tai ei koskaan. Suomen Nato-optiosta on enemmän haittaa kuin hyötyä. Sitä ei voi käyttää kriisiaikana.
Mutta Venäjä pitää sen takia Suomea vihollismaana. Venäjä ei katso vierestä kun Suomi kriisitilanteessa pyrkii Natoon.
Ilman Naton turvatakuuta Suomelle käy huonosti.
Natoon on mentävä hyvän sään aikana
13
50
Vastaukset
- ik6ryhe
Venäjää ei voi huijata uskomaan että olisimme liittoutumaton maa. Kun hallitusohjelmiin on kirjattu Natoon meno tarvittaessa.
- Natooneivoivainmennä
Suomessa vallitsee kummallisia käsityksiä Natosta. Tämänkin ketjun kommenteissa puhutaan Natoon menosta ikäänkuin se olisi vastaava asia kuin vaikkapa uimarannalle meno tai kauppaan meno. Sen ajattelutavan mukaan kaikki, jotka haluavat "mennä", voivat sen tehdä.
Todellisuus on kuitenkin melkoisesti toinen. Ensinnäkin Nato edellyttää, että enemmistö hakijamaan kansalaisista kannattaa sotilasliittoon liittymistä. Toiseksi olemassa olevien jäsenvaltioiden tulee hyväksyä hakijamaa jäseneksi yksimielisesti, ennen kuin hakija voi odottaa jäsenhakemuksesta myönteistä päätöstä.
Näiden faktojen valossa Suomi ei "mene" Natoon, mutta voi toki yrittää hakea ja sitten katsoa, hyväksytäänkö.
Joidenkin tietojen pohjalta uusien jäsenmaiden jäsenyyden hakuprosessi kestää arviolta kaksi vuotta.- OlemmePianNatossa
"Ensinnäkin Nato edellyttää, että enemmistö hakijamaan kansalaisista kannattaa sotilasliittoon liittymistä."
Hahhah! Gallupeillako tämä mitattaisiin ja sitten "Nato" niiden perusteella tekisi päätöksensä onko hakija sopiva? Demokraattisesti valittujen päättäjien päätös on täysin riittävä "kansan" mielipiteen tae jäsenyyden mahdollistamiseksi.
"Toiseksi olemassa olevien jäsenvaltioiden tulee hyväksyä hakijamaa jäseneksi yksimielisesti..."
Yksikään jäsenvaltioista ei vastusta Suomen Natojäsenyyttä - niin kauan kuin sen hakemista ei lykätä liian pitkään, mahdottomaan tilanteeseen.
" mutta voi toki yrittää hakea ja sitten katsoa, hyväksytäänkö.
Joidenkin tietojen pohjalta uusien jäsenmaiden jäsenyyden hakuprosessi kestää arviolta kaksi vuotta. "
Höpönlöpön. Suomi on tunnustetusti niin lähellä Natoa kuin olematta sen jäsen voi olla. Hakuprosessi voidaan tarvittaessa viedä läpi hyvin nopealla aikataululla ja turvatakuut ovat voimassa jo prosessin aikana. Puhutaanko sitten viikoista vai joistakin kuukausista jää nähtäväksi. - Natooneivoivainmennä
OlemmePianNatossa kirjoitti:
"Ensinnäkin Nato edellyttää, että enemmistö hakijamaan kansalaisista kannattaa sotilasliittoon liittymistä."
Hahhah! Gallupeillako tämä mitattaisiin ja sitten "Nato" niiden perusteella tekisi päätöksensä onko hakija sopiva? Demokraattisesti valittujen päättäjien päätös on täysin riittävä "kansan" mielipiteen tae jäsenyyden mahdollistamiseksi.
"Toiseksi olemassa olevien jäsenvaltioiden tulee hyväksyä hakijamaa jäseneksi yksimielisesti..."
Yksikään jäsenvaltioista ei vastusta Suomen Natojäsenyyttä - niin kauan kuin sen hakemista ei lykätä liian pitkään, mahdottomaan tilanteeseen.
" mutta voi toki yrittää hakea ja sitten katsoa, hyväksytäänkö.
Joidenkin tietojen pohjalta uusien jäsenmaiden jäsenyyden hakuprosessi kestää arviolta kaksi vuotta. "
Höpönlöpön. Suomi on tunnustetusti niin lähellä Natoa kuin olematta sen jäsen voi olla. Hakuprosessi voidaan tarvittaessa viedä läpi hyvin nopealla aikataululla ja turvatakuut ovat voimassa jo prosessin aikana. Puhutaanko sitten viikoista vai joistakin kuukausista jää nähtäväksi.Valitettavasti on todettava, että sinä kommentoija "OlemmePianNatossa" et tiedä mitään, mutta olet ilmeisesti näitä natouskovaisia, joiden natotietämys tulee toisilta samanmielisiltä ja sitä sitten tutkimatta ja suodattamatta yritetään jakaa. Jossain ideaalisessa toivemaailmassa asiat voivat olla ilmoittamallasi tavalla, mutta todellisessa maailmassa Natoon ei "mennä" vaan sinne haetaan ja ainakin rauhan aikana hakuprosessi kestää kuukausia ellei vuosia.
- Pian_Natossa_
Natooneivoivainmennä kirjoitti:
Valitettavasti on todettava, että sinä kommentoija "OlemmePianNatossa" et tiedä mitään, mutta olet ilmeisesti näitä natouskovaisia, joiden natotietämys tulee toisilta samanmielisiltä ja sitä sitten tutkimatta ja suodattamatta yritetään jakaa. Jossain ideaalisessa toivemaailmassa asiat voivat olla ilmoittamallasi tavalla, mutta todellisessa maailmassa Natoon ei "mennä" vaan sinne haetaan ja ainakin rauhan aikana hakuprosessi kestää kuukausia ellei vuosia.
Väitä mitä haluat, mutta asia on niin kuin kirjoitin. Jos luulet että Suomi ei ole valmis Natoon ja että Suomen jäsenyys ei ole pitkälle valmisteltu, olet typerys.
Sinäkö luulet että valtiojohtomme on peukaloitaan pyöritellen seurannut Krimin valloitusta ja Venäjän hyökkäystä Ukrainaan? Kuinka tyhmä oikein olet :)
Ei tällaisista asioista julkisuudessa puhuta, vaan ne valmistellaan diplomaatti- ja asiantuntijatasolla yksityiskohtia myöden. Varsinaiset "neuvottelut" ovat lähinnä muodollisuus, ne voidaan käydä halutussa ja tilanteen mukaisessa aikataulussa.
Ja joka tapauksessa Suomi on varsin vahvojen turvatakuiden piirissä heti kun neuvotteluprosessi julkisuudessa aloitetaan, joten tässä mielessä prosessin kesto ei edes ole erityisen oleellinen asia. Tietenkin myös jäsenyytemme EU:ssa ja monet läntiset sopimuksemme länsivaltojen kanssa takaavat asemaamme prosessin aikana.
Missään tapauksessa Venäjän leuanlouskutus ei voi tulla Suomen Natojäsenyyden esteeksi. Eikä missään tapauksessa Suomi jää Naton ulkopuolelle kun Ruotsi liittyy Natoon.
- 6uy5e4t
Suomen Nato-keskustelu on illuusio, jos ajatuksena on, että palovakuutus otetaan vasta sitten, kun tuli jo kytee nurkan alla.
- Such_an_obvious_excuse
Suomi on malliesimerkki siitä kun konsensuksen annetaan ryöstäytyä käsistä.
Päätöksenteko halvaantuu ja kaikki kehitys pysähtyy, kun halutaan että aivan kaikkien pitää olla samaa mieltä jotta mitään voidaan tehdä. Seuraa loputon asioiden ympärillä tassiminen ilman että itse asiaan puututtaisiin.
- AinaSaadaanNokkaan
Sellaista syytä ei ole olemassakaan jotta tässä geopoliittisessa tilanteessa Natoon mentäisiin.Korruptiovapaat,edelliset päättäjät tämän tajusi.Nykyisin vallassa oleva Sipilä&Niinistöt klaani on Brysselin ostamia sätkynukkeja,jotka myyvät pala palalta suomen ulkomaiseen omistukseen.Nato on tämän eliitin käsikassara!
- jottatotuuseiunohdu
Huolestuttavaa on, että suomalaisilla on todella kummallisia käsityksiä Nato-sopimuksesta ja Naton jäsenyyteen hakeutumisesta sekä siitä mikä nato on tai mitä se ei ole.
Missään muussa Euroopan maassa ei ole samankaltaista suomettumista, vääristelyä ja valhepropagandaa Natosta kuin Suomessa. (Ei edes Ruotsissa)
Suomalaisten Nato-vastaisuus on yksinkertaisesti tyhmää ja täysin suomalaisten oman edusn vastaista.
( Kuinka kummassa tällainen kusetus ja vääristely on ollut mahdollista ? )
Avaaja on oikeassa,
Natoon on mentävä hyvän sään aikana, mutta kuka tietää onko tuota hyvää säätä enää kauaa olemassa ?
Ilman Nato-jäsenyyttä, olemme ajaneet itsemme hyvin vaikeaan tilanteeseen - eiuskovainenmuttafaktat
JOS HERRA PÄÄTTÄÄ, ETTÄ VENÄJÄ VALTAA SUOMEN, SIINÄ EI NATOTKAAN AUTA!
- Paras_Vaihtoehto
Voi hyvä ihminen kun tästä ei ole kyse lainkaan, vaan siitä mikä turvallisuuspoliittinen ratkaisu on Suomelle paras.
Jos Putin haluaa pommittaa Suomen tuhkaksi mahdolllisesti kukaan ei voi sille mitään. Mutta jos Suomi on Naton jäsen tämä on hyvin paljon epätodennäköisempää, koska silloin Putin joutuisi itse kärsimään päätöksestään.
Joko ymmärrät? - Paras_Vaihtoehto
Voi hyvä ihminen kun tästä ei ole kyse lainkaan, vaan siitä mikä turvallisuuspoliittinen ratkaisu on Suomelle paras.
Jos Putin haluaa pommittaa Suomen tuhkaksi mahdolllisesti kukaan ei voi sille mitään. Mutta jos Suomi on Naton jäsen tämä on hyvin paljon epätodennäköisempää, koska silloin Putin joutuisi itse kärsimään päätöksestään.
Joko ymmärrät?
- Gjklölmkll
Sitä hyvää säätä et tule elämäsi aikana näkemään.......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081668Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai961590Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961496Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541394Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48893Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115882Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii420857Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290826Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347812