SAULI NIINISTÖ EI OLE MAANPUOLUSTUKSEN TASALLA

onnetonta.touhua

"Jos venäläiset alkavat nähdä koko lännen, EU:n ja meidät siinä mukana samanlaisina vihollisina kuin Naton, olemme menettäneet mahdollisuuden pysyä kriisien ulkopuolella ja silloin ei ole mitään hävittävää. Silloin sitä on vakavasti harkittava."

Historia kertoo, että sillä ei ole ollut koskaan mitään väliä mitä Venäjä Suomessa näkee. Vain sillä on väliä että kun Venäjän kokema lännen uhka eskaloituu syystä tai toisesta - riippumatta mistä suunnasta uhka tulee - silloin Suomi joutuu joka tapauksessa Venäjän etupiiriksi ja sotatantereeksi ellei liity Natoon.

Juuri näin tapahtui 1939 ja 1941.

Natoon liittymistä ei voi jättää viime tinkaan sillä silloin on jo liian myöhäistä.

Sauli Niinistö on niin pihalla maanpuolustuksen strategioista, että syytä on vaihtaa mies Nils Torvaldsiin.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnetonta.jengiä
    • Näinon0070

      Olisikohan Venäjän syytä ajatella toisin. Eikä varmaankaan tämä uhkan muodostus, ole kuin valtaa pitävässä päässä.
      Venäjällä voisi kuvitella olevan muutakin myytävää, kuin aseteollisuus.
      Jos meidän pitää tulkita ” piipu ohimolla” naapurin tuntoja, niin syy on ehkä naapurissa ei meissä.
      Mikään valtio ei ole valtaamassa Venäjää, kuin ehkä demokratia. Ja siihen eivät aseet eikä pommit tehoa pitkässä juoksussa.

    • Sais-kääpä-jo-siirtyä

      >> että syytä on vaihtaa mies Nils Torvaldsiin.

      Minusta tuolla Torvaldsilla ei ole ollut enää mitään käyttö tai tarkoitusta sen jälkeen kun se keksi sen Linux-käyttöjärjestelmänsä.

      No onhan se Torvaldsin Linux tietenkin levinnyt jo aika laajalle, mutta saisi tuon ikäinen ukko jo vetäytyä syrjään näistä ATK-hommista.
      Typerintä on että tuo IT-maailman vanha kehäraakki kehtasi mennä vielä EU-parlamenttiin ja nyt muka presidentiksikin vielä. Ei onneksi onnistu koskaan.

      • ei.Linuxia.linnaan

        Presidenttiehdokas Nils Torvalds ei kehittänyt Linuxia vaan hänen poikansa Linus Torvalds. :D


    • Hyrhyrrrr

      Putinin hallinnon kannatus perustuu täysin tarkoituksella luotuun valheelliseen viholliskuvaan. Vanha tyrannian toimintatapa.
      Sivistyneen maailman esittämiselle vihollisena onkin venäjällä pitkät perinteet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1598
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1553
    3. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      12
      1328
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    5. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      221
      1038
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      871
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      816
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      797
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      43
      776
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      9
      770
    Aihe