Heippa te viisaammat.
Voisitteko auttaa.
Kun vuokraat omakotitalon, vuokranantaja vaatii laajaa kotivakuutusta. Kuuluuko vuokralaisen ottaa vakuutus sekä talolle ja ulkorakennuksille vai riittääkö se laaja kotiturva irtaimistolle, johon kuuluu myös ne palo-, vesi-, varkaus, ym turvat?
Voiko vuokranantaja vaatia vuokralaisen vakuutuskirjaa "omaan kirjanpitoon", tai siis voi vaatia mutta onko vuokralaisen se annettava?
Jos vuokratun talon pihassa sattuu onnettomuus vuokralaiselle, jossa syntyy pysyvä haitta raajaan ja vahinko aiheutui vuokranantajan hoitamatta jätetyistä rakenteista, jotka ei kuulu vuokralaisen vastuulle. Onko vuokranantaja korvausvelvollinen?
Ihanaa jos voitte auttaa näissä. Kinkkinen juttu.
Vuokralaisen oikeudet/velvollisuudet/ help?
2
<50
Vastaukset
- AloittajaAP
Eikö kukaan tietäis?
Tai olisko joku muu palsta mistä kysyä? - diibadaabi
Kannattaisi varmaan kysyä vakuutusyhtiöltä, sieltä saat faktatietoa.
. Mutta enpä ole kuullut, että vuokralainen laitetaan ottamaan toisen ostamaan kiinteistöön kotivakuutus, vuokralaisena sinulla tietysti täytyy olla laaja irtaimistovakuutus joka korvaa nuo mainitsemasi seikat. Se suojaa myös sinua, kannattaa myös kuvata päivämäärällä vessat ja keittiöt ja muut paikat kun aloitat vuokrasuhteen.
Kiinteistön omistaja vakuuttaa luonnollisesti oman omaisuutensa, aivan kuten osaketaloissa yhtiöllä on kiinteistövakuutus. Jos näin ei vuokranantaja ole tehnyt niin kysyisin, että miksi. Onko tarkoitus maksattaa vuokralaisella jotain.
Mutta ota nyt yhteys kuitenkin sinne vakuutusyhtiöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse924706Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133892Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2023758Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.882169Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791318- 1301202
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1591173- 531075
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924