Siirrytään salimaailmasta hetkeksi merelliseen maailmaan. Usein olen kuullut sanottavan, että valkohai, tuo haista jaloin ja pelätyin, olisi merten tehokkain tappaja jolla ei ole muita luonnollisia vihollisia kuin ihminen. Valkohailla on varmasti massiiviset lihasvoimat, suurimmatkin valkohait pystyvät kiihdyttämäänn jopa 50km/h hyökätessään saaliinsa kimppuun. Silti sen lihasvoima ei ole mitään verrattuna merten jättiläiseen eli sinivalaaseen. Sinivalaalla lienee eläinkunnan suurimmat lihakset. Sinivalas ei kuitenkaan ole peto eikä uhkaa valkohaita ellei sitten satu pyrstöllään lätkäisemään valkohailta hengen pois. Silti joku laji uhkaa, tappaa ja syö valkohaita. Tuleeko mitään mieleen, vastaus tuossa alempana.
Orca:
https://www.youtube.com/watch?v=WC8Wxfn5xFw
Hyviä treenejä 2018!
Merellistä lihasvoimaa
DixieSix
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15511938
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1495430Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p434477Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323632Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392738Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1071646Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3611601Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1021506Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361451