Vapaa-ajattelijat järjestö vastustaa koulujen uskonnonopetusta.
Se on vastoin Jeesuksen seuraajilleen antamaa lähetyskäskyä, joka Matteuksen evankeliumissa kuuluu:
Jeesus: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti." (Matt.28:18-20)
Maailmassa ei ole mitään valtaa eikä mahtia, jolla on oikeus kieltää toteuttamasta tätä käskyä.
Vapaa-ajattelijat järjestöllä ei siten ole mitään moraalista oikeutta vastustaa uskonnon opetusta koulussa eikä päiväkodeissa eikä missään muuallakaan.
Uskonnon opetuksella Jumalan valtuutus
2
<50
Vastaukset 2
- Luk.väh
Ainoastaan eduskunnan. Toistaiseksi.
Yksi kerrallaan pois, ensin. Juuri tuollaisten ulostulojen takia minäkin vastustan uskontoja: ne pyrkivät pakottamaan kaikkia ajattelemaan vain yhdellä tavalla. Ja tuo tapa on vielä todeksiosoittamaton. Minä en vaadi, ettet sinä saisi opettaa lapsellesi sitä uskontoa, mihin sinä uskot, mutta sinulla ei ole mitään oikeutta vaatia minua tekemään samoin. Minä en pidä kristinuskoa millään tasolla moraalisena oppina, joten en voi pitää tämän opetusta moraalisena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 86628
- 38622
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s31570Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.15564Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?36503- 34502
- 63491
Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?58468- 26467
Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?44467