Juhana Vartinen ON LOISIVA LAHTARISIKA

KOKOOMUSMÄTÄ-MONTTUUN

Vartiainen on mitä ylimielisin kansaa loisiva KOKOOMUSMÄTÄ sika, joka on elänyt leveää luksuselämää loisimalla työväestöä tekemättä päivääkään oikeaa työtä.

Nyt tuo oman napansa ikitutkija yrittää kusettaa vähä-älyistä kansaa toteuttamaan lahtarisikoja rikastuttavaa orjatyötä Suomeen jollain aktiivimallilla, vaikka totuutta kuvaava nimi olisi orjatyömalli.

Vähävaraisia ihmisiä yritetään pakottaa muuttamaan kodeistaan työorjiksi olemattomalla palkalla alueille, missä Vartiaisen kaltaiset lahtarit omistavat kalliit vuokra-asunnot. Näin orjakansalta yritetään kiristää kaikki irtisaatava lahtareille halpatyön ja ylihintaisten vuokrien kautta.

Vartiaiselle ja yleensä KOKOOMUSMÄTÄ MAFIALLE ainoa oikea kohtalo olisi se sama mikä oli muutamalla samanlaisella omahyväisellä läski-lahtarilla ohjelmassa "Täällä Pohjantähden alla".

20

138

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Espoontarkastaja

      On oma vika.
      Olla sika.....

    • Lahtarivassari

      Onpas typerä kirjoitus.
      Jos sinulla ei ole oikeata asiaa niin olisi parempi olla kirjoittelematta.
      Käytöstavatkaan eivät näköjään ole hallussasi.

      • Paskakokkareet-tuhoaa

        Ottaako pienet aivot aivopestyä paskakokkareäänestäjää totuuden lukeminen päähän?


      • qqqqr

        Kyllä tosi asioita saa ka pitää puhua.


    • ymmärsittekönyt

      Se on demari, muistaakseni Jutta raahasi sen Ruotsista tänne ihan vain meidän iloksi. Ensin se oli demari ja sitten se alkoi leikkimään kokkaretta. No sama se kumpi on, raha on näiden yhdistäjä, siis verovarojen tolkuton jako omille.

      • Loikkasi-rosvokerhoon

        Tuli demareihin ja loikkasi Kokoomukseen kun tajusi että siellä häikäilemättömät rosvot voivat rikastua rajattomasti kun samankaltaisten rosvojen suren lauman valta yhdistetään.


    • rupert3

      Vartiainen on täysin oikeassa. Työpaikkoja tulee kun sieniä sateella mutta lasiskat haluaisivat maata kotona hyvällä työttömyysrahalla.

      • KOKOOMUSMÄTÄ-MONTUUN

        Lahtareilla on se käsitys että kun joku omistaa sata miljoonaa, tulee sen tuottaa muiden tekemän työn kautta ja muun kansan kustannuksella yli 10 miljoonaa vuodessa. Auta armias mikä valtava vääryys lahtareille onkaan se, jos heille miljoonia tuottavat työntekijät saavat palkkaa millä voisi elää ihmisarvoista elämää.

        Kaikkein sikamaisimmat lahtarit, kuten Wahlroos, eivät ikinä hyväksy sitä että tuhat työtekijää tienaisi joka päivä aamusta iltaan raatamalla yhteensäkään niin paljon kuin mitä he itse tienaavat pelkätään sillä että omistavat paljon.


      • Hallitusveitsenterällä

        Jää nähtäväksi tuo väite tuleeko taloudellisesti kannattavia työpaikkoja varmasti kaikille jota tällainen pakkotyöllistymislaki edellyttäisi jos ei,hallituksen kuuluisi erota välittömästi,minkäänlainen ihmisten kyykyttäminen ei lain mukaan ole sallittua ja tulanne menee siihen jos paikkoja ei synnykään niin kuin hallitus nyt antaa olettaa.
        Melkoisen riskin hallitus nyt otti pakkolain mukana.
        Jos työttömät ei työllistykään ,heille avautuu mahdollisuus haastaa hallitus oikeuteen ryhmäkanteella ja vaatia korvausta nöyryytyksestä ja kunnianloukkauksesta tasavertaisena kansalaisena muiden kanssa.
        Valtion pito ei ole aivan yksinkertaista tai valtion olemassaolokaan ei ole aivan itsestäänselvä asia missään kun puhutaan länsimaisesta oikeusvaltiosta. Tietysti jos mennään rikollisvaltion puolelle,kaikki on mahdollista,mutta ei maapallolle sellaisia tule sallia. Tuolloin YK:n ja muiden valtioiden kuuluu puuttua asiaan,minkäälaisia ja millään perusteella orjuuttavia hallituksia ei koskaan pidä sallia.


