"Tutkimus väittää: Miehen tuoksu voi saada naisen juomaan enemmän alkoholia".
https://www.mtv.fi/lifestyle/hyvinvointi/artikkeli/miehen-tuoksu-voi-saada-naisen-juomaan-enemman-alkoholia-nain-vaittaa-tutkimus/6718638
Tällä kerralla tutkijat värväsivät 103 naista, iältään 21–31-vuotiaita, testatakseen tuoksun vaikutuksia myös vastakkaiseen sukupuoleen. Naiset luulivat osallistuvansa kuluttajatutkimukseen koskien juomia ja miesten tuoksuja. Heille annettiin tuoksulappuja, joihin oli suihkutettu joko tuotettua androstenonia, feromonia, jota löytyy villisian syljestä, tai tavallista vettä. Lisäksi heille annettiin kaksi lasillista alkoholitonta olutta.
Feromonia haistelleet naiset joivat noin kymmenesosan enemmän olutlasillisestaan 10 minuutin aikana.
Tutkijoiden mielestä tulokset viittaavat siihen, että miehiset tuoksut saattavat saada juomaan enemmän, koska alkoholi ja seksi on kulttuurillisesti yhdistetty toisiinsa jo pitkään.
On miehen syy jos nainen alkoholisoituu !
Miehen tuoksu tekee naisesta alkoholistin
meetootietää
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081713Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031701Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031609Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541413Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341370Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii466926Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50926Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115895Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai296862Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347822