Silmätipat

pengertie

Minulla on käytössä OFTAGEL kerta-annos 2,5 ml silmätipat. Mielestäni pitää olla tosi taitava jos tuosta saa tipat molempiin silmiin...vai onko tarkoituskin, että yksi annos yhteen silmään.
En ymmärrä miksei määrä voisi olla isompi jotta se riittäisi molempiin silmiin. Aine on selluloosaa eikä maksa kuin muutaman kympin / 1000 kg...näin on asia !

5

384

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rtewe

      Kyllä siitä saa kumpaankin silmään tipat aamulla ja illalla. Siitä tulee 4 tippaa. Enkä ole taikuri.

      • kuivasilmä

        Olen samaa mieltä. Siitä tulee 4 tippaa eli 2 tippaa per silmä. Vuosi sitten aloitin käytön ja minullakin oli aluksi vaikeuksia käyttää niitä. Kannattaa ravistella pipettiä ennen kuin avaa kierretulpan. Niin ja pipetti ei saa missään tapauksessa koskettaa silmää. Kallista pää ylöspäin ,vie avattu pipetti lähelle silmää ja purista voimakkaasti. Pipetit ovat kertakäyttöisiä siksi eivät ole isompia. Muuten jos saat silmälääkäriltä reseptin niin voit ostaa apteekista 120 kappaleen laatikon, jonka hinnasta Kela maksaa osan.


      • pipetti

        Unohti sanomani, että nämä 2,5 mg pipetit eivät ole silmätippoja vaan silmägeeliä, joten eivät ole kovinkaan juoksevassa muodossa vaikka tulevatkin ulos pipetistä tippoina.


    • wertygujhjgdfs

      2,5 millilitraa on aika saakelin paljon tippoina. Mietipä nyt hetki itsekin, lasten lääkeruiskuissa on yleensä 5ml tilavuus ja jos vedät siihen 2,5ml nestettä, niin siitäkö ei riitä kumpaanki silmään?

      • silmäporari

        Lääkeruiskulla vaan silmään niin hyvä tulee. Pitää vaan tietää miten syvälle sen työntää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      39
      2942
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      33
      2767
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      48
      2413
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      43
      2027
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      21
      1994
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1760
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      43
      1652
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      37
      1520
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1443
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1291
    Aihe