Muun muassa HS kertoo Loviisan seurakunnan taidetempauksesta, jonka kirkon jäsenet ovat kokeneet täysin epäsopivaksi. Joukko ihmisistä on ilmoittanut eronneensa tai eroavansa kirkosta tämän takia. Teoksessa on kirkon alttarilla alastomia ihmisiä, esimerkiksi nainen, jonka alapää vuotaa verta.
”Käsi ylös ne, jotka haluaisivat kyseisten taideteosten röhnöttävän läheisen arkun ympärillä.”
”Onneksi erosin kirkosta. Koska tällaseen kirkkoon en halua kuulua enkä maksaa kirkollisveroa.”
”No huh huh,en ole uskovainen enkä käy kirkossa,mutta minä kuitenkin pidän kirkkoa pyhänä paikkana,ja nämä kuvat ihan missä vaan muualla sivuuttaisin hymyllä, mutta ainoa paikka missä en näitä haluaisi nähdä, tai esiteltävän on kirkko. Onko nyt niin että kuitenkin kirkko on se joka haluaa saada lisää julkisuutta keinolla millä hyvänsä.”
Koko juttu: https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000005509419.html
https://eroakirkosta.fi/
Loviisan seurakunta suututti kirkon jäsenet
8
102
Vastaukset
- Kajahtaneet
Kirkkoherran päätöksellä teos laitettiin kirkkoon.
- Kirkko_kaaoksessa
Tässä kävi niin kuin yleensäkin kirkon järjestämissä rähinöissä, että rikosilmoitus tehtiin: http://www.loviisansanomat.net/mia-aitokari-teki-rikosilmoituksen-saamastaan-uhkauksesta/
- lehdistötiedote
Jori, eikö tuosta kannattaisi EK:n laittaa tiedotetta matkaan ainakin paikallismedialle? Tehän kai saatte paikkakuntakohtaista erodataa. Lainaus jutusta: "Onko tapahtunut näkynyt kirkosta eroamisissa? – En ole tilastoja katsellut mutta palautteesta päätellen kyllä."
lehdistötiedote kirjoitti:
Jori, eikö tuosta kannattaisi EK:n laittaa tiedotetta matkaan ainakin paikallismedialle? Tehän kai saatte paikkakuntakohtaista erodataa. Lainaus jutusta: "Onko tapahtunut näkynyt kirkosta eroamisissa? – En ole tilastoja katsellut mutta palautteesta päätellen kyllä."
Laitoin tuosta koepallona Loviisan sanomien toimitukseen tiedon. Noin 30 lisäeroa tuo tuotti.
- vinkkimies
Isompi Uusimaa-lehti voisi olla myös hyvä. Tai kokeilepa itse asiassa laittaa tämän lehtitalon toimittajalle Jari Pietiläiselle, joka silloin tällöin julkaisee oivallisia uskontokriittisiä juttuja (ainakin parin päivän takainen juttu "Vuodenvaihteessa erosi Viitasaaren verran väkeä kirkosta" oli Pietiläisen kirjoittama).
- psyykkisestikartalla
Ihmiset jotka laittavat tuollaista taidetta kirkkoon eivät ole psyykkisesti kartalla.
- lyikj
Kenttä'piispa' Särkiö tuomitsee tietenkin teoksen. Sanoo, että nykytaide joutuu shokeeraamaan saadakseen julkisuutta.
Eipä ihme että tuollainen ajatus tuli Särkiölle mieleen, kun kirkkokin joutuu koko ajan pohdiskelemaan miten saisi huomiota osakseen, kun kirkot kumisevat tyhjyyttään enimmän osan aikaa.
Kirkko jättää shokeeraamiset vähemmälle, mutta esim. armeijassa Särkiönkin tuella on pyritty jopa lahjomaan varusmiehiä osallistumaan Varuskunnassa kristillisille Alfa-kursseille. Ensi ilmaisilla kaffella ja sotkun munkilla, mutta kun se ei riittänyt saamaan varusmiehiä mukaan kurssille, niin lahjus nostettiin kuntoisuuslomapäiväksi 5x2h osallistumisesta kurssille.
Kunnes tein valituksen eduskunnan OAM:lle, ja hänen lausuntonsa mukaisesti käytännöstä luovuttiin. - dfyhbn
Taiteilija tulee pappisperheestä!
"Heittäkää se vietävä kaivoon! Siel' nikkaroikoon, lempo soikoon, akkoja ukkoja apinoista. Mutta kun sen isäkin ol' pappi, siksi lauhtu' vähän niiden sappi. Apina ku' niin paljo muuttuupi, siitä ny' hulluki' suuttuupi. Ei, ei, me ei olla apina." (Laulusta Daytonin apinajuttu)
Ei taida Loviisassa sappi lauhtua, vaikka 'rienaaja' pappisperheestä, ja vieläpä molemmat vanhempansa pappeja, onkin. Täällä ei tosiuskovaispiireissä armoa tunneta, eikä anneta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081713Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031701Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031609Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541413Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341370Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii466926Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50926Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115895Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai296862Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347822