sokerillinen vai sokeriton limsa?

nam

Sokeri on pahasta hampaille, sen tietävät kaikki. Mutta olen kuullut että sokerittoman limsan jotkin lisäaineet olisivat vähiintään yhtä paha kuin sokeri. Onko tässä perää? Plus ohimennen, sokeri on lihottavaa, mutta onko light -juomien lisäaineet epäterveellisempiä?

7

6083

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parahin

      Tästä nyt voi olla montaa mieltä. Toiset vannovat että aspartaami (kevyttuotteiden makeutusaine) on myrkkyä ja hokevat sen saavat ihmiset pyörätuoleihin. Totuus on kuitenkin se, että pitää juoda aika monta pullollista ennen kuin myrkyt vaikuttavat. Järkikin jo sanoo että mitä tahansa nauttii liiallisesti niin se on haitaksi elimistölle. Makeutusaineilla, kuten sakariinilla, syklamaatilla, aspartaamilla ja asesulfaami K:lla on enimmäiskäyttörajoituksia. Normaalissa ruokavaliossa käyttörajat eivät ylity. Esimerkiksi normaalipainoinen aikuinen voi juoda aspartaamilla makeutettua virvoitusjuomaa noin kuusi litraa päivässä.

      Hampaiden kannalta kannattaa juoda light limuja. Jos haluaa varman päälle ottaa niin nauti vettä.

      • Mies

        Hohhoijaa! Light limut ovat suunnilleen yhtä haitallisia hampaille kuin sokerilliset limsat. Itse asiassa nykyään arvioidaan että suurin nykyihmisten hampaiden kuntoa heikentävä asia ei ole sokeri, vaan happamat juomat jotka liuottavat kiilteen pois, kuten kaikki limut ja appelsiinituoremehut.

        Tässä asiasta jotain lisätietoa:

        http://www.drhendry.ca/InfoAndLinks/Erosion/Erosion.html

        Englantia osaamattomille: diet pop = sokerittomat light limut


      • on kuoltu

        nii...kaikki tappaa liiallisena...jopa veden juonti liiallisena tappaa, koska elimistö suorastaan hukkuu siihen. Tiedän tapauksen jossa nainen joi 6-7 litraa vettä viikon ajan päivässä, ja tulos oli ettei elimistö kestänyt ja nainen menehtyi. diagnoosi oli elimistön hukkuminen


    • mineral

      Kaikkein paras ratkaisu on luopua limsoista kokonaan, koska ne kaikki laskevat syljen ph-arvoa paljon alle kiilteen syöpymisrajan. Valitettavasti näin tekevät myös hedelmämehut ja muut happamat juomat. Kivennäisvesi ei kuitenkaan ole paha vaaratekijä tässä suhteessa, sillä sen ph on valmiiksi vain vähän syöpymisrajan alapuolella, ja sylki neutraloi sen nopeasti. Siinä ei myöskään ole sokeria, joten se ei ruoki bakteereita. Jos ei siis halua juoda pelkkää raanavettä, kivennäisvedet ovat vaihtoehto.

      • sitruunavissy

        niin mutta kun situunavissyihin on lisätty sitruunahappoa ja sehän liuottaa kiillettä....Muissa maustetuissa vesissä on vain aromiaineita esim. karpalo päärynä ym


      • parasta on
        sitruunavissy kirjoitti:

        niin mutta kun situunavissyihin on lisätty sitruunahappoa ja sehän liuottaa kiillettä....Muissa maustetuissa vesissä on vain aromiaineita esim. karpalo päärynä ym

        miksei sit vesi käy lähdevesi pohjavesi,joka kylässä ei tietysti hanasta sitä saa, ei ainakaan syövytä.


    • Anonyymi

      "sokeri on pahaksi hampaille" Millä perusteella?
      Tiedän itse että se ei ole mitenkään mahdollista. Miten olis todistusaineisto idiootti

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      96
      2191
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2142
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1380
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      90
      1326
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1130
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1093
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      920
    Aihe