Amerikkalaisen kenraalin mukaan jo lähes voitetuksi uskottu äärijärjestö Isis voi edelleen olla vaarallinen.
Isisiä vastaan taistelevien amerikkalaisjoukkojen komentajana toimiva kenraali Paul Funk kertoo Bloombergin mukaan äärijärjestön menettäneen jo 98 prosenttia Lähi-idässä valtaamistaan alueistaan. Funkin mukaan jo 7,7 miljoonaa näillä alueilla asunutta ihmistä on onnistuttu vapauttamaan Isisin kynsistä.
Järjestöä vastaan taistelevaan liittoumaan kuuluu nykyisin jo 74 maata. Vuoden 2017 loppuun mennessä liittouma oli onnistunut valtaamaan järjestöltä 65 000 neliökilometriä sen aiempina vuosinaan ”kalifaatikseen” julistamia alueita Irakissa ja Syyriassa.
• Ylläolevalla videolla Syyrian Deir ez-Zorin kaupungin kärsimiä tuhoja sen jälkeen kun Isis saatiin ajettua ulos kaupungista.
Monissa juhlapuheissa Isisin onkin sanottu olevan jo käytännössä lyöty. Myös Valkoinen talo on aiemmin kehuskellut Isisin lyömisellä, joka on esitetty yhtenä presidentti Donald Trumpin ensimmäisen vuoden saavutuksista.
Funk kuitenkin varoittaa järjestön voivan olla edelleen vaarallinen, ja kehotti Yhdysvaltojen liittolaisia olemaan vielä luopumatta taistelusta.
– Heidän sortoideologiansa on edelleen olemassa, Funk sanoi liittouman Facebook-sivulla julkaistussa videoviestissään.
– Olosuhteet Daeshin (Isisistä toisinaan käytetty nimi) paluulle ovat edelleen olemassa, ja pysyvä voitto on mahdollinen ainoastaan koalition ja kansainvälisen työn kautta, hän totesi.
Tiltuilla on siis vielä toivoa?
ISIS tuhottu - tiltujen toivo elää?
7
<50
Vastaukset
- Missä-hurraajat
luuraavat? Tiltujen riemu on ollut rajaton aina, kun terroristit ovat iskuissaan onnistuneet.
Nyt on tyydyttävä kehumaan Venäjän ja Assadin tuhoja Syyriassa. - Fgjklööä
Väärin!
Isis ei ole tuhottu.
Isis on siirtynyt valloitetuilta alueiltaan Eurooppaan ja Afrikkaan.
Uutisien mukaan isis pystyy värväämään afrikassa ison armeijan itselleen kaikista konflikti maista
Lähde. Iltasanomat - SBOSSS
Mielenkiintoista kuinka hävyttömän röyhkeästi jenkit ovat ottamassa kunnian, mistä niille ei lankea kuin pieni osa....sen tietävät kaikki osapuolet.
Ja media toistaa ilman kriittisyyden häivääkään?
Hyvä tietysti on että Daesh on näinkin tuhottu, mutta länsiliittouman kaksinaismoraali ällöttää....tekevät yhtä ja puhuvat toista.- Ghjkllkk
Milloin USA ei olisi voinu olla valehtelematta?
Irakin sodatkin valeheltiin usa:n voitoksi.
Ja totuus paljastui toiseksi, kun niitä todisteita ei USA pystyny todistamaan mailmalle, mitä USA väitti....
- SBOSS-haaveilee
SBOSS: "Länsikoalitio kokoaa joukkojaan Iranin operaatiota varten, jota viritellään jo hyvää vauhtia."
Niin sitä pitää! Tiltu tietää aina kaiken paremmin!
"Siksi pitää sanoa, että nyt ne on 'melkein' tuhottu? "
Ja sekös tiltua risoo!!- Gjllökjkk
Valehtelet vaan Tiltu!
- Putin-Huilo
Ryskij on vain kateellinen. USA ja liittolaiset tuhosivat isis Irakissa ja Afganistanissa ilman Venäjä.
Syyriassakin jenkit putsasi oma vastuualue terrorismista, se on fakta.
Venäjän tärkeä saavutus Syyriassa on Alepon tuhoa ja miljoonaa pakolaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081665Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai901576Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961488Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541394Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48892Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115880Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii414853Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290824Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347809