"Jos venäläiset alkavat nähdä koko lännen, EU:n ja meidät siinä mukana samanlaisina vihollisina kuin Naton, olemme menettäneet mahdollisuuden pysyä kriisien ulkopuolella ja silloin ei ole mitään hävittävää. Silloin sitä on vakavasti harkittava."
Historia kertoo, että sillä ei ole ollut koskaan mitään väliä mitä Venäjä Suomessa näkee. Vain sillä on väliä että kun Venäjän kokema lännen uhka eskaloituu syystä tai toisesta - riippumatta mistä suunnasta uhka tulee - silloin Suomi joutuu joka tapauksessa Venäjän etupiiriksi ja sotatantereeksi ellei liity Natoon.
Juuri näin tapahtui 1939 ja 1941.
Natoon liittymistä ei voi jättää viime tinkaan sillä silloin on jo liian myöhäistä.
Sauli Niinistö on niin pihalla maanpuolustuksen strategioista, että syytä on vaihtaa mies Nils Torvaldsiin.
SAULI NIINISTÖ EI OLE MAANPUOLUSTUKSEN TASALLA
5
<50
Vastaukset
- onnetonta.jengiä
Myös Paavo Väyrynen on realiteeteista pihalla kuin lumiukko:
http://www.iltalehti.fi/politiikka/201801042200645349_pi.shtml
Suomi ei suinkaan ole puolueeton maa! Ei ole ollut sitä viimeiset 300 vuotta. - Näinon0070
Olisikohan Venäjän syytä ajatella toisin. Eikä varmaankaan tämä uhkan muodostus, ole kuin valtaa pitävässä päässä.
Venäjällä voisi kuvitella olevan muutakin myytävää, kuin aseteollisuus.
Jos meidän pitää tulkita ” piipu ohimolla” naapurin tuntoja, niin syy on ehkä naapurissa ei meissä.
Mikään valtio ei ole valtaamassa Venäjää, kuin ehkä demokratia. Ja siihen eivät aseet eikä pommit tehoa pitkässä juoksussa. - Sais-kääpä-jo-siirtyä
>> että syytä on vaihtaa mies Nils Torvaldsiin.
Minusta tuolla Torvaldsilla ei ole ollut enää mitään käyttö tai tarkoitusta sen jälkeen kun se keksi sen Linux-käyttöjärjestelmänsä.
No onhan se Torvaldsin Linux tietenkin levinnyt jo aika laajalle, mutta saisi tuon ikäinen ukko jo vetäytyä syrjään näistä ATK-hommista.
Typerintä on että tuo IT-maailman vanha kehäraakki kehtasi mennä vielä EU-parlamenttiin ja nyt muka presidentiksikin vielä. Ei onneksi onnistu koskaan.- ei.Linuxia.linnaan
Presidenttiehdokas Nils Torvalds ei kehittänyt Linuxia vaan hänen poikansa Linus Torvalds. :D
- Hyrhyrrrr
Putinin hallinnon kannatus perustuu täysin tarkoituksella luotuun valheelliseen viholliskuvaan. Vanha tyrannian toimintatapa.
Sivistyneen maailman esittämiselle vihollisena onkin venäjällä pitkät perinteet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081705Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031679Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1021593Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541409Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341369Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.49916Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii460915Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115891Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai294853Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347821