Tiet on niin huonosti hoidettuja että autot särkyy. Yhtä rypylää , nyppyä , uraa , edes nopuden pudotus alle 20km/h ei auta . Pahaa tekee käydä asioilla kun vuoden ikäinen auto saa semmoista leka isku järistystä. Voi vittu kun vituttaa!
Mitään ei saa aikaiseksi vaikka mihin huutaa apua !
Älkää tulko kaupoille alajärvelle
17
118
Vastaukset
- Tiepiiristä
Kannattaa vähän kiertää Suomen maata ja huomata teiden kunnon olevan samanlaisia kaikkialla. Jos räntää sataa 10cm muutamaan tuntiin niin tiet menee tuollaisiksi. Käy psykiatrin luona jos se auttaisi!
- Piipaapiipaa
Onneksi pääset kohta eläkkeelle ja rollaattorilla on sitten helpompaa mennä kun se ei karkaa alta. Vinkkinä: Tarpeeksi lujaa ja kauan kun huutaa oikeassa paikassa niin kyllä aina jostain apu tulee
- Saatanallistatienhoitoa
Voi kun pääsisikin eläkkeelle! Tarvitsen auto mm töissäni työkaluille . Yms mihin aktiivinen veronmaksaja (maksan sinun korvienväli eläkettä oletan) autoa tarvitsee. Jousia katkeilee niveliä vaihdellaan ja autovero ja ulkomaalaisille löytyi rahaa miliardi suomen budjetista noin vain. Muutaman kerran auraukseen tiekarhulla ei löydy rahaa . Saatana kun vituttaa!
Ja lopeta sinä vittuilu mulkku! Tämä on oikea asia ja koskettaa jokaista auton omistajaa, jaha sinä oletkin kade kun ei ole rahaa autoiluun! Mene laiska töihin !
- tottahanseonn
No kunhan ei ihan keskustaan mene, niin auto säilyy. Vielä muistissa 80-luvun sileät tiet, silloin siellä viitsi ajellakin.
- moweon
Laiskat ihmiset ajavat aina autolla kaupan pääoven eteen.
Kävelkää niin saatte hyötyliikunta-aivan sama silloin minne autenne jätätte.- Saatanallistatienhoitoa
Olipa siinä vittumainen vastaus! Mietippä ketkä autoa käyttää TÖIHIN ! Kun sinä laiska turhake nukut minä teen TÖITÄ AUTOLLAKIN!
- Kunkerrantaitoaon
Sää oot niin pätevä henkilö että pistäppä aurauskalusto ens talveksi ja näytä miten niitä teitä hoidetaan, jokainen aurauskerta kuitenkin maksaa ja raha ei kasva tiellä...
- KerroVälkky
Ei tällä jonkun kirjoittajan pätevyyden kanssa ole mitään tekemistä. Totuus on se että tiet on paskakunnossa kesät talvet. Paikkaa paikan päälle ja talvella kun pyykkilautaa. Kerro nyt sinä, että mistä se johtuu, kun Suomi on viisaitten mukaan nyt rikkaampi kuin koskaan mutta rahaa ei riitä enää edes teiden auraukseen. Mihin ne rahat oikein sitten nussitaan.?
- Tulevaisuudeninvestointi
Eiköhän ne tierahat mene kasvukeskuksiin, Seinäjoen ohitustie ja Lapuan järjetön eritasoliittymä, kuinkahan pitkästi ois säästyneillä rahoilla saanu uutta tien pintaa jos ois vain reilun ympyrän rakentanu Lapualaisille, tosiasia on se että kohta ei enää montaa autoa kulje Alajärven ja Kauhavan suunnalta.
- warmavaltra
Sepä onkin sitten niin, että on ruvettava ajamaan traktorilla. Kuuttakymppiä lujempaa ei sisääntulotiellä saa ajaakaan. Kesällä muuttuu laki, kuuttakymppiä saa ajaa henkilöautokortilla.
- välkkyvälkky
Kieloista huolimatta kävin jo kahdeksan jäjkeen,ja hyvin oli tiet hoidettu. torhaa robaa täällä. On se vaan hyvä asija että on näitä edullisia marketteja.
- Eivoiteetkulunu
Jaa ne olikin sitten sun sukset ja sauvat siinä marketin seinää vasten pystyssä.
- Hiihtotiet
välkkyvälkky kirjoitti:
Kieloista huolimatta kävin jo kahdeksan jäjkeen,ja hyvin oli tiet hoidettu. torhaa robaa täällä. On se vaan hyvä asija että on näitä edullisia marketteja.
Jaa, ne olikin aamupäivällä sun sukset ja sauvat siinä marketin seinää vasten pystyssä.
- ostosmatkallanaapuri
Kävin tänään ja hyvät oli tiet..ja tosi kauniita ja vähän flirttaileviakin rouvia Alajärvellä
- painijamies
Pohjanmaalle nyt ei mene kukaan tervejärkinen. Keskenään naineet talolliset toisiaan ja tappaneet työväestöä. Seuraukset näkyvät kuten vuoristokansoissa.
- luonnollinenlobotomia
Oot avohoiossa ja äitees netillä
- Väärinkäytetyt.varat
Oliskohan niinkin, että matuihin on mennyt tien kunnossapitoon autoveroilla tarkoitetut varat, kun Sveitsin horon (Kepu) aasin naamalla koitti väkisin ajaa uutta paikannukseen tarkoitettua ja yksityisyyttä rikkovaa veromallia Suomeen, sillä missään ei ole teihinkään tullut hehkutettua parannusta koko Suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837