Hän kysyi Marja Rantaselta Mooseksen lukuja eläimiin sekaantujista. Ahdisti kovasti. Rantanen selitti kiroukseksi jos tekee näin. Mummo vaan itki. Ehkä joku läheinen tekee? Radio tanen piti uskomattomana.mummon väitettä että seutu on täynnä eläimiin ja neitoihin sekaantujista. Mummoa tuskin autettu
TM vanha.mummi itki
Sekoammm
1892
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Minuakin kosketti kovasti tämän mummon puhelu. Siunausta tälle soittajalle ja rukoilen että hän saisi apua tähän tuskaansa.
2Moos.22:19 Biblia (1776). Joka järjettämäin luontokappalten kanssa yhteyntyy, sen pitää totisesti kuoleman.
Aika kamalaa touhua tuntuu olevan ääri-uskovien piirissä ja sääliksi käy herkkää mummoa, joka kuvitelee saavansa apua jostain patmokselta kovaa maksua vastaan.
1. Mistä päättelet, että tapahtuma on uskovien keskuudessa? Aika moni mummo tässä maassa tuntee hätää ei-uskovien läheisten, omaisten ja tuttujen puolesta.
2. Ohjelmaan soittavilta ei peritä kysymyksistä maksua? Jos sinulla on muuta tietoa, niin ole hyvä ja kerro tarkemmin.
Niin, tuntuu käsittämättömälle, että meillä tv.ssä on jotkut ennustaja- ukot ja akat vallanneet lähetyspaikkaa ja ihmiset sinne povareille soittavat!
On aikoihin eletty. Kuinka kansaa saa vedättää, minkä kerkiää.
Eikä se ole ilmaista se.
On se kauheata kun ne sinne porvareille soittelevat.
Mooseksen laki on ankara. Onneksi on Jeesus. Rantasen olisi pitänyt korostaa sovitusta eikä Mooseksen lakia. En tosin kuullut ohjelmaa, joten en tiedä mitä lopulta sanottiin.
Mooseksen laki on sivistymättömien ihmisten keksimä. Se edustaa primitiivistä ja sairasta ajattelua.
Moosestahan ei ole edes ollut olemassa, vaan hänen "persoonansa" on lainattu Akkadin kuninkaalta Sargonilta.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Akkadin_Sargon
Moni muukin Raamattuun keksitty henkilö on lainattu muilta kansoilta ja muista uskonnoista.
ÄLÄ VALEHTELE!!!
On erittäin varmaa, ettei Mooses ole koskaan elänyt. Kukaan ei ole koskaan löytänyt ainuttakaan todistetta hän todellisuutensa puolesta. Eritoten israelilaiset tutkijat ovat käyttäneet erittäin paljon aikaa ja resursseja todistaakseen hänen historiallisuutensa.
Tulokset ova kuitenkin osoittaneet hänet myyttiseksi hahmoksi, joka piirteet muistuttavat täydellisti kuningas Sargonia.
Luepa edes tämä kirja, niin silmäsi aukenevat:
https://www.amazon.com/Moses-Exist-Myth-Israelite-Lawgiver/dp/0979963184
Eläinrääkkäyksestä voi ilmoittaa suoraan poliisille.
Jos mummu näkee asioita joissa eläin esim selkeästi kärsii, mummun pitää rohkaista itsensä ja soittaa esim. yleiseen hätänumeroon: 112.
.
Usein Rantanen selittää soittajien kysymyksiä ihan oikein mutta jotenkin tajuamatta taustalla olevam soittajan persoonaa ja hätää. "Ulkoistaa" ko. ongelman jotenkin. Ehkä ei aina niin sielunhoidollista. Kaikkea ei kai voi vaatia yhdeltä (viisaalta) ihmiseltä.
Kun ihmisellä on jokin hätä ja hän pyytää apua, ensisijaista ei ole siunata häntä, vaan antaa käytännön ohjeet, neuvoa mitä hänen tulisi itse tehdä. Kuten antaa poliisin tai esim. hätäkeskuksen mumero.
Poliisille ja hätäkeskukselle kuuluu myös mm. eläinten asiat. Olen itsekin soittanut. Poliisi kävi lopettamassa loukkaantuneen linnun.
Sitten voi siunata ja rauhoittaa Jumalan sanalla.
Pelkkä siunaus on vastuutonta. Itseäni suuren hädän kohdalla vain siunattiin ja taputettiin selkään. "Kyllä Herra auttaa".
Jumala ei auttanut siten kuin toivoin, mutta pitemmällä aikavälillä kyllä.
Nimittäin muutaman kuukauden päästä, maatessani päihdehuoltolan sängyssä, kattoa tuijotellen, mietin nämä uskonasiat uusiksi. Hylkäsin hellarit ja liityin kristilliseen kirkkoon. Sain mielenrauhan.
Ongelma alkoi tulla hallintaan. Joskin, koska ongelma oli monitahoinen, se ei muilta kohdin ratkennut heti, kuin taikoen.
Tämä oli Jumalan johdatus: havaita asian alkusyy (ahdistava, helluntailainen harha) poistaa se ja saada mielenrauha terveen opin (ev.l.) kautta. Aloin silminnähden tervehtyä.
Hyvä että olet toipunut mutta sokea sinä kyllä olet vieläkin jos kuvittelet, että luterilainen oppi on jotenkin "terve".
Kaikki uskonnolliset opit ovat sairaita, koska ne ovat psyykkisesti sairaiden ihmisten keksimiä.
Uskontojen avulla ihmisiä on helppo hallita ja huijata.
Tällä soittajalla oli varmaan todellinen hätä., hän ei vaan uskaltanut kertoa kaikkien kuullen suoraan mitä on nähdyt tapahtuvan..
Joo. Mummo oli todella hädissään. Tuli tunne että oli joutunut pakosti kokemaan jotain tosi i hottavaa tai nähnyt jotain Eksuaalisezti sairasta enkä nuorena. Soitti jostai Lapusta ti pohja maalta. Siellä kai tämmöistä eläinsekaantumista on? Anteeksi jos espoolaisena en tiedä.
Lääkäri sanoi vain mummille että kuulostaa uskomattomalta kun nainen sanoi että seutu on täynnä neitoihin ja eläimin sekaantujista. Ehkä mummi koki näin. Lääkäri olisi voinut myös neuvoa mitä mummi olisi voinut tehdä saadakseen apua. Anoppini sairastuessaan muistisairauteen näki samantyyppisiä eläinnäkyjä jotka sotki hänen ja koko suvun elämän. Hänkin itki. Asiallinen hoito lopetti ne heti ja anoppi elää nyt suht onnellisena lähes 100v ikäänsä nähden.
Tietenkään TMV ei ole mikään lääkäri ohjelma mutta tää lekuri olisi voi ut auttaa eikä vasen siunata. Ohjata apuun.