Auton nosto hangesta

hangessa

Korvaavatkohan vakuutusyhtiöt kaskovakuutuksesta jos hinausliike nostaa auton lumihangesta? Itselläni Lähitapiolan loistokasko. Vakuutuskirjasta en saa yksiselitteistä vastausta tähän. Auto luisui omalla satojen metrien pihatiellä hankeen. En tunne traktorikuskia jonka uskaltaisi antaa vetää auton tielle. Tietäiskö joku mikä on yleinen käytäntö.

4

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mistänäitäriittää

      Anna olla siellä jos sattuisi luisumaan takaisin. Odottele rauhassa ja mieti asiaa ja kirjoittele tänne välillä miltä tuntuu. Jos meinaat hinauttaa pois niin tee asialle jotain.

    • Lyhyesti:

      Korvaa
      Ei omavastuuta
      Ei bonusmenetystä

    • RMB54

      Kaksi eri vahinkoa.
      1. vahinko kun olet ajanut ulos tieltä.
      2. vahinko kun vedätät ammattitaidottoman hangesta pois aiheuttaen lisävaurioita.
      Vetovaijeria tai köyttä ei saa panna kiinni muuta kuin sille tarkoitettuun paikkaa. Esimerkiksi vetosilmukkaan, joka löytyy nykyisin joka autosta.
      Jäähdyttimen alapalkki tai tukivarret ovat huonoja vaihtoehtoja nykyautoissa.

      Sama juttu jos ajat auton tieltä ulos niin, että esimerkiksi öljypohja rikkoutuu ja öljyt valuvat ulos.
      Kun käytät moottoria sen jälkeen niin, että moottoriin tulee lisävaurioita, esim. leikkaa kiinni, on kysymyksessä kaksi erillistä vauriota. Voi olla ettei vakuutusyhtiö korvaa jälkimmäistä vahinkoa ollenkaan tai suuremmalla omavastuulla, koska öljynpainevalon palamista ei olla noudatettu.
      Tarinani on todellisesta elämästä.

    • fatkaa

      Jos on kännissä ajanut ojaan mikään vakuutusyhtiö ei korvaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      204
      7235
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      179
      2296
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1788
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1450
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1413
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      57
      1216
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      102
      1155
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      1086
    9. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      1049
    10. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      271
      1038
    Aihe