Juhana Vartinen ON LOISIVA LAHTARISIKA

Vartiainen on mitä ylimielisin kansaa loisiva KOKOOMUSMÄTÄ sika, joka on elänyt leveää luksuselämää loisimalla työväestöä tekemättä päivääkään oikeaa työtä.

Nyt tuo oman napansa ikitutkija yrittää kusettaa vähä-älyistä kansaa toteuttamaan lahtarisikoja rikastuttavaa orjatyötä Suomeen jollain aktiivimallilla, vaikka totuutta kuvaava nimi olisi orjatyömalli.

Vähävaraisia ihmisiä yritetään pakottaa muuttamaan kodeistaan työorjiksi olemattomalla palkalla alueille, missä Vartiaisen kaltaiset lahtarit omistavat kalliit vuokra-asunnot. Näin orjakansalta yritetään kiristää kaikki irtisaatava lahtareille halpatyön ja ylihintaisten vuokrien kautta.

Vartiaiselle ja yleensä KOKOOMUSMÄTÄ MAFIALLE ainoa oikea kohtalo olisi se sama mikä oli muutamalla samanlaisella omahyväisellä läski-lahtarilla ohjelmassa "Täällä Pohjantähden alla".
20148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

On oma vika.
Olla sika.....

Äänestä

Onpas typerä kirjoitus.
Jos sinulla ei ole oikeata asiaa niin olisi parempi olla kirjoittelematta.
Käytöstavatkaan eivät näköjään ole hallussasi.

Äänestä
  • Ottaako pienet aivot aivopestyä paskakokkareäänestäjää totuuden lukeminen päähän?

    Äänestä

  • Kyllä tosi asioita saa ka pitää puhua.

    Äänestä

Se on demari, muistaakseni Jutta raahasi sen Ruotsista tänne ihan vain meidän iloksi. Ensin se oli demari ja sitten se alkoi leikkimään kokkaretta. No sama se kumpi on, raha on näiden yhdistäjä, siis verovarojen tolkuton jako omille.

Äänestä
  • Tuli demareihin ja loikkasi Kokoomukseen kun tajusi että siellä häikäilemättömät rosvot voivat rikastua rajattomasti kun samankaltaisten rosvojen suren lauman valta yhdistetään.

    Äänestä

Vartiainen on täysin oikeassa. Työpaikkoja tulee kun sieniä sateella mutta lasiskat haluaisivat maata kotona hyvällä työttömyysrahalla.

Äänestä
  • Lahtareilla on se käsitys että kun joku omistaa sata miljoonaa, tulee sen tuottaa muiden tekemän työn kautta ja muun kansan kustannuksella yli 10 miljoonaa vuodessa. Auta armias mikä valtava vääryys lahtareille onkaan se, jos heille miljoonia tuottavat työntekijät saavat palkkaa millä voisi elää ihmisarvoista elämää.

    Kaikkein sikamaisimmat lahtarit, kuten Wahlroos, eivät ikinä hyväksy sitä että tuhat työtekijää tienaisi joka päivä aamusta iltaan raatamalla yhteensäkään niin paljon kuin mitä he itse tienaavat pelkätään sillä että omistavat paljon.

    Äänestä

  • Jää nähtäväksi tuo väite tuleeko taloudellisesti kannattavia työpaikkoja varmasti kaikille jota tällainen pakkotyöllistymislaki edellyttäisi jos ei,hallituksen kuuluisi erota välittömästi,minkäänlainen ihmisten kyykyttäminen ei lain mukaan ole sallittua ja tulanne menee siihen jos paikkoja ei synnykään niin kuin hallitus nyt antaa olettaa.
    Melkoisen riskin hallitus nyt otti pakkolain mukana.
    Jos työttömät ei työllistykään ,heille avautuu mahdollisuus haastaa hallitus oikeuteen ryhmäkanteella ja vaatia korvausta nöyryytyksestä ja kunnianloukkauksesta tasavertaisena kansalaisena muiden kanssa.
    Valtion pito ei ole aivan yksinkertaista tai valtion olemassaolokaan ei ole aivan itsestäänselvä asia missään kun puhutaan länsimaisesta oikeusvaltiosta. Tietysti jos mennään rikollisvaltion puolelle,kaikki on mahdollista,mutta ei maapallolle sellaisia tule sallia. Tuolloin YK:n ja muiden valtioiden kuuluu puuttua asiaan,minkäälaisia ja millään perusteella orjuuttavia hallituksia ei koskaan pidä sallia.

