Luomiskertomuksessa askarruttaa

Pientä ihmistä, jumala loi koko luomakunnan yhtäaikaa, ihmisen omaksi kuvaksi viimeisenä, ihminen eli hirmuliskojen kanssa yhtäaikaa kun evoluutiota ei tapahdu niinkuin huomattu on eliömäärää vähentynyt sitten luomisen ja jossain vaiheessa ihminen on tuhonnut luonnon ja itsensä tämäkö oli jumalan luomisen tarkoitus.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Todellisuus on tarua ihmeellisempi, maapallomme pärjää ilman ihmistä paljon paremmin.

Äänestä

Kun näitäkin jumalan kuvien kirjoituksia lukee niin väistämätön johtopäätös on että jumala on enimmäkseen pikkuasioista nillittävä sekopäinen sadisti.
Hitonmoisen homman kyllä teki: noin 2000 mijardia galaksia ihan vain pitääkseen ihmisiä koe-eläimenä pienen hetken tällä pallolla. Siinnä hommassa ei kyllä ole merkkiäkään älykkäästä suunnittelusta.

1Äänestä

Dinosaurukset kylläkin katosivat maapallolta jo 65 miljoonaa vuotta sitten. Ihminen taasen on ilmaantunut tänne vasta 2-3 miljoonaa vuotta sitten.

Kaikki lajit ovat kehittyneet toisista lajeista, mitään "luomista" ei ole koskaan tapahtunut.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tätä.ihmettelen kirjoitti:

Pientä ihmistä, jumala loi koko luomakunnan yhtäaikaa, ihmisen omaksi kuvaksi viimeisenä, ihminen eli hirmuliskojen kanssa yhtäaikaa kun evoluutiota ei tapahdu niinkuin huomattu on eliömäärää vähentynyt sitten luomisen ja jossain vaiheessa ihminen on tuhonnut luonnon ja itsensä tämäkö oli jumalan luomisen tarkoitus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu