Pauliina Turakka Purhosen joulun ajaksi Loviisan kirkkoon pystytetty jouluseimi on esillä loppiaiseen saakka.
https://hs.mediadelivery.fi/img/978/f85a70e34186470d9abf622a711c1404.jpg
”Käsi ylös ne, jotka haluaisivat kyseisten taideteosten röhnöttävän läheisen arkun ympärillä.”
”Onneksi erosin kirkosta. Koska tällaseen kirkkoon en halua kuulua enkä maksaa kirkollisveroa.”
”No huh huh,en ole uskovainen enkä käy kirkossa,mutta minä kuitenkin pidän kirkkoa pyhänä paikkana,ja nämä kuvat ihan missä vaan muualla sivuuttaisin hymyllä, mutta ainoa paikka missä en näitä haluaisi nähdä, tai esiteltävän on kirkko. Onko nyt niin että kuitenkin kirkko on se joka haluaa saada lisää julkisuutta keinolla millä hyvänsä.”
https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000005509419.html?ref=rss
Loviisan kirkon jouluseimi herättää närää
12
91
Vastaukset
- hulluksi-menee-
Voiko tuo olla edes tottakaa? Ei ole sopivaa missään tapauksessa, jos on totta.
- suvakkifemakot
Sairaat suvakkifemakot levittää aatettaan joka paikassa, onneksi erosin kirkosta.
- sairastatouhua
Suvakit voi viedä omaan navettaansa emakkojen seuraksi ja siellä ihailla omissa ympyröissään. Sairasta touhua kirkolta sallia tämä. Olisiko niin että kirkko yrittää saada suomalaiset pois normaali kirkoista ja muuttaa kirkot "kupoli paikoiksi".
- höpöhöpö
Suomen evankelilaisluterilainen kirkko on nyt törkeässä alennustilassa hävetkää jo papit ja piispat.
Tuollaiselta kirkolta on otettava kansan verotusoikeus pois ja pian . Että silleen. - Sopiiko_homo_kirkkoon
Huvittava emakko ukolla sylissä.
- ErkkiEiYmmärrä
Mitähän se niinkuin symboloi?
- Feministinunelma
Se on femakko sylissä.
- bjhgr
Pitänee jatkossa mennä kirkkoon runkkaamaan...
- SopiiFuntsiaTolkuttomien
Päivät kun taiteilija huiskii pienessä vihneessä niin syntyyhän sitä kaikenlaista.
- Aikaansa.edellä
Todella kaunista taidetta
Siinä taiteilija tuo esille sukupuolten välisen tasa-arvon. Hyvin kauniisti hän tuo esille kuinka sukupuolia on enemmän kuin kaksi, kuten Ulvilassakin, entisessä arkkipiispa pitäjässä, todettiin pitäjän johdon taholta.
Turhat höpöttelyt jumalasta on aika kirkonkin lopettaa. Nyt on tärkeintä evankeliumi erilaisista sukupuolista. Arkkipiispa onneksi seuraa aikaansa. Harmi kun hän jää eläkkeelle. Toivottavasti uusikin arkkipiispa julistaa Forssan kokouksen ilosanomaa yli sadan vuoden takaa ja lopettaa turhat höpöttelyt jumalasta ja jeesustelusta.- paskataidetta
Ja ihan paaaskat! Feminatsien ja muiden lesbohomojen paskataidetta. Muslimit tykkää, ihmiset ei!
- Aikojatapoja
Synti suuri surkea......
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081681Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1011622Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011535Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541402Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341364Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48898Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115885Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii441879Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293832Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347818