    Äänestä

Vartiainen on mätä kokkareiden oksennusennus

Äänestä

Vartiainen huutaa, että työnperässä on muutettava jokaisen, mutta miksi etelästä onkin niin vaikea muuttaa muualle töihin, nähty on. Kyllä silloin työvoiman pitää liikkua muuhunkin suuntaan ja politiikalla luoda työpaikkoja myös muualle Suomeen ja lähdettävä sieltä etelän porsastelusta myös herra Vartiaisenkin muualle pienipakkaiseksi, mitähän sitten herra suustaan laskee, vai meneekö torkkupeiton alle piiloon.

Äänestä

Ruuhkasuomeen on hankala muuttaa työn perässä koska vuokra-asunnot ovat kokoomuksen maahan roudaamilla ikityöttömillä rikastajilla.

Kela on varma vuokranmaksaja ja maksaa asuntosijoittajien pyytämät ylihinnat nikottelematta. Ja miksei maksaisi, ei ne Kelan omia rahoja ole vaan suomalaisten.

Äänestä

Tämä aktiivimalli on itseasiassa ammattiliittojen toive ja vastine hallituksen mallille. Kiittäkää ammattiliittoja. Heaahhaah

Äänestä

Aloittajan analyysi on oikea, tosin kieliasu hieman ronski mutta asia tuli kuitenkin selväksi. Tällainen taitaa olla herrojen suunnitelma. Pääkaupunkiseudulle rakennetaan tehottoman paljon asuntoja ja niihin ylihinnoiteltuihin luukkuihin täytyy nyt saada äkkiä asukkaat maksamaan sijoitusasunnot omistajilleen, keinoja kaihtamatta. Tälläistä se kokoomusajattelu vaan on. Uhrataan muu Suomi eli tyhjennetään ja kaikki kitumaan Hesan alueen slummeihin, monikulttuuriseen elämään totuttelemaan.

Äänestä

Kokoomus kerjää 1918 uusintaa leikatessaan köyhiltä leipärahaa samaan aikaan kun rikkaille annetaan lisää törsäilyrahaa.

Tällä kertaa valkokaartina toimii Kokoomuksen ja Kepun irakilaissotilaista palkkaama mustakaarti.

Äänestä

Pekonen Vas ja Vartiainen Kok kinaavat aktiivimallista Kilpelän vetämänä. https://areena.yle.fi/1-4324953
Vasemmistoliiton Pekonen kannattaa vanhaa karenssimallia, missä työttömältä katkaistiin työttömyysturvan maksatus määräajaksi.
Pekonen kauhistelee aktiivimallin yhden päivän karenssia kuukaudessa, vaikka työttömän kannalta päivän karenssi on taloudellisesti huomattavasti entistä parin kuukauden karenssia parempi. Jostakin syystä media ei kuitenkaan halua korostaa tätä näkökulmaa, vaan maalailee mieluummin kauhukuvia aktiivimallin epätasa-arvoisuudesta.

Äänestä

Kateelliset komukat vartiaisen kimpussa.

Äänestä
  • Komenttisi älyllinen ja tiedollinen taso ei yllätä. Ei ole vaikea arvata millaisia poliitikkoja äänestät.

    Äänestä

  • Niin nyt niitä töitä on syytä löytyä työttömille kun on pakkolakikin,muuten homma muuttuu alistamiseksi mikä on kaikkien rikoslainsäädösten vastaista tai työtön voi kohta mennä tosiaan rikkaan luo että sori,leipä loppu,lähes ostaan sitä mulle. Ei maailma ole pelkästään rikkaiden paikka,jotka määrää kaiken ja kaikki muut joutuu olemaan nurkassa hiljaa kuin syöttöporsaat.

    Äänestä

Tämä ns. aktiivilakihan on törkeaästi perustuslain vastainen. Elämmekö jo diktatuurissa?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


KOKOOMUSMÄTÄ-MONTTUUN kirjoitti:

Vartiainen on mitä ylimielisin kansaa loisiva KOKOOMUSMÄTÄ sika, joka on elänyt leveää luksuselämää loisimalla työväestöä tekemättä päivääkään oikeaa työtä.

Nyt tuo oman napansa ikitutkija yrittää kusettaa vähä-älyistä kansaa toteuttamaan lahtarisikoja rikastuttavaa orjatyötä Suomeen jollain aktiivimallilla, vaikka totuutta kuvaava nimi olisi orjatyömalli.

Vähävaraisia ihmisiä yritetään pakottaa muuttamaan kodeistaan työorjiksi olemattomalla palkalla alueille, missä Vartiaisen kaltaiset lahtarit omistavat kalliit vuokra-asunnot. Näin orjakansalta yritetään kiristää kaikki irtisaatava lahtareille halpatyön ja ylihintaisten vuokrien kautta.

Vartiaiselle ja yleensä KOKOOMUSMÄTÄ MAFIALLE ainoa oikea kohtalo olisi se sama mikä oli muutamalla samanlaisella omahyväisellä läski-lahtarilla ohjelmassa "Täällä Pohjantähden alla".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu