MISTÄ VOIMME OLLA VARMOJA VUONNA 2018

ArmostaAmen

MISTÄ VOIMME OLLA VARMOJA VUONNA 2018

1. Kristus pelastaa syntisiä (1 Tim. 1:15)
2. Jumala ei luovuta eikä jätä työtänsä sinussa kesken (Fil. 1:6)
3. Voimme olla varmoja siitä, mitä evankeliumit opettavat Jeesuksesta (Luuk. 1:4)
4. Pyhät Kirjoitukset, koko Raamattu, on varma (2 Tim. 3:14-15)
5. Voit olla varma siitä, että olet Kristuksen oma (2 Kor. 10:7)
6. Minkä Jumala lupaa, sen hän voi myös täyttää (Room. 4:21)
7. Mikään ei voi erottaa sinua Jumalan rakkaudesta Jeesuksessa (Room. 8:38-39)

Jos luet antamani jakeet omasta Raamatustasi, huomaat, että niissä toistuu ajatus varmuudesta.

Erityisesti kohdassa 7. sanotaan, että voimme olla varmoja siitä, että tulevat eivät voi erottaa meitä Jumalan rakkaudesta. Se merkitsee, että Jumalan rakkaus kantaa sinut myös halki alkavan vuoden 2018. Saat astua turvallisin mielin, täydessä uskon varmuudessa uuteen vuoteen Jeesuksen seurassa.

PASI

24

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palvelinvirhe

      Aamen, aamen.

      • 7890io

        7. Mikään ei voi erottaa sinua Jumalan rakkaudesta Jeesuksessa (Room. 8:38-39)


      • gnfggj

        Ok....


      • Eimeen

        Kunnia Herralle.


    • Jobinpostia

      Siis armosta, vaiko teoista? Room.2:13 Sillä eivät lain kuuliat ole vanhurskaita Jumalan edessä, vaan lain noudattajat vanhurskautetaan. Room.3:28 Niin päätimme siis, että ihminen vanhurskautetaan uskon kautta, ilman lain tekoja. Ketkä mahtoi näin päättää?

      • sdgdgdgg

        Erota hyvä ihminen oma sävellyksesi ja Jumalan sana. Jätä rivi väliin ja raamatun lauseesta ja jatka sitten omaa satuiluasi niin et syyllisty Jumalan sanan vääristämiseen.


    • PasiToivonen

      >>Niin päätimme siis, että ihminen vanhurskautetaan uskon kautta, ilman lain tekoja. Ketkä mahtoi näin päättää? >>

      Luther ja Melanchthon.

      • kysynpähänvaan

        Koskiko kun järki lähti?


    • Kirjakääröt

      Room.11:6 Biblia (1776). Mutta jos se armosta on, niin ei se ole töistä, sillä ei armo muutoin armo olisikaan. Mutta jos se on töistä, niin ei se silleen armo ole; muutoin ei työ enään ole työ.

      • r4r4ttt

        ok...


    • Kirjakääröt

      Jaak.4:14 Biblia. Jotka ette tiedä mitä huomenna tapahtuu. Sillä mikä on teidän elämänne? Se on löyhkä, joka vähäksi (hetkeksi) näkyy, mutta sitte katoo.

      • yiuiui

        Että semmosta.


      • hgkkh

        OK..


      • hfghj

        ok...


      • wffrrt

        Ok..


    • sauliiiiiiiiii

      Sauli profetia

      Niinistölle

      Profetia saulille

      26.12.2007 Esitetty televisiossa , jonka voi katsoa kokonaisuudesaan TV7 arkistosta; "Polvijärven pastori : Joulu. Polvijärven pastorin 100. jakso"

      https://www.youtube.com/watch?v=VZsztI0q6ZU

    • isostkairjastaaaaa

      1. Samuelin kirja 12

      1 Samuel sanoi kaikelle Israelille: "Katso, minä olen kuullut teidän ääntänne kaikessa, mitä te olette minulta pyytäneet; minä olen asettanut kuninkaan teitä hallitsemaan.

      2 Ja nyt on teidän kuninkaanne käyvä teidän edellänne, kun minä olen tullut vanhaksi ja harmaaksi-ovathan jo minun poikani teidän keskellänne. Mutta minä olen käynyt teidän edellänne nuoruudestani tähän päivään asti.

      3 Tässä minä olen; todistakaa minua vastaan Herran ja hänen voideltunsa edessä. Keneltä minä olen vienyt härän tai keneltä aasin? Kenelle minä olen tehnyt vääryyttä, kenelle väkivaltaa? Keneltä minä olen lahjuksia ottanut ummistaakseni silmäni hänen hyväksensä? Todistakaa, niin minä korvaan sen teille."

      4 He vastasivat: "Et ole tehnyt meille vääryyttä etkä väkivaltaa, et myös ole keneltäkään mitään ottanut".

      5 Silloin hän sanoi heille: "Herra on todistaja teitä vastaan, ja hänen voideltunsa on todistaja tänä päivänä, että te ette ole löytäneet mitään minun kädestäni". He vastasivat: "Hän on todistaja".

