoittaa aloitteen lain kumoamiseksi.
Kansalaisaloite tästä heti vetämään. Istunnoissa on erittäin tyhjää usein ja kuitenkin kansanedustajilla on 4,5 kuukautta lomaa vuodessa.
Myös kansanedustajien maailman paras vastikkeeton työttömyysturva pitää poistaa, jota hämäävästi sopeutumiseläkkeeksi mainostetaan. Sitä saa eläkeikään asti 3.000-7.000 €/kk tekemättä mitään ja päälle voi tienata rajattomasti pääomatuloja tämän maailman parhaan työttömyysturvan tippumatta. Ilman mitään vastikkeellisuus tai aktivointivelvotteita.
Kun normaalin työntekijän pitää maksaa työttömyyskassaan ansiosidonnaisen tuen saamiseksi, jota saa maksimissaan 400 päivää, jonka jälkeen tippuu peruspäivärahalle jonka työmarkkinatuki on n. 700 €/kk eli 32,40 €/päivä vuonna 2017 niin kansanedustaja saa maailman parhaimman työttömyysturvansa ilman työttömyyskassamaksujen maksamista.
Nyt tämä vääristymä pois joka eriarvoistaa kansalaisia ja loitontaa kansanedustajien ymmärrystä tavallisen kansan arjesta.
Kansanedustajille samanlainen 400 päivän ansiosidonnainen tuki, jos he maksavat työttömyyskassaan, muuten työmarkkinatuelle n. 700 €/kk kuten muukin kansa.
Eriarvoistumiskehitystä voidaan näinkin vähentää ja saada kansanedustajat näkemään tavallisen kansan arki, johon heidän päätöksensä eniten vaikuttavat.
Kansanedustajien aktiivimallissa pitää kääriytyä tarpeeksi usein torkkupeittoon tai ei saa ensi vounna Tom of Finland lakanoita, jotka voi laittaa työhuoneen sohvalle, ettei sohvan pääliset kärsi, jos sattuu käymään flaksi jotain avustajaa kähmiessä.