Näin uuden vuoden kunniaksi lienee sallittavaa tehdä avaukseni varsinaisen aiheen sivustakin ajankohtaa koskeva huomio:
Eipä ollut kovin mielenkiintoinen ohjelmaltaan tuo viimeöinen uuden vuoden vastaanotto kansalaistorilta. En toki mennyt sitä paikan päälle katsomaan, vaan talletin sen digiboxilleni ja juoksutellen sen aamulla katselin. Paljon parempi olisi ollut sellainen kavalkadi, jota aito-arska on ehdottanut avauksensa vastineessa Pystyyn_kuolleelle; sen äsken huomasin ja kävin sitä kehaisemassa.
Melkoista räiskettä oli eilen illalla ja vielä yölläkin myös täällä muuten niin rauhallisessa asuinympäristössäni. Paloheinänmäeltä lähti varmaan satoja raketteja. Niin kai muualtakin, jos Suomessa laitettiin ilmaan tuollainen määrä metallia:
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/238366-uudenvuodenyona-suomen-ilmassa-10-000-kiloa-metallia
Muutenhan tämä Paloheinä on varsin rauhallinen alue. Täällä ei ole ongelmia ainakaan maahanmuuttajista, kun hiljattain esitetyn tilaston mukaan Paloheinässä ja Suomenlinnassa Helsingin kaupunginosista vähiten asuu ns. uus-suomalaisia;))
HS:n suorittamassa tutkimuksessa Paloheinän terveysasema rankattiin asiakastyytyväisyyden perusteella ykköseksi Helsingin terveysasemista, joita on kaikkiaan 25. Tässä linkkiä siihen:
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000005507143.html
Joten kelpaahan täällä tällaisen terveyspalvelujakin joskus tarvitsevan vanhuksen asustella, vaikka yksi ilta vuodessa täällä melkoisen räiskeinen aina onkin!
Toverit, tuon teille uudenvuoden tervehdykseni
10
143
Vastaukset
- vaari__vain
Kun tuossa jouduin antamaan tietoiskun sotilasurastani siitä niin kiihkeästi kiinnostuneille, niin täytynee tyydyttää sinunkin uteliaisuuttasi, kun kahteenkin kertaan jo tälläkin avauksellani näyt noita kyselevän.
Olen kyllä tainnut joskus aikaisemminkin näyttää RUK:n todistukseni, mutta et liene sitä nähnyt. Tässähän se on:
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/29218_389094439181_7634878_n.jpg?lvh=1
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash2/29218_389094444181_4083666_n.jpg?lvh=1
Tässä on ”lautanen”, jonka kääntöpuolen teksti kuuluu: J.K.Korhonen RUK:n 114 kurssin 2.K:n priimus. Lahj. Haminan Sotilaskotiyhdistys ry.
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash2/31368_393685019181_5153393_n.jpg?lvh=1
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash2/31368_393685009181_494439_n.jpg?lvh=1
Todettakoon, että se oli kyllä paras todistus koko kiväärilinjalta, eli n. 500 oppilaan joukosta. Tuossa oppilasjoukossa oli myös 22 kaltaistani kanta-aliupseeri, kaksi sotilasteknikkoa ja yksi sotilaskapellimestari.
Jos jollakulla täällä on parempi RUK:n todistus, hän varmaan näyttää sen. - ToveriPuotila
Hieno kirjoitus sinulta Jorma Kalevi. Minäkin oli faitterina kenttäkeittimellä kolanilla. Keittimellähän kai sinäkin?
- Että.suolaa.sopivasti
Jorma Kalevi asteikossa se on soppakanuuna.
Ja kertoo kerholla olevansa ja palstalla nyt myöhemmin
olevansa tykistön päällikkö.
Siinäkin paras, vain yksi KHP mies oli edellä, ja
kepun palstalla pari hölmöä demaria luulee puheensa todeksi. - Itse.pitää.kehua.itseä
Että.suolaa.sopivasti kirjoitti:
Jorma Kalevi asteikossa se on soppakanuuna.
Ja kertoo kerholla olevansa ja palstalla nyt myöhemmin
olevansa tykistön päällikkö.
Siinäkin paras, vain yksi KHP mies oli edellä, ja
kepun palstalla pari hölmöä demaria luulee puheensa todeksi.Ei se ole kuin kiväärimies.
Tuskin tuo osaisi edes tykillä ampua.
Kiväärtimies esikuntaan, varmaan älykkyys nousi
tekniseen puoleen valtavasti..hehe.
Ei siihen aikaan paljoa osaamisen perään huudeltu. - Anonyymi
Että.suolaa.sopivasti kirjoitti:
Jorma Kalevi asteikossa se on soppakanuuna.
Ja kertoo kerholla olevansa ja palstalla nyt myöhemmin
olevansa tykistön päällikkö.
Siinäkin paras, vain yksi KHP mies oli edellä, ja
kepun palstalla pari hölmöä demaria luulee puheensa todeksi.Jorma kansakoulusta suoraan mettähallitukselle johtajaksi, sanoi.
- Anonyymi
Hieno on. heheeh
- Paloheinästä
Jos jollakulla parempi RUK todistus, esitä se.
- Anonyymi
Toverit nyt nukun kohta.
Kapi - Anonyymi
hehehhhehe heeeh ! Priimus kaikessa.
- Anonyymi
Toverit, minä luotan teihin. Kapi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1024867Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701353En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145