Kyllä ärsyttää. Olin Ingelesissä rannalla ja päätin ruveta ottamaan valokuvia kokemuksistani, jotta olisi Suomessa sitten muisteltavaa. Ryhdyin kuvaamaan yhtä perhettä ja erityisesti heidän tytärtään (oli varmasti 18v täyttänyt). Siitäkös perheen isä pillastui ja meinasi tulla repimään kännykän kädestäni. Ei auttanut, vaikka vetosin lakiin siitä, että julkisella paikalla saa kuvata mielin määrin.
Suututtaa, että loma meni pilalle tämän episodin takia. Sentään muutaman kivan kuvan sain räpsittyä neitosesta, mutta lähikuvat jäivät haaveeksi tuon huonotapaisen isän vuoksi. Olivat jotain ruotsalaisia (olen aina inhonnutkin sitä kansaa).
Kommentteja? Onko muilla kokemusta vastaavasta?
Suututtaa, että loma meni pilalle tämän episodin takia. Sentään muutaman kivan kuvan sain räpsittyä neitosesta, mutta lähikuvat jäivät haaveeksi tuon huonotapaisen isän vuoksi. Olivat jotain ruotsalaisia (olen aina inhonnutkin sitä kansaa).
Kommentteja? Onko muilla kokemusta vastaavasta?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jahas. Taas riidankylväjä kaivoi esiin vanhan hilparansa.
Jos tämän foorumin aihe tuntuu sinusta iljettävältä, niin miksi alvariinsa roikut paikalla?
Sellainen laki, että julkisella paikalla saa kuvata mielin määrin, on oman sairaan pääsi keksintöjä.
Menepäs Helsingissä kuvaamaan rakennusta Itäinen Puistotie 14 A ja huomaat, kuinka käy.
Kuvata saa kunhan ei ketään yksityisesti. Eli maisemakuvan voit ottaa rannalla jossa on useita ihmisiä mutta et sellaista missä yksi henkilö tai sen rinnat erottuu selvästi ympäristöstä.
Mistäs tällaisen käsityksen olet saanut?
Suomessa saa kuvata julkisilla paikoilla mitä/ketä vaan, mutta lait ja määräykset eivät ole samoja kaikkialla maailmassa.
Voidaanko vaihtaa kuvia. Minulla on taide kuvia.
Laita YV.
VAIKKA YLEISELLÄ PAIKALLA SAAKIN YLEENSÄ KUVATA VAPAASTI, ON KUITENKIN TOISEN HENKILÖN INTIMITEETTI SUOJATTU. tUO ON NIIN SUOMEN KUIN YLEENSÄ MUIDENKINMAIDEN RIKOSLAEISSA SUOJATTU.
Minulla taas meni loma pilalle kun Ingelesissä ei ollut homejuustoa aamiaispöydällä. Että kehtaavat !
Minulla meni loma vituralleen kun oli upea nuori nainen seurassa, homona olisin halunut miesseuraa. Kylläpä ottaa pattiin ja myös tattiin.
no voi helggari, leikkaa kalus jossei siitä ole naisen siementämiseen, mikä sunkin tarkoitus on?
Se on sillä kylläkin kusemiseen ja peräreikä kunnon miehisen kalun ottamiseen sisään.