Kristillisen moraalin omaava ei äänestä sellaista, jossa haetaan vaikkakin heikon, sairaan ja kivuliaan tappamista.
Eli ei esim. Niinistölle ääntä, joka kannattaa armomurhaa, vaan joko Huhtasaarelle tai Väyryselle, jotka sitä eivät kannata. En itse halua ottaa sellaista syntitaakkaa viimeiselle tuomiolle vastattavaksi. Murha se on, ihmisen tehtävä ei ole lopettaa ihmistä.
Pressaksi sellainen joka ei armomurhaa
2
<50
Vastaukset
- prolifer
Miksi ihmisen pitäisi kärsiä tarkoituksetonta tuskaa ja piinaa elämänsä viimeiset hetket ? Nöyryttävää ja ihmisarvon vastaista!
Minä ainakin pidän järkyttävänä syntymättömän ihmiselämän murhaamista kohtuun - elämän, joka on vasta edessä; menetetty ihmiselämä .
Ja silti hoilataan vain niistä kärsimyksen viimeisistä viikoista , höh!- janäin
Et sinä sitä voi tietää, loppuuko tuska kuolemaan? Kenellekään ihmiselle ei ole annettu oikeutta päättää elämästä. Sen olen kuullut, että itsemurhaan syyllistynyt kärsii suuremman kärsimyksen, ja vasta luonnollisen kuoleman ajankohta hellittää siitä. Ei kenellekään ole edes mitenkään moraalisesti kivaa kuultavaa, jos omainen ottaa viimeisen piikin tai pillerin ja kuolee valitsemallaan hetkellä. Ja murhan sallivan presidentin että häntä äänestäneiden tukemana siis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse834597Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1103820Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1733612Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.552046Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1291104
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 57963
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27882