      6 Samuel sanoi kansalle: "Todistaja on Herra, joka kutsui Mooseksen ja Aaronin ja johdatti teidän isänne Egyptin maasta.

      7 Astukaa nyt esiin, minä haastan teidät tuomiolle Herran edessä kaikista Herran vanhurskaista teoista, jotka hän on teille ja teidän isillenne tehnyt.

      8 Kun Jaakob oli tullut Egyptiin, huusivat teidän isänne Herraa, ja Herra lähetti Mooseksen ja Aaronin viemään teidän isänne pois Egyptistä ja sijoittamaan heidät tähän paikkaan.

      9 Mutta he unhottivat Herran, Jumalansa. Silloin hän myi heidät Siiseran, Haasorin sotapäällikön, käsiin ja filistealaisten käsiin ja Mooabin kuninkaan käsiin, ja nämä sotivat heitä vastaan.

      10 Niin he huusivat Herraa ja sanoivat: 'Me olemme syntiä tehneet, kun hylkäsimme Herran ja palvelimme baaleja ja astarteja; mutta vapauta nyt meidät vihollistemme käsistä, niin me palvelemme sinua'.

      11 Ja Herra lähetti Jerubbaalin, Bedanin, Jeftan ja Samuelin ja vapautti teidät ympärillä asuvain vihollistenne käsistä, niin että saitte asua turvassa.

      12 Mutta kun te näitte Naahaan, ammonilaisten kuninkaan, hyökkäävän teitä vastaan, sanoitte te minulle: 'Ei, vaan kuningas hallitkoon meitä', vaikka Herra, teidän Jumalanne, on kuninkaanne

      13 Tässä on nyt kuningas, jonka te valitsitte ja jota anoitte: katso, Herra on antanut teille kuninkaan.

      14 Jos te pelkäätte Herraa ja palvelette häntä, kuulette hänen ääntänsä ettekä niskoittele hänen käskyjänsä vastaan, niin te seuraatte Herraa, Jumalaanne, sekä te että kuningas, joka teitä hallitsee.

      15 Mutta jollette kuule Herran ääntä, vaan niskoittelette hänen käskyjänsä vastaan, niin Herran käsi on oleva teitä vastaan, niinkuin oli myös teidän isiänne vastaan.

      16 Astukaa nyt esiin ja katsokaa tätä suurta tekoa, jonka Herra tekee teidän silmienne edessä.

      17 Nythän on nisunleikkuun aika; mutta minä huudan Herraa, että hän antaa ukkosenjylinän ja sateen, että ymmärtäisitte ja näkisitte, kuinka paha Herran silmissä on se, minkä olette tehneet anoessanne itsellenne kuningasta."

      18 Ja Samuel huusi Herraa, ja Herra antoi ukkosenjylinän ja sateen sinä päivänä. Ja kaikki kansa pelkäsi suuresti Herraa ja Samuelia.

      19 Ja kaikki kansa sanoi Samuelille: "Rukoile palvelijaisi puolesta Herraa, Jumalaasi, ettemme kuolisi; sillä me olemme tehneet kaikkien muiden syntiemme lisäksi senkin pahan, että anoimme itsellemme kuningasta".

      20 Samuel sanoi kansalle: "Älkää peljätkö. Te olette tosin tehneet kaiken tämän pahan, mutta älkää kuitenkaan poiketko pois seuraamasta Herraa, vaan palvelkaa Herraa kaikesta sydämestänne.

      21 Älkää poiketko seuraamaan turhia jumalia, joista ei ole hyötyä eikä apua, sillä turhia ne ovat.

      22 Suuren nimensä tähden Herra ei hylkää kansaansa, koska Herra on tahtonut tehdä teidät omaksi kansaksensa.

      23 Ja pois se minusta, että tekisin sen synnin Herraa vastaan, että lakkaisin rukoilemasta teidän puolestanne ja opettamasta teille hyvää ja oikeata tietä.

      24 Peljätkää vain Herraa ja palvelkaa häntä uskollisesti kaikesta sydämestänne. Sillä katsokaa, kuinka suuria hän on teille tehnyt.

      25 Mutta jos teette pahaa, niin hukutte, sekä te itse että teidän kuninkaanne."

      • bfgh

        ok.


      • jgfhj

        ok--


    • 64u644u6

      ok--

    • retretere

      ok...

      • fdgffhh

        ja ateismin vstaista poistettu.


    • PasiToivonen

      Ei koskenut. Järki lähti varmaan silloin kun join viiniä, mutta noudatin vain Lutherin esimerkkiä.

      • ppooii

        Onko sillä väliä miten järki lähti


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1660
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1566
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1463
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1392
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1361
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      892
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      880
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      414
      852
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      290
      822
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      807
    Aihe