    • Ghhggggg

      Vartiainen on mätä kokkareiden oksennusennus

    • liinulottaa

      Vartiainen huutaa, että työnperässä on muutettava jokaisen, mutta miksi etelästä onkin niin vaikea muuttaa muualle töihin, nähty on. Kyllä silloin työvoiman pitää liikkua muuhunkin suuntaan ja politiikalla luoda työpaikkoja myös muualle Suomeen ja lähdettävä sieltä etelän porsastelusta myös herra Vartiaisenkin muualle pienipakkaiseksi, mitähän sitten herra suustaan laskee, vai meneekö torkkupeiton alle piiloon.

    • tummentuminen

      Ruuhkasuomeen on hankala muuttaa työn perässä koska vuokra-asunnot ovat kokoomuksen maahan roudaamilla ikityöttömillä rikastajilla.

      Kela on varma vuokranmaksaja ja maksaa asuntosijoittajien pyytämät ylihinnat nikottelematta. Ja miksei maksaisi, ei ne Kelan omia rahoja ole vaan suomalaisten.

    • AyPelletAsialla

      Tämä aktiivimalli on itseasiassa ammattiliittojen toive ja vastine hallituksen mallille. Kiittäkää ammattiliittoja. Heaahhaah

    • Vxxvvv

      Aloittajan analyysi on oikea, tosin kieliasu hieman ronski mutta asia tuli kuitenkin selväksi. Tällainen taitaa olla herrojen suunnitelma. Pääkaupunkiseudulle rakennetaan tehottoman paljon asuntoja ja niihin ylihinnoiteltuihin luukkuihin täytyy nyt saada äkkiä asukkaat maksamaan sijoitusasunnot omistajilleen, keinoja kaihtamatta. Tälläistä se kokoomusajattelu vaan on. Uhrataan muu Suomi eli tyhjennetään ja kaikki kitumaan Hesan alueen slummeihin, monikulttuuriseen elämään totuttelemaan.

    • ampukaa.kaikki

      Kokoomus kerjää 1918 uusintaa leikatessaan köyhiltä leipärahaa samaan aikaan kun rikkaille annetaan lisää törsäilyrahaa.

      Tällä kertaa valkokaartina toimii Kokoomuksen ja Kepun irakilaissotilaista palkkaama mustakaarti.

    • uusimalliparempi

      Pekonen Vas ja Vartiainen Kok kinaavat aktiivimallista Kilpelän vetämänä. https://areena.yle.fi/1-4324953
      Vasemmistoliiton Pekonen kannattaa vanhaa karenssimallia, missä työttömältä katkaistiin työttömyysturvan maksatus määräajaksi.
      Pekonen kauhistelee aktiivimallin yhden päivän karenssia kuukaudessa, vaikka työttömän kannalta päivän karenssi on taloudellisesti huomattavasti entistä parin kuukauden karenssia parempi. Jostakin syystä media ei kuitenkaan halua korostaa tätä näkökulmaa, vaan maalailee mieluummin kauhukuvia aktiivimallin epätasa-arvoisuudesta.

    • eipä.yllätä

      Kateelliset komukat vartiaisen kimpussa.

      • Ei-niin-yllätä

        Komenttisi älyllinen ja tiedollinen taso ei yllätä. Ei ole vaikea arvata millaisia poliitikkoja äänestät.


      • Rikkaatajautuinurkkaan

        Niin nyt niitä töitä on syytä löytyä työttömille kun on pakkolakikin,muuten homma muuttuu alistamiseksi mikä on kaikkien rikoslainsäädösten vastaista tai työtön voi kohta mennä tosiaan rikkaan luo että sori,leipä loppu,lähes ostaan sitä mulle. Ei maailma ole pelkästään rikkaiden paikka,jotka määrää kaiken ja kaikki muut joutuu olemaan nurkassa hiljaa kuin syöttöporsaat.


    • Bccxxzzz

      Tämä ns. aktiivilakihan on törkeaästi perustuslain vastainen. Elämmekö jo diktatuurissa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1676
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1606
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1520
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1398
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1363
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      897
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      883
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      437
      870
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      291
      830
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      815
    Aihe